Hlavná stránka

>

Správy

>

Turné Adama Ďuricu prekonalo očakávania. Chystá ďalšie koncerty aj live CD

Turné Adama Ďuricu prekonalo očakávania. Chystá ďalšie koncerty aj live CD

10.04.2019 - 10:00 | redakcia

Úspech muzikantov sa nemeria iba počtom "páčikov" na sociálnych sieťach, ale najmä množstvom divákov, ktorí chodia na ich koncerty a turné. Adam Ďurica cez víkend v Prešove a Martine zakončil jarnú časť svojej akustickej šnúry a potvrdil, že z hľadiska záujmu o jeho vystúpenia patrí v súčasnosti medzi najúspešnejších slovenských spevákov.


31-ročný hudobník už pred začiatkom turné avizoval, že piesne v akustickom podaní budú pre divákov novým hudobným zážitkom, pri ktorom si poslucháč možno viac vychutná aj ich texty. V novom podaní jeho pesničky zneli intímnejšie, no napriek tomu pri tých rýchlejších diváci často nevedeli obsedieť.

"Celé akustické turné bolo pre mňa obrovským prekvapením, pretože aj keď som sa na to veľmi tešil, reakcie ľudí prekonali moje očakávania. Úžasne reagovali, krásne spievali a po koncertoch mi vždy písali množstvo reakcií o tom, aký úžasný zážitok mali z mojich koncertov. Som nadšený a rád by som sa poďakoval mojim skvelým hosťom, s ktorými som veľmi rád trávil čas
, nielen na pódiu, ale aj v zákulisí. Bola tam strašne dobrá energia," vyznal sa zo svojich pocitov Adam Ďurica bezprostredne po poslednom, nedeľnom koncerte v Martine.

Adam Ďurica v Nitre, jar 2019Adam Ďurica s kapelou v Nitre - viac fotografií

S novým albumom si získal vyzretejšie publikum

Hneď v úvode turné, v žilinskom Dome odborov, bolo vidieť, že Adamovej hudbe prišlo po ostatnom albume 30 (2018) na chuť aj omnoho pestrejšie publikum, zastúpené všetkými vekovými kategóriami. Tento trend sa potvrdil aj v ďalších mestách. Okrem vyššieho počtu ľudí v zrelšom veku sa v porovnaní z predchádzajúcimi turné vyrovnal aj pomer mužov a žien, ktoré boli doteraz v jasnej prevahe.

"Roky spoločnej práce a Adamovho talentu sa definitívne zúročili na akustických koncertoch, kde sme mohli vidieť, že Adam je predovšetkým vynikajúci muzikant, skladateľ a spevák. Celé turné ukázalo hudobnú zrelosť Adama, ktorú ocenilo rovnako vyzreté a hudobne orientované publikum, ktoré jasne dalo najavo, že už to nie je o pár hitoch, ale o hudbe ako takej. A to je asi to najkrajšie, čo môžem spolu s Adamom zažívať," vyjadril sa k úspešnému turné riaditeľ vydavateľstva Universal Music Peter Riava, ktorý je zároveň Adamovým manažérom a je s ním v podstate už od začiatku jeho kariéry.

Dobre teda vie, že jeho cesta k úspechu nebola jednoduchá. SuperStar mu síce priniesla rýchlu krátkodobú slávu a mediálnu pozornosť, no tak ako každý začínajúci hudobník si neskôr okúsil, aké je to hrať koncerty v sálach, ktoré sa mu nepodarilo zaplniť ani spolovice. Prepracovať sa s vlastnou tvorbou na výslnie slovenskej hudobnej scény napokon Adamovi trvalo takmer celú dekádu. Aj sám to skromne priznáva na svojich koncertoch, kde divákov v početných príhovoroch zasvätil nielen do pozadia vzniku svojich skladieb, ale aj do svojho životného príbehu muzikanta, ktorý si musel svoj úspech tvrdo odpracovať.

Adam Ďurica v Prešove, jar 2019Záverečné standing ovation v prešovskom kine Scala

Výnimočný večer v Prešove 

Skladby z nového albumu počas koncertu striedali obľúbené hity z jeho staršej tvorby ako Dovtedy, Spolu, Láska veda, Mandolína či Neľutujem. Na koncertoch, kde bola hosťom Sima Martausová (Zvolen, Prešov, Martin) vždy odznela ich spoločná verzia hitu Holubička. Obľúbená speváčka zároveň v každom meste zaspievala svoj najhranejší hit Nenahraditeľná a pridala aj ďalšie, napríklad i také, ktoré zložila iba v ten deň.

"Som veľmi šťastná, že si ma Adam pozval ako hosťa. Vo všetkých troch mestách, kde som vystupovala, som zažila krásne pocity. Veľmi som sa tešila už len z toho, akú radosť majú ľudia z Adamovho vystúpenia. Samozrejme, pridanú hodnotu pre mňa malo to, že si môžem aj ja zaspievať tri svoje pesničky a tiež s Adamom náš spoločný duet Holubička. Som rada, že som mala možnosť byť súčasťou tohto turné," vyznala sa Sima Martausová, ktorá zabávala publikum aj svojimi vtipnými vsuvkami a komentármi.


V rámci prešovského koncertu sa Martausová vyjadrila aj pre TASR: "Pred dvomi rokmi som tu mala vlastné turné a tešila som sa do Prešova. Mala som tu v hľadisku aj známych. Byť hosťom koncertu je slobodnejšie, ako keď mám samostatný koncert. A moji fanúšikovia sú zlatí, dostávam od nich pred koncertmi rôzne darčeky, koláče, aj fľaštičku liehoviny som už dostala," povedala s úsmevom.

Prekvapením koncertu v Prešove bolo, keď sa na pódiu objavil košický spevák BuranoWski. Ten pôvodne iba prišiel podporiť svojich priateľov, s ktorými absolvoval pár koncertov minulý rok, tí ho však neváhali vytiahnuť z publika, aby si s nimi zaspieval. Podporil tak Adama v skladbe Jazero a následne pridal aj svoj vlastný hit Lúč.

Koncert v prešovskom kine Scala bol špeciálny aj pre samotného Adama Ďuricu. A nielen preto, že práve na tomto mieste boli lístky vypredané ako prvé dlho pred koncertom, hoci Prešov bol až predposlednou zastávkou turné. "V Prešove dom točil dva videoklipy s režisérom Jarisom Vaľkom. Nikdy na to nezabudnem, pretože sú to moje prvé úspechy, ktoré sa vryjú do pamäte. Dvakrát som využil Prešov, aby naše klipy vyzerali krásne. Musím povedať, že kino Scala je krásny priestor, cítil som sa, akoby sme točili nejaký zahraničný unplugged koncert, plus scéna, ktorú nám pripravili prešovskí technici. Dokopy s hudbou to celé ladí. Musím povedať, že z tohto turné sa teším ešte viac, ako som si pôvodne myslel," povedal spevák bezprostredne po koncerte pre TASR.

Karmen Pál-Baláž a Adam Ďurica v Nitre, jar 2019Karmen Pál-Baláž a Adam Ďurica v Nitre

Peter Bič: Cítil som sa ako v rodinnom kruhu

V Žiline, Lučenci, Nitre a Trenčíne sa zase k Adamovi pridali Peter Bič a Viktória Vargová z kapely Peter Bič Project a talentovaná speváčka Karmen Pál-Baláž, ktorá v ostatnom vydaní Česko Slovenskej SuperStar skončila v prvej trojke. Vystúpila so svojím úspešným singlom Anjel, ktorý je momentálne jednou z najhranejších slovenských piesní v rádiách, preto niet divu, že ju diváci na pódiu vždy privítali obrovským potleskom.

Na všetkých koncertoch Adamovu kapelu v tradičnom zložení sprevádzal aj skvelý multiinštrumentalista Ferko Jano, ktorý hral na husliach, akordeóne, a dokonca aj na výnimočnom nástroji pedal steel gitare. Peter Bič sa na javisku objavil počas skladby Dávno si preč, kde Adama sprevádzal na gitare. Následne sa pridala aj Viktória a spolu s Adamom si zaspievali pesničku Peter Bič Projectu Nedívaj sa tak. Viktória s Petrom potom pokračovali s ďalšími dvoma skladbami zo svojej tvorby - Z výškySkúšame sa nájsť, ktoré mali publika rovnako dobrú odozvu ako hity hlavnej hviezdy večera.

"
Na Adamových koncertoch sme sa cítili úžasne. Tým, že u Adama hosťoval aj náš huslista Ferko, bolo to celé akoby v takom rodinnom kruhu. S Adamom sa poznáme už roky a počas koncertov som sa vrátil do čias, keď sme spoločne hrávali po rôznych kluboch. Všetky koncerty mali úžasnú atmosféru. Tým, že diváci všetky tie pesničky poznali a spievali si ich, zabávali sa spolu s nami," neskrýval nadšenie Peter Bič, ktorý Adama vytrvalo podporoval ešte skôr než sa s hitom Neľutujem stal miláčikom rádií.

Viktória Vargová z Peter Bič Projectu v NitreViktória z kapely Peter Bič Project na koncerte Adama Ďuricu v Nitre

Pokračovanie na jeseň a nový koncertný album

Adam Ďurica s kapelou sú síce po jarnej sérii akustických koncertov unavení, keďže od 2. do 7. apríla odohrali šesť vystúpení po sebe, no zároveň sú nabití úžasnou energiou, ktorú im dalo spokojné a vďačné publikum. Už teraz sa tešia na jesennú časť turné, ktoré sa začne 24. októbra v Brne a pokračovať bude v siedmich slovenských mestách, ktoré neboli súčasťou jarného turné. Adama budú aj na jeseň na pódiách sprevádzať zaujímaví hudobní hostia, s ktorými má blízky vzťah. Konkrétne mená však prezradí až neskôr.

Na záver ešte dobrá správa pre milovníkov koncertných albumov: keďže sa všetky vystúpenia jarnej šnúry nahrávali na záznam, návštevníci jesenného turné si okrem skvelého zážitku budú môcť odniesť aj pamiatku v podobe akustického live albumu.

Akustické turné Adam Ďurica a hostia - jesenná časť:

24. 10. - Brno, Radost Concert Hall 
25. 10. - Senica, MsKS 
26. 10. - Žiar nad Hronom, Hlavná sála MsKC 
27. 10. - Košice, Kino Slovan - Historická radnica 
28. 10. - Poprad, Dom kultúry 
29. 10. - Rožňava, Mestské divadlo Actores 
30. 10. - Vranov nad Topľou, MsDK
6. 11. - Bratislava, Ateliér Babylon

Vstupenky:  


Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla Ľuba Svatá z vydavateľstva Universal Music. Tlačovú správu sme upravili a doplnili o ďalšie informácie a citácie z agentúry TASR. Novinky Adama Ďuricu môžete sledovať na jeho oficiálnych stránkach www.adamdurica.com, www.facebook.com/adam.durica.1 a www.instagram.com/adamdurica.

Foto: Stanislava Topolská (fotografie z Nitry), archív speváka (foto z Prešova)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti