Hlavná stránka

>

Správy

>

Kino Lumière uvedie posledný koncert metalovej legendy Black Sabbath

Kino Lumière uvedie posledný koncert metalovej legendy Black Sabbath

12.03.2018 - 17:30 | redakcia

Jedna z najväčších metalových kapiel Black Sabbath vlani definitívne ukončila kariéru. S fanúšikmi sa rozlúčila posledným vystúpením v Birminghame, v mieste svojho začiatku. Film Black Sabbath: The End of the End (2017), ktorý vznikol počas tohto koncertu, uvedie v utorok 13. marca v cykle Music & Film bratislavské Kino Lumière.


Svoje takmer polstoročné pôsobenie na hudobnej scéne zakončili Black Sabbath vo veľkom štýle. Počas rozlúčkového turné The End Tour, ktoré trvalo od januára 2016 do februára 2017, navštívili 81 miest vrátane Budapešti, Prahy, Viedne či Krakova a videlo ho viac ako milión divákov.

Film Black Sabbath: The End of the End vznikol počas ich úplne posledného koncertu na turné 4. februára 2017 v 16-tisícovej Genting Arene v meste Birmingham, v ktorom skupina svoju kariéru začínala. "Počas vystúpenia zazneli najslávnejšie hity ako Iron Man, Paranoid, Black Sabbath alebo War Pigs v takmer pôvodnej zostave so spevákom Ozzym Osbourneom, gitaristom Tonym Iommim a basgitaristom Geezerom Butlerom," priblížil Miro Ulman, dramaturg obľúbeného cyklu hudobných filmov v Kine Lumière Music & Film.

"Zo zakladajúcej štvorice chýbal len bubeník Bill Ward, ktorého kapela pozývala aspoň na záverečné vystúpenie v Birminghame, ale ponuku odmietol. Nahradil ho Tommy Clufetos. Piatym koncertným členom bol hráč na klávesy a gitarista Adam Wakeman, syn slávneho hráča na klávesové nástroje Ricka Wakemana, ktoré sme videli v cykle Music & Film s kapelou YES," doplnil Ulman.


Vo filme odznie celkovo 20 skladieb, ktoré dopĺňajú pohľady do zákulisia, a tiež rozhovory, v ktorých skupina spomína na desaťročia spoločného pôsobenia, no vyjadruje sa aj k celospoločenským témam. Podľa Ulmana členovia kapely "vyvracajú mylné predstavy, že propagovali alebo praktizovali démonické náboženstvo a poukazujú na to, že ich piesne sa zaoberali dodnes naliehavými otázkami doby, akými sú vojna alebo drogová závislosť. Vo filme nazrieme i do nahrávacieho štúdia, kde kapela v jedinečnom prevedení zahrala päť piesní, ktoré neodzneli počas turné. Toto stretnutie bolo zároveň i akousi ich súkromnou rozlúčkou."

Film režíroval Dick Carruthers, ktorého snímka Led Zeppelin: Celebration Day (2012) je najúspešnejším titulom v päťročnej histórii cyklu. Spolupracoval aj so skupinou Rolling Stones a Paulom McCartneym, ale i s White Stripes a Portishead. Začiatok utorkovej projekcie koncertného filmu Black Sabbath: The End of the End v Kine Lumière je o 20:30. Film mal celosvetovú kinopremiéru 28. septembra 2017.

Mohlo by vás zaujímať:

Za kariéru vďačím Beatles, tvrdí Ozzy Osbourne. Ktorá ich pieseň ho ovplyvnila?


Zdroj: TASR / Simona Nôtová zo Slovenského filmového ústavu
Ilustračné foto: John Shearer/Invision/AP


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti