Hlavná stránka

>

Správy

>

Veronika Rabada robí pop s inšpiráciou vo folklóre. Singel Zabudni vás očarí

Veronika Rabada robí pop s inšpiráciou vo folklóre. Singel Zabudni vás očarí

07.04.2017 - 13:50 | redakcia

Trinásť rokov spievala v skupine Hrdza, minulý rok sa však Veronika Rabada rozhodla odísť a skúsiť to ako sólová speváčka s pomocou manžela Romana Šoltysa a brata Petra. Spojenie folklórnych inšpirácií s populárnou súčasnou hudbou posúva vo svojej tvorbe ešte ďalej, než tomu bolo v skupine Hrdza. Dokazuje to aj čerstvá novinka Zabudni.


"Spievanie pre mňa znamená v živote veľmi veľa. Nechcela som stratiť kontakt so spevom a ani s muzikou, ktorá ma veľmi baví a ktorú som aj s Hrdzou spievala," povedala o motivácii na vlastný projekt Veronika Rabada. Aj napriek veľkej zmene v jej kariére zostala verná svojmu obľúbenému ethno štýlu. Ako hovorí, jej pesničky sú oproti tým, čo spievala v Hrdzi, iné, aj keď ten ľudový podtón tam stále je. "Líšia sa len trošičku. Ethno mi navždy učarovalo, ale tieto moje nové piesne sú tanečnejšie, rytmickejšie, s moderným zvukom," vysvetľuje speváčka.

Pieseň o koreňoch, ktoré boli presadené

Ako prvú ochutnávku svojej sólovej tvorby zverejnila minulý rok v lete singel Ach Janíčko. Stretol sa so slušným záujmom poslucháčov, o čom svedčí aj viac než 57-tisíc prehratí debutového videoklipu na Youtube. To, že si speváčka zvolila správny smer, potvrdzuje aj poriadna vyťaženosť v ostatných mesiacoch. Rýchlo si našla na slovenskej scéne svoje miesto a odohrala množstvo koncertov, či už so svojou novou kapelou, alebo ako hostka na koncertoch Kandráčovcov, s ktorými v decembri odohrala aj Vianočný benefičný koncert odvysielaný na Dvojke (ukážka).

Po úspešnom sólovom štarte sa hlási o slovo s novou piesňou nazvanou Zabudni, ktorá je predzvesťou pripravovaného albumu. Vznikla v košickom štúdiu Klakson, jej autorkou je Veronika a o produkciu sa postaral Matúš Pavlík, bývalý člen skupiny Peter Bič Project. O moderný zvuk sa postarali Roman ŠoltysSamo Pospíšil. Pieseň má reálny základ - podľa speváčkiných slov sa vracia ku koreňom, ktoré boli presadené. "Zabudni je o živote môjho pradeda. On v medzivojnovom období odišiel do USA. Opustil svoju rodinu, ženu, dieťa a odcestoval s tým, že keď si zarobí, vráti sa domov. Všetko ale dopadlo celkom inak."


Umelecký vizuál z ateliéru a počítača

Pôsobivý videoklip k novinke natočil známy režisér Jaro "Jaris" Vaľko. "Klip sme točili vo veľmi profesionálnom ateliéri FAC v Prešove. Spolupráca s Jarisom bola fantastická. Pracuje sa s ním veľmi dobre, do človeka vlieva kopec svetla a radosti, veľa pozitívneho," pochvaľuje si Veronika spoluprácu s autorom mnohých videoklipov pre Adama Ďuricu, Katku Koščovú a skupiny Nocadeň, Peha, Komajota, Chiki Liki Tu-a či IMT Smile. Ako dodáva, klip vznikal iba v spomenutom ateliéri, takže všetko to okolo je Jarisova tvrdá práca za počítačom a hranie sa s efektmi.

Dôležitú úlohu však zohrali aj dámy, ktoré si zobrali na starosť speváčkinu vizáž. "O úpravu a líčenie sa postarala Veronika Stachová. Zaujímavosťou bol môj kostým. Opäť som ostala verná modrotlači. Tentoraz som nadviazala spoluprácu s módnou návrharkou Mišenou Juhász, ktorá pracuje vyslovene len s týmto materiálom. Samozrejme zdrojom modrotlače je stále Matej Rabada z Dolného Kubína. Z modelov som bola nadšená a veľmi sa teším na ďalšie, ktoré pre mňa ešte pripraví. A dokonale očarená som aj z toho, čo zo záberov v štúdiu potom v počítači vykúzlil do klipu Jaris," teší sa sympatická speváčka.

Veroniku a jej kapelu uvidia fanúšikovia najbližšie 28. apríla v Michalovciach na Jarných trhoch a 6. mája otvorí sezónu na Spišskom hrade. V máji zaspieva aj na odovzdávaní cien Zlatý Amos, ktoré neskôr odvysiela RTVS, a 20. mája ju uvidia Košičania na Pivnom festivale pred OC Galéria. Okrem toho bude mať mnoho ďalších koncertov, o ktorých informuje na svojej stránke Rabada.sk.


Hudba.sk informovali Natália Novotná a Rado Mešša. Speváčku môžete sledovať na jej fanpage www.facebook.com/veronikarabada.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti