Hlavná stránka

>

Správy

>

Mama Jara Filipa, 90-ročná Emília Filipová, vydala svoj poetický knižný debut

Mama Jara Filipa, 90-ročná Emília Filipová, vydala svoj poetický knižný debut

12.10.2018 - 11:00 | redakcia

Emília Filipová vo veku takmer 90 rokov uviedla do života svoj debut Prelet nad životom. Knihu jej pokrstil Milan Lasica, ktorý poéziu mamy Jara Filipa označil za veľmi kvalitnú. Emília Filipová je dokonalým príkladom toho, že nikdy nie je neskoro začínať niečo nové. O vydanie debutu svojej starkej sa postarala Lucia Šoralová.


Básne o živote, krásach okolo nás, prírode, láske. Emília Filipová, mama Jara Filipa, píše poéziu celý život, no svojho knižného debutu sa dočkala až teraz vo veku takmer 90 rokov. "Jablko v tomto prípade nepadlo ďaleko od stromu, je úplne jasné, po kom Jaro zdedil talent. Jej básne sú veľmi kvalitná poézia. Oceňujem, že je zrozumiteľná pri všetkej svojej poetičnosti a lyričnosti. Nie sú to len nahromadené metafory, ako to často býva. Je to poézia, ktorú si chce človek prečítať aj druhý raz," vyznal sa Milan Lasica.  

Knihu privítal aj Müller

O to, aby poézia pani Emílie Filipovej vyšla knižne, sa postarala jej vnučka Lucia Šoralová so svojou mamou. Lucka starkej dokonca pripravila obrovské prekvapenie – jednu z jej básní zhudobnila a počas krstu ju zaspievala. "Moja starká píše básne odkedy si pamätám, brala som to ako čosi samozrejmé. Raz mojej mame napadlo, aby sme ich vydali knižne, že by sme sa mali pokúsiť splniť jej dávny sen. Nikdy mi nenapadlo, že po tom tak túži a som veľmi rada, že som sa k tomu odhodlala," vysvetlila Lucia Šoralová.  

Dojatá Emília Filipová nevedela, z čoho sa má počas slávnostného večera viac tešiť. Prezradila, že básne začala písať v roku 1959, no až do jej seniorského veku ich mali možnosť čítať len jej najbližší. "Básne do zbierky vyberala moja dcéra, ja totiž medzi nimi nemám obľúbenejšie alebo menej obľúbené. To máte ako s deťmi, všetky ich ľúbite rovnako. Každú jednu báseň si pamätám, o všetkých viem, ako vznikli. Som veľmi rada, že mi vyšla knižka a verila som, že Lucia je jediná, ktorej sa môže podariť dotiahnuť to celé do konca," povedala Emília Filipová.  

Na krste sa zúčastnili aj vnúčatá a pravnúčatá pani Emílie, obdivovatelia jej tvorby, ale aj ľudia, ktorí spolupracovali s jej synom Jarom Filipom. Prišiel aj Richard Müller, ktorý úprimne pochválil tvorbu 90-ročnej debutantky. "Jaro sa nikdy ani slovkom nezmienil, že jeho mamička píše básne. O to viac som zostal v nemom úžase, keď som si prečítal jej poéziu," uzavrel Richard Müller.


Redakciu Hudba.sk informovala PR manažérka Eva Sládková z Propaganga House. Tlačovú správu sme upravili. 

Foto: René Miko


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti