Tak ako pred rokom, aj teraz slovenská speváčka Janais na začiatku adventu zverejnila podmanivú baladu v rusínskom jazyku. Skladbu s názvom Prečistaja Diva zverejnila spolu s pôsobivým videoklipom, v ktorom by ste však typické vianočné scenérie a symboly hľadali márne.

"Pri nahrávaní piesne v štúdiu mal každý z nás zimomriavky. Už pri tvorení na nás vplývala veľmi emotívne. Ako prvá počula hotovú skladbu moja mama a po lícach jej tiekli slzy. To ma utvrdilo v tom, že sme ju nahrali dobre," hovorí Janais.

Už pri prvých tónoch piesne Prečistaja Diva, ktorou speváčka nadväzuje na minuloročnú koledu Spi, Isuse spi, je jasné, že nemá nič spoločné s mainstreamovými vianočnýmí skladba, či už novými alebo tými, ktoré sa každoročne vracajú späť do našich uší. Nezaznejú v nej roľničky, nemá chytľavý refrén, pravdepodobne si ju mnohí z vás nebudú vedieť spontánne zaspievať a vo videoklipe už vonkoncom neuvidíte vianočný stromček, darčeky, sýtu večeru a rozvetvenú rodinu pri jednom stole.

Napriek tomu má však veľký potenciál chytiť vás za srdce a stať sa presne tou vianočnou skladbou, ktorá vás zasiahne v tej najčistejšej i najemotívnejšej forme. "To je presne to, niekedy stačí precítiť emóciu piesne. Hudba hovorí jazykom, ktorému rozumieme všetci. No pre lepšie pochopenie odkazu pesničky sme pod Youtube videom uverejnili rusínsky text aj jeho preklad do slovenčiny," dodáva Janais.


Namiesto Islandu Záhorie

Novinku Prečistaja Diva sprevádza pútavý videoklip, ktorý nepochybne znásobuje čaro celej skladby. Hoci pôvodná vízia sa, minimálne v lokáciách a poveternostných podmienkach, líšila, výsledok je vďaka režisérovi klipu Michalovi Lehockému skutočne silný a plný dychberúcich záberov. Pre tých, ktorí zvolené lokácie nepoznajú, môže pôsobiť, že ani nevnikol na Slovensku.

"Môj manžel mal sen: ísť natáčať na Island alebo niekde, kde budú krásne hory a veľa snehu. No v momentálnej situácii sme sa uspokojili so Záhorím. Na Šraneckých pieskoch som bola viackrát, no na Jelenej skale po prvý raz. Bola to nádhera. Hodinu sme kráčali peši, niesli si veci na rukách a hore na skale sme veru aj poriadne premrzli. Chalani boli v zimných bundách a čiapkach, ja skôr naľahko, hoci bolo okolo šesť stupňov a fúkal studený vietor. Môj muž cestou domov priznal, že nikdy v živote ma tak neľutoval," usmieva sa Janais pri spomienke na nakrúcanie.

Mimochodom, Šranecké piesky, prezývané slovenská púšť, sa stali počas pandémie veľmi obľúbenou lokáciou domácich tvorcov videoklipov. Od roku 2020 sa ich tam nakrúcalo už aspoň šesť, no v žiadnom nie sú zábery z tohto kúska Záhoria také majestátne ako práve v novinke od Janais.

Vianočná nálada trochu inak

"Myslím si, že Prečistaja Diva dokáže chytiť za srdce väčšinu poslucháčov. Závisí od toho, čo aktuálne robíte. Pri pečení, upratovaní či tancovaní s deťmi v obývačke si tiež cez sviatky pustíme Last Christmas alebo Mariah Carey. Potom však prídu chvíle, keď si v tichu pustím piesne, ako je táto – hlbokú, tajomnú, s dôležitým posolstvom. Áno, od veselých vianočných šlágrov má ďaleko, no vo svojej podstate je to pieseň s radostným textom," hovorí speváčka a skladateľka.

Text skladby je o Márii, ktorá nad ránom porodila Krista, a o tom, ako mu traja králi na úsvite niesli dary. Nás ostatných vyzýva ísť sa mu s čistým srdcom pokloniť. V kresťanských cirkvách východného obradu sa s Vianocami spája čierna farba, preto je aj speváčkina vizáž v klipe prispôsobená danému zvyku. Už pri narodení Ježiša totiž čierna farba vyjadruje to, čo bolo predpovedané. A síce, že napokon za nás obetuje vlastný život. Pesnička v sebe nesie posolstvo nádeje – koniec koncov presne tak, ako aj blížiace sa vianočné sviatky.

"Nahrali sme ju v Basem3nt studio u Vlada Randyho Gnepu. Za podmanivý klavír môže Martin Husovský (Komajota), éterickú flautu nahral Peter Luha a dievčatá zo ŽSS Milpošanka prekrásne naspievali zborový spev," vymenúva Janais ľudí, ktorí podstatnou mierou prispeli k dojímavému výsledku. S Milpošankou spolupracovala aj na spomínanej minuloročnej skladbe Spi, Isuse spi.

Návrat ku koreňom

Janais so svojou rodinou už dlhé roky žije v našom hlavnom meste, možno aj preto ju to v rámci tvorby ťahá domov na východné Slovensko. Prečo ju však oslovil práve rusínsky jazyk, keď nie je Rusínka? "Som východniarka zo Šariša, priame väzby na Rusínov nemám, no odmala sa u nás spievali okrem šarišských aj rusínske piesne. Už ako dieťa ma zaujali svojou clivotou a emotívnosťou. Ja vlastne celý svoj život inklinujem skôr k pomalým a melancholickým piesňam," prezrádza speváčka, ktorej sa tento rok dostalo veľkej cti - spievala pred pápežom počas jeho septembrovej návštevy Slovenska.

Jej ďalším snom je nahrať práve album s málo známymi ľudovými piesňami ako sú tie rusínske. "Rusínske piesne sú krásne a silné, no zatiaľ ide o priveľké sústo. Ak pozbieram odvahu, raz by som rada nahrala album folklórnych piesní v menej tradičných aranžmánoch. Doteraz som nahrala tri rusínske piesne, Poľana Poľana, Spi, Isuse, spi a najnovšiu Prečistaja Diva. Určite by boli jeho súčasťou."


Skromné prianie do Nového roka

Janais sa považuje za realistku, preto priveľké očakávania do nasledujúcich mesiacov nemá. No i ju, rovnako ako stovky ďalších umelcov mrzí, ako to v kultúrnom sektore v súčasnosti vyzerá.

"Je mi ľúto, že nehráme koncerty, že necestujeme. Táto pandémia už trvá tak dlho, že žiadne veľké veci neplánujem. Piesne aj klipy nahrávame podľa našich možností, a to časových i finančných. Ak tých piesní raz bude dosť na nový album, radi ho vydáme. Taktiež ma trápi, že sme málo s priateľmi, s rodinami, že naše deti prestali chodiť na návštevy k spolužiakom. Veľmi si prajem, aby sa to v novom roku zmenilo a aby sme sa opäť viac tešili zo života," uzatvára speváčka. Dovtedy si, podľa vlastných slov, bude spríjemňovať čas aspoň krásnou hudbou.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol speváčkin manažér Peter Kothaj. Správu, ktorej autorkou je Danka Šoporová, sme upravili a doplnili. Novinky speváčky môžete sledovať na oficiálnej stránke www.janais.sk a na sociálnych sieťach Facebook a Instagram.