Prerábky, covery, napodobeniny. Skladby obľúbených kapiel v podaní iných obľúbených kapiel sú súčasťou scény a staviame sa k nim rôzne. Že vedia školáci zadrtiť Dillinger Esc Plan nás teší predsalen trošku viac, než miliónta verzia hitu od Pink Floyd.

Magnety týždňa

Post-hardcore od Code Orange sa albumom Forever posunul na úplne novú úroveň. Zásluhu na tom má nepochybne aj vydavateľstvo Roadrunner Records. S veľkým hudobným domom prišiel aj väčší rozpočet, takže kapela sa od nahrávania videí v opustených fabrikách posunula napríklad aj ku CGI. To je aj prípad klipu k skladbe Mud. Dajte si túto kvalitnú nočnú moru, je fakt skvelá. (pm)


Gojira patrí aktuálne k jedným z najlepších kapiel, ktoré sa dajú vidieť naživo. Potvrdila to aj na koncerte v americkom Clevelande. Okrem ich štandardných vecí si za bicie zavolala 12-ročného chalana a trochu si aj zadžemovali. Okrem útržkov skladieb od MetallicaIron Maiden odznela aj celá klasika Territory od Sepultura. (pm)


Éra The Dillinger Escape Plan sa pomaly blíži ku koncu. Ich odkaz ale bude žiť ďalej. Aj cez decká zo School of Rock, ktoré si ich obľúbili natoľko, že ich Setting Fire to Sleeping Giants odohrali na svojom koncerte. TDEP boli nadchnutí a rozhodli sa speváčku vyhľadať a pozvať ju na pódium na svoj posledný koncert v New Yorku. Tomu sa hovorí sľubný začiatok kariéry! (pm)


Šroty týždňa

Nový Opeth by podľa Akerfeldta mohol vyjsť niekedy v roku 2019. Momentálne si najväčšia rockstar v štokholmskom okrese potrebuje dať pauzu od kapely a venovať sa rodine. Nahrávka Sorceress je preňho už minulosťou. Ach tá pominuteľnosť metalu. Ale zase je pravda, že nezložil žiaden Black Album...

Pred týždňom zomrel Tom Petty a jeho osobu si pripomenulo množstvo fandov z metalovej komunity. Paul Stanley, Alex Skolnick, Chad Smith i Derek Sherinian - tí všetci vedia, že solidarita a fanúšikovstvo nepoznajú hranice žánru. (ak)


Novinky

Úvodné dni nadchádzajúceho týždňa prinesú koncertné radosti ale i dilemy. V pondelok vo Fuge odohrá koncert kapela s najoriginálnejším názvom široko-ďaleko. ██████ (alebo po česky jednoducho Nic) je post-blackmetalová partia z Plzne hrajúca emotívny vykričaný metalček pre mladých. Spoločnosť im v line-upe bude robiť kapela Žriebädlo zo Serede, idúca priamočiarou blackmetalovou cestou. Tou dilemou, ktorú som mal na mysli, je otázka, či sa v stredu pôjdete pozrieť do Viedne na Satyricon, žiariacich odleskmi nového CD Deep Calleth Upon Deep. Asistovať prídu grécki Suicidal Angels a mierne neoriginálni mladíci Fight the Fight. Možno však budete chcieť zostať v Bratislave (alebo prísť do nej) a vidieť Paradise Lost v spoločnosti fantastických žánrovo spriaznených Američanov Pallbearer a portugalských post-metalistov Sinistro. (ak)


Po epickej desaťminútovke je druhá ukážka z nového albumu Enslaved priamočiarejšia a kratšia. Hlavný motív The River's Mouth pripomína gitary zo skvelej Building With Fire, perspektíva sa však výraznejšie zmení s nástupom čistých vokálov. Celkový dojem je však slabší v porovnaní s prvou zverejnenou Storm Son. To však nič nemení na tom, že štrnásta štúdiovka Nórov, zvaná E, bude opäť klenotom na poli progresívneho metalu. (ak)


Fantastickí Akercocke vydali nový album po desiatich rokoch mlčania. Renaissance in Extremis je pestrou zmesou deathu, progu ale i baladických momentov a prináša konečne niečo osviežujúce. Vizuálne podmanivý klip k skladbe One Chapter Ends for Another to Begin je otvorený interpretáciám, no ich hudbu nemožno opísať inak než skvelá. (ak)


V novom klipe Body Count Vám Ice T vysvetlí, ako to v komunite hoperov v L.A. chodí. Úprimný text o pomste a dospievaní je v skladbe This is Why We Ride silným prvkom. Videoklip je čistý hip-hop, až sa čudujete, ako sa kapele podarilo idey tohto žánru tak skvelo skĺbiť s metalom. Album Bloodlust je na trhu už od marca a ide o skvelú nahrávku. A to k hip-hopu, mikinkám a šiltovkám nemusíte mať žiaden vzťah. (ak)


