Skupina Coldplay uviedla novinku Higher Power vo veľkom štýle. Svetovú premiéru mala skladba na medzinárodnej vesmírnej stanici. Kým oficiálne sa nový singel objavil v piatok krátko po polnoci britského času v klasickej digitálnej distribúcii, predtým si ju prehral vo vesmíre francúzsky astronaut Thomas Pesquet, s ktorým sa Coldplay v priamom prenose spojili.

Uvedeniu singla predchádzala v uplynulých týždňoch tajomná hra s inzerátmi na rádiovú stanicu alienradio.fm a rôzne zašifrované odkazy. "Prenos zahájený, zostaňte v pohotovostnom režime," uvádzala zmienená stránka a pridružený twitterový profil.

Internetom sa okamžite začali šíriť divoké teórie a pokusy dešifrovať odkazy z billboardov. Oznámením na sociálnych sieťach Coldplay potvrdili špekulácie a prezradili, že ide o kampaň k novinke Higher Power. Či ide o prvú ochutnávku z chystaného albumu, zatiaľ nie je jasné.


V hymnickej piesni, ktorú produkoval Max Martin, štvorica nabáda poslucháčov, aby využili svoj potenciál. "Je to jedna veľká alegória," prehlásil spevák Chris Martin v rozhovore s francúzskym ESA kozmonautom, ktorý je od 23. apríla na svojej druhej ceste na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). "Ide o to, pokúsiť sa nájsť astronauta v každom z nás. Človeka, ktorý dokáže robiť veľké veci."

Pre program Apple Music 1 frontman Coldplay prezradil, že mu pieseň napadla na začiatku roka 2020 v kúpeľni pri umývadle a definitívnu podobu jej vtlačil pomocou vypožičaných malých klávesov. "Požičal som si ich od známeho môjho kamaráta, pretože tam, kde sme boli ubytovaní, nebol klavír," povedal.

V nasledujúcich dňoch Coldplay pieseň predstavia pri udeľovaní cien BRIT Awards, v programe American Pop Idol a tiež na pódiu slávneho festivalu Glastonbury. Ten sa tento rok uskutoční bez divákov, záujemcovia si však môžu zaobstarať vstupenky na livestream, ktorý sa uskutoční 22. mája.


Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Renáta Tomášová z vydavateľstva Warner Music. Text správy sme doplnili.

Súvisiaci interpreti: Coldplay