Huslistka a aranžérka Barbora Botošová, čerstvá držiteľka ocenenia Roma Spirit v kategórii Kultúra, pokrstila svoj druhý album s názvom Roshambo. Bratislavský podnik Luna Bar naplnil kapacitu svojich priestorov fanúšikmi a podporovateľmi známej primášky a jej kapely. Na album si pozvala aj hudobných hostí Moniku Bagárovú, Tomáša Botlá a Igora Kmeťa ml. Nechýbal ani jej brat a producent albumu Eugen Botoš ml.

"Som veľmi šťastná, že prišlo tak veľa ľudí. Niektorí merali cestu dokonca z Prahy, z Moravy, z Viedne či z iných miest Slovenska," povedala Barbora Botošová. "Album sme tvorili dlhšiu dobu, nakoľko som začala skladby tvoriť ešte pred pandémiou. Počas pandémie nebola moja nálada príliš 'rošamboidná'. Skôr prekypovala vďačnosťou a pokorou, čo sa odzrkadlilo aj na mojich autorských gospelových skladbách," povedala Barbora.

Ako hostia sa na albume Roshambo predstavili Monika Bagárová, Tomáš Botló a Igor Kmeťo ml. "Som veľmi poctená, že prijali moje pozvanie a s láskou a bez váhania išli do spolupráce so mnou, mojím bratom a mojou kapelou. Album mi totiž produkoval môj brat, producent a multiinštrumentalista Eugen Botoš ml. Myslím si, že aj to ich motivovalo," dodala. Eugen vystúpil aj na krste albumu ako basgitarista.

Album v Luna Bare pokrstila akademická maliarka Katarína Vavrová, ktorá spolupracovala aj na tvorbe umeleckého a nápaditého videoklipu k piesni Kan Marau La. "Albumu Roshambo prajem, aby si našiel čo najviac poslucháčov u nás aj zahraničí. Aby mali možnosť počuť vašu hudbu ľudia v okolitých krajinách, v Európe, ale aj vo vzdialenejších krajinách na živých koncertoch ako my dnes, lebo vaša hudba patrí na veľké svetové pódiá," povedala Katarína a za burácajúceho potlesku pokrstila album pravým šampanským.

Na krste zazneli takmer všetky skladby z albumu, nálada na pódiu, ale aj v hľadisku bola veľmi živá. Spolu dvanásť hudobníkov a spevákov odohralo bravúrny koncert a diváci ronili slzy od dojatia, usmievali sa, tancovali, spievali. Emócie sa striedali pri každej skladbe, pričom zazneli žánre ako gospel, funk, swing, rock či balkánske fúzie a world music. Na albume hosťuje aj Agata Siemaszko z Poľska, Michaela Bobeková, Ricco Šarkozi a Viktória Barošová.

"Milujem pestrosť a ja sama o sebe som umelkyňa, ktorá pretavuje do hudby všetky svoje pocity. Niekedy som dramatická, niekedy veľmi citlivá, často idem do hĺbky, no viem byť aj veľmi veselá, uvoľnená, rozšafná. V každom prípade, každá skladba je multižánrovou fúziou a má výpovednú hodnotu. Myslím si, že každý jeden poslucháč si nájde na albume svoju obľúbenú skladbu," hovorí Barbora Botošová.

Na albume Roshambo nájdeme skladby ovplyvnene rockom, latinom, balkánom, macedónsko-rumunským espritom, tradičnú cimbalovku, gospel či swing s dubstepom. Kam by ho ale pri takejto rozmanitosti zaradila Barbora? "Ja to vnímam ako world music. Už ten fakt, že ide o skladby spievané v rómskom jazyku, že ide o štýlovú rôznorodosť a použitie prvkov či už orientálnej hudby, balkánskej, rómskej, srbskej alebo skladbu s rockovým nádychom."

"Niekedy síce začínam prehodnocovať, či nenazývať našu hudbu na Slovensku radšej ako fusion štýl. Na Slovensku je totiž folklór tou 'pravou' a prijateľnou formou world music. Netvrdím, že to nie je tak pre cudzinca, že náš folklór je pre neho world music, ale pre nás na Slovensku by world music mala byť hudba s prímesou folklóru aj iných národov, no hlavne by to asi mala byť aranžovaná hudba s aspoň malou dávkou fúzie. Všade vo svete to tak je. Folklór milujem, moje detstvo bolo s ním späté. Je prirodzené, že je pre mňa inšpiráciou," povedala Barbora.

So svojou tvorbou by rada Slovensko reprezentovala aj za hranicami. "Momentálne intenzívne komunikujeme s niekoľkými zahraničnými festivalmi. Budeme sa veľmi tešiť, ak sa nám podarí vystúpiť aj na zahraničných festivaloch. Pre nás, umelcov reprezentujúcich takzvané menšinové žánre, sú reakcie ľudí na koncertoch a prijatie publika tou najväčšou satisfakciou a radosťou, nakoľko to, čo robíme, robíme skutočne z lásky k hudbe a tvorbe."

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Barbora Botošová. Správu sme upravili.