Hlavná stránka

>

Správy

>

Richard Müller má dnes 60 rokov. Životné jubileum oslávi s fanúšikmi na koncerte

Richard Müller má dnes 60 rokov. Životné jubileum oslávi s fanúšikmi na koncerte

06.09.2021 - 08:30 | redakcia

V 80. rokoch minulého storočia upútal pozornosť nielen svojou vysokou postavou, ale najmä neopakovateľným prejavom ako spevák skupiny Banket. Neskôr zaujal interpretáciou skladieb Štěstí je krásná věc, Rozeznávam, Pod plynárnou alebo Kurt Vonnegut českej autorskej dvojice Petr Hapka a Michal Horáček, ktoré pochádzajú z platní V penziónu Svět (1988) a Citová investice (1996).


Richard Müller je na scéne už takmer štyri dekády. Aj po tak dlhej dobe a náročných obdobiach svojej kariéry je stále aktívny, nahráva a vydáva nové albumy a pravidelne koncertuje. Naposledy vyrazil za fanúšikmi v auguste, na turné predstavil úspešný minuloročný album Hodina medzi psom a vlkom, ale aj hity ako Nebude to ľahkéMilovanie v daždiCigaretka na 2 ťahyTlaková nížNahý II.Srdce jako kníže Rohan, Štěstí je krásná věc či Po schodoch.

Na pódiu strávi aj svoj narodeninový večer. Práve dnes sa totiž koná viackrát preložený koncert v pezinskom zámku Šimák

Reportáž z letného turné: Richard Müller opäť koncertuje a má nového gitaristu

Banket, Jaro Filip aj Hapka s Horáčkom

Narodil sa 6. septembra 1961 v Hlohovci v hereckej rodine Vladislava Müllera a Elišky Müllerovej. V roku 1985 absolvoval štúdium dramaturgie a scenáristiky na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Hudbe sa venoval ešte počas štúdia, a tiež ako redaktor časopisov Populár a Gramorevue. Neskôr so skupinou Burčiak Pavla Daněka nahral a naspieval prvú skladbu Rádio.

V roku 1984 založil skupinu Banket a prvé verejné vystúpenie s ňou absolvoval v júni toho istého roku na Bratislavskej lýre s piesňou Nespoznaný. Skupina zaznamenala úspechy aj so skladbami Prečo Vy, ľudia 20. storočia máte vždy zachmúrené obočia (1985) alebo Esspreso tón (1986). Debutový album Bioelektrovízia kapela vydala v roku 1986 a medzi najznámejšie skladby okrem hitu Po schodoch patria aj Tlaková níž, Salieri, Nezavadzaj a Slovenčina.

Hudobnú progresívnosť potvrdil Banket na čele s Müllerom aj nahrávkou Nová doba?! (1988). V spolupráci s Andrejom Šebanom vznikli skladby ako Bytové jadro problému, Slovenské tango alebo Klaun v maske človeka. Posledným Müllerovým štúdiovým projektom s Banketom bol album Vpred? (1990), pochádzajú z neho skladby ako Požičovňa tváríPštros alebo Slúžiť ti chcem. So skladbou Aj Ty! skupina v roku 1989 vyhrala Bratislavskú lýru.

Mohlo by vás zaujímať: Vyšiel unikátny výber Banket & Richard Müller 84-91 aj reedícia albumu '01


V roku 1992 sa Richard Müller vydal na sólovú dráhu, ktorá sa vyznačuje hlbokou osobnou výpoveďou. Jeho debutom bol album Neuč vtáka lietať (1992), z ktorého pochádzajú hity ako Nebude to ľahké a Keď odchádzajú lásky. Za album dostal Cenu Akadémie populárnej hudby Aurel. V 90. rokoch sa začala aj jeho spolupráca s Jarom Filipom, z ktorej v roku 1994 najskôr vzišiel album 33 s odkazom na Müllerov vek. Skladateľsky sa Filip podieľal aj na kultovom albume LSD (1996) s hitom Cigaretka na 2 ťahy. Za text k tejto piesni ocenili Müllera ďalšou cenou Aurel.

