Od chvíle, kedy Miro Jaroš vydal svoj debutový album Exoterika, ubehlo už 15 rokov. Za ten čas stihol vydať ďalších päť albumov pre svoje dospelé publikum, a zároveň sa stal jedným z najpopulárnejších slovenských tvorcov hudby pre deti. Koncom novembra vydal svoj ďalší "dospelácky" album, ktorý mal netradičný, no pre túto dobu typický krst.

Album Milujem život svoj oficiálne vyšiel 27. novembra, no jeho slávnostný krst si Miro Jaroš naplánoval až na nedeľu 6. decembra. Práve v sviatok sv. Mikuláša mal totiž online koncert, počas ktorého sa krstnou mamou albumu sa stala jeho mama Štefánia. Podľa spevákových slov mu totiž práve ona bola veľkou inšpiráciou pri tvorbe nových skladieb. 

Celkovo ich je na albume 14 a vznikali postupne s prestávkami od roku 2015 až dodnes. "Melódiu na prvý singel Hora a skladbu Bude to dobré som napísal asi pred piatimi rokmi. Ostatné piesne vznikali neskôr - keď som niečo zažil, hneď som si to zaznamenal a potom som z týchto nápadov vyberal," spomína Miro. Skladby boli nahrávané v prešovskom Basem3nt štúdiu. "Na pesničkách so mnou pracovalo viac ľudí, ale o finálny zvuk sa postaral Randy Gnepa, s ktorým spolupracujem už roky. S Randym sme si sadli, rozumie mi," dodáva.

Album o zmierení a nájdení vnútorného pokoja

Ako sám hovorí, jeho nová kolekcia skladieb je odrazom výrazného vnútorného vývoja, ktorý sa v ňom odohral za posledné roky. "Album sa volá Milujem život svoj, pretože je to tak. Posledné roky sa toho u mňa veľa zmenilo. Aj ja som hľadal svoj vnútorný pokoj, ten povestný zmysel života. Dlho som si myslel, že to, čo potrebujem k šťastiu, je dosiahnutie niečoho veľkého. Túžil som po hviezdach a keď som sa ich dotkol, bol som sklamaný, že mi šťastie nepriniesli," priznáva spevák a skladateľ.

"Uvedomil som si, že to výnimočné, to, za čím som sa hnal a čo mi chýbalo, som mal celý ten čas pri sebe. Obyčajné ľudské srdce, v ktorom sa to všetko začína! Že jazvy na ňom sú len odrazom toho, že dokážem milovať a nemám sa báť pokračovať. To, čomu som včera nerozumel a smial sa z toho, je dnes mojou súčasťou. Prijal som tiež, že nie každý deň pôjde podľa mojich predstáv, ale ak verím, že to zas bude dobré, tak je to v poriadku. Všetko časom zapadne do seba a niektoré veci pochopím neskôr. Uvedomil som si, čo ma skutočne robí šťastným, a naučil som sa brať ľudí takých, akí sú, bez toho, aby som ich súdil, lebo nežijem ich príbeh a nepoznám dôvody ich konania. Včerajšok je preč, neviem, čo bude zajtra, žijem tu a teraz. Naplno, presne tak, akoby to bolo naposledy."

Prevažná väčšina melódií a textov na albume je Mirovým autorským dielom. Výnimkou sú iba dve skladby. Jednou z nich je coververzia balady I've Never Been To Me, ktorú v origináli naspievala americká speváčka Charlene. "V slovenčine som ju nazval Nenazrel som do seba. Prespievalo ju už veľa ľudí, v češtine dokonca aj Karel Gott, čo som sa dozvedel, až keď moja verzia bola už nahratá. Je to krásna skladba zo 70. rokov, dlho som túžil po tom, že ju raz nahrám," rozpráva Miro. Druhou výnimkou na albume, ktorú nenapísal sám, je pieseň Hora - skladba s textom z pera Jany Kirschner, ktorá sa zrodila ako úplne prvá zo všetkých pesničiek na albume.


Zaspieval si aj s mamou 

Na album si Miro prizval hneď niekoľkých hostí, ktorí prispeli svojimi vokálmi vo viacerých skladbách. Môžeme počuť hlas Katky Koščovej, Roba Pappa, Martina Císara, Anabely Mollovej a Karolíny Frajtovej. Najvzácnejším hosťom albumu je však pre speváka jeho mama.

"Boli sme spolu na Maldivách, mala po rádioterapiách a sediac pri mori mi rozprávala o živote. Zaznamenával som si to bez toho, aby o tom vedela a ešte v ten deň som napísal pesničku Nič nie je lepšie. Neskôr som mamu pozval do štúdia, či by mi tie múdrosti života porozprávala ešte raz na mikrofón. Bola z toho v strese, ale niečo predsa len povedala, použili sme to v pesničke a v závere spolu aj spievame. Teda, ona tvrdí, že ja spievam a ona recituje," smeje sa Miro pri spomienke na nahrávanie pesničky, ktorá je jedným z jeho najosobnejších skladateľských počinov. 

Práve s mamou Štefániou počas mikulášskeho online koncertu CD spoločne pokrstili červeným vínom - podľa textu "stúpa mi do hlavy červené od mamy" v skladbe Stúpa mi do hlavy. "Prajem albumu, aby sa dobre počúval a aby urobil radosť veľa poslucháčom, aby si aj v tejto korona-dobe našli čas na radosť," zapriala albumu jeho krstná mama. Online koncert a krst mohli spevákovi fanúšikovia sledovať v mikulášskej premiére na Youtube, cca. 30-minútové video je dostupné aj dnes.


"Keďže sa momentálne nemôžeme stretávať a fanúšikovia sú v tomto prípade najdôležitejší, rozhodol som sa album uviesť do života spolu s nimi," hovorí spevák. Počas online koncertu uviedol prvýkrát naživo v sprievode kapely, sláčikového kvarteta a dychovej sekcie viacero skladieb z nového albumu, konkrétne Hora, Nenazrel som do seba, Milujem život svoj, Stúpa mi do hlavyBude to dobré. Samotný krst moderoval Vratko Sirági.

Súčasťou online koncertu bol medzi jednotlivými skladbami tiež dokument o tom, ako album vznikal. "Ja som šesť rokov písal pesničky pre deti, a tak sa to vo mne hromadilo, že mám pocit, že mám čo povedať aj tým väčším a chcel som sa podeliť o svoje myšlienky. Možno ma nebudú poznať až tak, ako ma spoznajú na tomto albume, lebo je to veľmi osobný album, ktorý je o tom, čo som zažil, čo som sa naučil a je v ňom napríklad aj veľa múdrosti, ktorú som sa naučil nielen od života ale aj od mojej mamy," povedal Miro počas krstu.  

Emočné tsunami pri nahrávaní

Celý album Milujem život svoj je pre speváka otvorenou a priamočiarou výpoveďou plnou silných emócií. Ktorá z piesní je preňho úplne najosobnejšia? "Nenazrel som do seba alebo Bez teba. Obe sme nahrávali s niekoľkými prestávkami, lebo som si v štúdiu musel prejsť 'emočnými tsunami', aby som mohol pokračovať," spomína s odstupom času na nahrávanie. "Album vás vezme do sveta, ako ho vnímam ja. Sveta, v ktorom majú najväčšiu cenu tie najobyčajnejšie ľudské gestá. Budem rád, ak vám urobí radosť. Milujme nezištne, majme srdcia otvorené, opierajme sa jeden o druhého a snívajme. Pretože bez snov sa ťažko kráča dopredu," dodáva.  

Úprimnú, osobnú a emotívnu atmosféru albumu dokresľujú a vystihujú ústredné fotografie, ktoré pre Mira nafotil uznávaný slovenský fotograf Branislav Šimončík. Ako hovorí Miro, fotili ich tam, kde sa cíti najlepšie - v prírode.

Koncertné turné k novému albumu zatiaľ, vzhľadom na aktuálne protipandemické opatrenia, neplánuje. "Veľmi by som si prial svoju 'dospelácku' tvorbu priniesť k fanúšikom aj v tejto podobe, no obávam sa, že nateraz to nie je možné. Plánujeme však špeciálny silvestrovský koncert s týmto programom," prezrádza na záver.

Vypočujte si album na Deezeri:Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Adriána Čahojová z agentúry Soul For Show. Tlačovú správu sme upravili. Viac sa dozviete na oficiálnej stránke mirojaros.sk a na jeho profiloch sociálnych sieťach Facebook a Instagram.  

Foto: Vlastimil Slávik

Súvisiaci interpreti: Miro Jaroš