Slipknot čoskoro vydávajú veľkolepý živák Day of the Gusano z ich mexického vystúpenia, doplnený ú zábery zo súkromia kapely. Ide tak skôr o koncertný film, ako sa to už dnes nadnesene hovorí a fanúšikovia medzi Vami už iste horia nedočkavosťou. Do 20. októbra je však ešte trošku času. Vypočujte si novo zverejnenä živú verziu Before I Forget. Dopĺňame ešte skladbu Surfacing a videoklip k Vermilion. (ak)
Masovo obľúbení metalisti Avenged Sevenfold nahrali na deluxe edíciu poslednej štúdiovky The Stage aj zopár coververzií. Táto mnohokrát bohumilá, inokedy zbytočná činnosť priniesla v tomto prípade rockovejšiu verziu nesmrteľnej Wish You Were Here od Pink Floyd. Pozitívom je, že pár násťročných fanúšikov možno vďaka piesni objaví čaro anglických gigantov. Nostalgická spomienka na zosnulého člena A7X menom The Rev, ktorú skladba evokuje, je tiež ušľachtilým výstupom. Ostatný svet by sa však bez podobného coveru zaobišiel. (ak)


Threat Signal vydali pod názvom Elimination Process nevkusnú djentovú riffovačku, akých sme už počuli viacero. Kanadskí metalisti vydávajú po šiestich rokoch novú štúdiovku Disconnect a dlhú pauzu zapríčinili zmeny v zostave a strata vydavateľstva. Ale podobná hudba sa nepáči azda len mne, lebo komentátori na Youtube jasajú. (ak)


Zlovestný deathcore floridských Through the Eyes of the Dead sa po siedmich rokoch vracia v podobe extrémneho songu Teras. Hosťoval na ňom bývalý vokalista kapely, ktorého ste mohli počuť na albume Malice. Nate Johnson účinkoval aj v žánrovo spriaznených Fit for an Autopsy. Comebackový album Eyes zvaný Disomus vychádza 13. októbra. (ak)


Nekompromisným sa zdá byť aj metalcore v podaní August Burns Red. Znalci hovoria o siedmej štúdiovke Phantom Anthem ako o najlepšom metalcoreovom počine tohto roku. Súhlas? (ak)


Nežné čisté chalanské vokály sú podľa mňa pliagou žánru a spolu s "dž dž dž" na gitarách svedčia o veľkej kríze. Ak však nie ste toho názoru, Veil of Maya je to, čo potrebujete počuť. Nikto sa na vás za to hnevať nebude. (ak)


Vďaka Anneke van Giersbergen a jej novej kapele VUUR sa budeme geograficky vzdelávať. Album In this Moment We are Free - Cities má každú skladbu pomenovanú podľa mesta a text je s ním priamo previazaný. Vypočujte si pohodovú Freedom - Rio, v ktorej Annekin vokál priam žiari. Album vychádza 20. októbra. (ak)


Deep Purple osadili singel The Surprising z najnovšej štúdiovky inFinite krásnym kresleným videoklipom. Ich prvý animovaný klip diváka prevedie polstoročnou históriou kapely s množstvom obrazových referencií na vydané albumy. Fanúšik si ich iste nájde sám a nemusí si pomáhať komentármi pod videom. "Párpli" v novembri vydávajú gold edíciu inFinite, ktorá album doplní o koncert Live at Hellfest 2017, dokument o nahrávaní, videoklipy a iné bonusy. (ak)


Haluze týždňa

Zamysleli ste sa už nad pálčivou témou výslovnosti názvov vašich obľúbených metalových kapiel? Edukačné video priložené nižšie vám poradí v prípade asi tridsiatich mien, ktoré zaručene patria k vašim obľúbeným. Ako by ste vyslovili názvy ako Taake, Týr, Celtic Frost, Meshuggah či Woods of Ypres? (ak)


Metalový dom v Ružomberku desí babičky pod Kalváriou. Býva tam totiž najväčší metalista v kraji, pán Peter Mráz, ktorý si na svoj príbytok nechal namaľovať maskota Iron Maiden Eddieho. Výjav z obalu živého albumu Live After Death, na ktorom Eddie vstáva z hrobu, je doplnený o detaily cintorínu z vnútorného prebalu. Fotografie aj s malou reportážou z návštevy si môžete potrieť na stránke TASR. (ak)

Zatiaľ, čo si budete prezerať detaily obalu Iron Maiden namaľovaného na dome, pustite si k tomu verziu ich hitu The Number of the Beast, odetú do žánru bossa nova. Skutočne bizarný zážitok, ale je to skvelá "výťahová" hudba. (ak)


Frontman Korn Jonathan Davis nadaboval kreslenú postavičku zo seriálu OK K.O.: Let´s be Heroes a utrúsil pri tom množstvo odkazov na numetalové skladby. Ktoré skladby obľúbeného žánru (nielen od Korn) ste v krátkej ukážke spoznali? (ak)


Týždenný prehľad noviniek na hard & heavy scéne vychádza vždy v pondelok, sekundu po polnoci. Ak chcete prispieť svojimi tipmi na kvalitnú hudbu, kontaktujte nás na adrese redakcia@hudba.sk.

Autori: Pavol Magic (pm), Adrián Kozák (ak)
Foto: Facebook.com/GojiraMusic