O dva roky neskôr sa Müller predstavil albumom Nočná optika s hitmi V tom istom meste, Milovať teba, Nohy či Knižný príbeh. Album vyniesol Müllerovi štyroch Aurelov a ďalšie ocenenie dostal aj za nahrávku Koniec sveta (1999), na ktorej sa tiež podieľal Jaro Filip. Dvoch Aurelov dostal aj za album Richard Müller a hosté (2000), na ktorom spieval nielen české texty Michala Horáčka, ale začal spolupracovať aj s Ivanom Táslerom. Líder IMT Smile sa podieľal aj na Müllerovej oceňovanej nahrávke '01 (2001, 5 Aurelov).


Medzi Müllerove autorské albumy patrí Monogamný vzťah (2004), na ktorý nadviazal nahrávkou 44 (2005), ktorou opäť odkázal na svoj vtedajší vek. O rok neskôr vydal album V.V. a poctu Milanovi Lasicovi a Jarovi Filipovi vyjadril nahrávkou Müller spieva Lasicu, Lasica spieva Müllera, Müller a Lasica spievajú Filipa (2008).

Po albume (2010) nadviazal na spoluprácu s Táslerom a vznikla nahrávka Ešte (2011), po ktorej nasledovali projekty Hlasy (2013) a Hlasy 2 (2014) s vokálnou skupinou Fragile. Za nahrávku Hlasy ho v roku 2013 ocenili Krištáľovým krídlom. K Horáčkovým textom sa vrátil na nahrávke Sociální síť (2015), na ktorú zložil hudbu český gitarista Michal Pavlíček. Päťdesiate piate narodeniny si pripomenul albumom 55 (2016), na ktorom spolupracoval s českým skladateľom Ondřejom Gregorom Brzobohatým a po veľmi dlhej dobe aj s textárom Petrom Uličným. Ten je podpísaný aj pod textami spomínaného vlaňajšieho albumu Hodina medzi psom a vlkom.

Okrem hudby má Müller na konte aj dve fotografické knihy Amerika (1996) a Enter (2010). Bol tiež moderátorom televíznych talkshow Müllerád, Promülle a OK Pop. Jeho bývalou manželkou je televízna hlásateľka a moderátorka Soňa Müllerová, s ktorou má syna Filipa a dcéru Emu-Lujzu. So súčasnou partnerkou Vandou Wolfovou má syna Markusa.


Rádio Expres mu pripravilo špeciálny darček

Spevák k svojmu jubileu dostal milé prekvapenie v podobe projektu Rádia Expres, ktoré už v minulosti zorganizovalo série coververzií rôznych slovenských umelcov a kapiel. Tentokrát známe mená domácej scény prespievali práve vybrané skladby Richarda Müllera, ktoré budú postupne od dnes v týždňových intervaloch zverejnené vo vysielaní a na webe rádia.

"Richard patrí viac ako 30 rokov medzi našich najpopulárnejších spevákov. Mnohé jeho piesne zľudoveli, jeho texty si spievajú generácie ľudí. Pri príležitosti jeho narodenín sme oslovili iných spevákov a nebolo ani jedno odmietnutie, len veľký rešpekt u každého, kto sa do projektu zapojili. Richardova hudba ovplyvnila mnoho hudobníkov, a preto sa teším, že sa nám podarilo tento darček pre Richarda zrealizovať, ale aj pred ním až do dnešného dňa utajiť," hovorí Andrej Kratochvíl, hudobný šéf Rádia Expres.

Rádio Expres postupne na svojom webe zverejní a zahrá covery Müllerových hitov, ktoré zaspievajú IMT Smile a Lukáš Adamec (Srdce jako kníže Rohan), Kuly (Tlaková níž), Katarína Knechtová (Rieka), Polemic (Prečo vy ľudia XX. storočia máte vždy zachmúrené obočia), Peter Bič Project (Naša láska letí), Sima Magušinová (Dočista), Robo Opatovský (Milovanie v daždi), Richard Krajčo (Štestí je krásna vec) a Hex (Nebude to ľahké).

Zdroj: TASR (Muller.sk, hc.sk) + Rádio Expres / Hudba.sk edit
Foto: Mayo Hirc / Marián Uhrín


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti