Hlavná stránka

>

Správy

>

Tanečný remix ľudovky, ktorý netrhá uši: Switch2smile ft. Barbs - Páslo dievča pávy

Tanečný remix ľudovky, ktorý netrhá uši: Switch2smile ft. Barbs - Páslo dievča pávy

08.01.2019 - 12:00 | Dušan Marko

V posledných rokoch sa čoraz viac slovenských hudobníkov pohráva s folklórom a čerpá inšpiráciu v tradičných ľudových skladbách. V prípade tanečnej hudby to mnohokrát prekračuje hranice gýču a nevkusu, no nájdu sa aj počúvateľné pokusy. Vypočujte si, ako moderný elektronický zvuk a tradície spojil producent Switch2smile.


Fanúšikom domácej tanečnej scény ho zrejme netreba predstavovať, popoví priaznivci ho zase mohli spoznať vďaka spolupráci s Petrom Bažíkom na skladbe Say My Name z roku 2016. V tej dobe ešte pod názvom Switch2smile fungovalo dídžejské duo. Jeden z jeho členov sa však neskôr vydal vlastnou cestou a dnes tento pseudonym využíva už len jeden z dvojice, konkrétne Ivan Zubo.

Chce predstaviť elektronickú hudbu novému publiku

Vo svojom najnovšom tracku, ktorým už upútal pozornosť viacerých médií, siahol po ľudovej piesni Páslo dievča pávy, ktorú vďaka filmu Perinbaba z roku 1985 dobre poznajú mladšie aj staršie ročníky. "Rezonovala mi v hlave už dlhšiu dobu. Ešte niekedy v roku 2010 som premýšľal nad niečím podobným. Nakoniec tento nápad zostal v úzadí a skladba uzrelo svetlo sveta až koncom roka 2018," prezradil 32-ročný rodák z Bratislavy.

Ako priznal, aj on pieseň spoznal práve vďaka filmu Juraja Jakubiska, ktorý v súčasnosti nakrúca jeho pokračovanie. Nové moderné spracovanie piesne však s pripravovaným filmom nijak nesúvisí. Switch2smile sa podľa vlastných slov rozhodol notoricky známu ľudovku spracovať do tanečnej podoby preto, aby ukázal svoj pohľad na hudbu aj ľuďom, ktorí sa s elektronickou produkciou doposiaľ nestretli.

Vkusne vystavaná skladba začína energickým rovným beatom a spočiatku nič nenasvedčuje tomu, že je inšpirovaná ľudovou piesňou. Po pol minúte však elektroniku strieda husľové sólo, na ktoré pekne nadviaže píšťalka so známou melódiou a spev. Najskôr znie ženský hlas, potom detský ľudový zbor, počas ktorého skladba opäť prejde do tanečnej polohy s originálne spracovanou melodickou témou. Podobným spôsobom pesnička pokračuje aj po stoptime, ktorý je opäť postavený na píšťalke a speve. Nie je to nič extrémne kreatívne, ale spojenie rôznych elementov funguje a ľudovka nie je elektronikou "znásilnená", ako býva zvykom u niektorých producentov. Páslo dievča pávy v tejto verzii môže byť zaujímavým spestrením tanečných setov, no v kratšom radio edite by pokojne mohla znieť aj v éteri komerčných staníc.Podmanivý hlas (ne)známej speváčky

Ak chce dídžej osloviť širšie publikum, prirodzenou voľbou je spolupráca so speváčkou. Inak tomu nie je ani v tomto prípade, namiesto známej interpretky sa však za mikrofón postavila doposiaľ pomerne neznáma Barbs, ktorá momentálne žije v New Yorku. "Myslím si, že pri takejto skladbe veľmi záleží na hlase, pretože ani známe meno to nemusí vedieť zaspievať tak, ako potrebujete. Už pri prvom stretnutí s Barbs som vedel, že ona na to bude ako stvorená. Keďže pôsobí v zahraničí a tak ako ja spolupracuje s neslovenskými umelcami, hneď sme si sadli a rozumeli," zhodnotil Switch2smile spoluprácu s talentovanou Slovenkou.

Ak by ste pátrali hlbšie, zistili by ste, že pod menom Barbs sa "skrýva" herečka Barbora Žilecká, ktorú možno poznáte zo slovenských seriálov ako Búrlivé víno, Prázdniny či Za sklom alebo filmu Tak fajn (2016). V posledných rokoch sa však čoraz viac prezentuje hudbou. Po niekoľkých coveroch na Youtube zverejnila v lete 2017 debutový singel April's Fool, ktorý predstavila spolu s minimalistickým videoklipom pripomínajúcim vizuály filmových "bondoviek". Znova sa pripomenula v minulom roku, kedy zverejnila coververziu známeho hitu Chrisa Isaaka Wicked Game, sprevádzanú DIY videoklipom v štýle Video Games od Lany Del Rey. Obe videá majú zatiaľ menej ako 10-tisíc prehratí, no ide o prvé lastovičky a všetko nasvedčuje tomu, že o nej v súvislosti s hudbou ešte budeme počuť.

Predskokan Davida Guettu či Hardwella

Skladba Páslo dievča pávy by sa mala čoskoro dočkať aj oficiálneho videoklipu, Barbs sa pravdepodobne objaví aj v ňom. Switch2smile však prezradil, že sa nechce s ničím uponáhľať a chce vytvoriť originálne video, ktoré skladbe nijako neuškodí. "Ľudia si neuvedomujú, že to nie je len o tom, niečo nahrať na telefón alebo na kameru. Je to obrovský proces poskladať niečo takéto a robí na tom viacero ľudí. Potrebujete dostatočný budget na to, aby videoklip vyzeral tak, ako má." 

Switch2smile na hudobnej scéne pôsobí už vyše 15 rokov, počas ktorých sa delil o jedno pódium aj s takými hviezdami tanečnej scény ako sú David Guetta, Hardwell či Nicky Romero. Viac sa o kariére a tvorbe tohto ambiciózneho a talentovaného dídžeja a producenta môžete dozvedieť v poslednom minuloročnom vydaní televíznej relácie Hudba Made in Slovakia. V rámci nej sa môžete pozrieť aj priamo do zákulisia nahrávania skladby Páslo dievča pávy s Barbs.


Mimochodom, "pamätníci" slovenskej elektronickej hudby si určite spomínajú aj na skvelé spracovanie skladby Páslo dievča pávy od Romana Ferianca, známeho ako This Is Kevin. Jeho tvorba sa síce skôr radí k downtempovej elektronike na počúvanie ako k tanečnej klubovej produkcii, ale aj po 20 rokoch od vydania albumu Slowly to the Sun určite rozvlní nejedného priaznivca zlomených beatov.


Autor: Dušan Marko (+Patrik Marflák: recenzia skladby a This Is Kevin)
Foto: Facebook.com/switch2smile / Zuzana Grebáčová - Facebook.com/barbs.official


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti