Rituálna hudba afrických moslimov v kombinácii s hudobným minimalizmom bude znieť 20. marca v bratislavskej Áštvorke na koncerte amerického hudobníka Joshuu Abramsa a jeho projektu Natural Information Society. Svojou hudbou dokazujú, že nová a neopočúvaná hudba môže byť hraná aj na prastarých nástrojoch.

Joshua Abrahams je všestranný americký skladateľ z Chicaga, ktorý sa už dlhšiu dobu venuje rôznym podobám súčasnej hudby. V poslednej dobe najmä projektu Natural Information Society. Je to kapela, v ktorej hrajú na elektronické aj akustické nástroje.   Hlavné slovo má africký strunový nástroj guimbri, na ktorý oddávna hrávajú ľudia severoafrického etnika Gnawa pri náboženských rituáloch. Pripomína lutnu, zvukom zase basu.

Joshua Abrahams hrá riffy na guimbri a k nemu sa pridáva kapela, ktorá hrá vrstevnatý sprievod za pomoci prastarého harmónia, kontrabasu a perkusii. Vzniká tak zvláštny psychedelický mix.


Extatický minimalizmus plný očakávaní

Kapelu ženie dopredu rytmus – motorik, aký poznáme zo žánru krautrock. Ich hypnotickej repetícii hovoria aj extatický minimalizmus, taký ten pri ktorom čakáte vyvrcholenie, ale vlastne nechcete, aby prišlo. A ono ani nepríde.  

Natural Information Society pripomenie kapely ako Neu! alebo minimalistov ako Phill Niblock či Terry Riley. Ich čerstvý a neopočúvaný prístup k minimalizmu do nehoprinášaľudský element ako protilátku k našej uponáhľanej dobe. Je to veľmi prístupný spôsob, akým spojiť etnické vplyvy s minimalizmom, vážnou hudbou, džezom a improvizáciou do niečoho, čo prehovára na poslucháča univerzálnym jazykom.  

Ich albumy preto bodujú v rebríčkoch dobrodružstvá hľadajúcich magazínov The Wire či Pitchfork, ale nečakane aj v tradičnejšom magazíne Rolling Stone. To preto, lebo Natural Information Society spájajú prvky, ktoré sú prístupné, a zároveň nepodliezajú vysoký štandard.   


Nová škola slovenských skladateľov

Vystúpenie Natural Information Society doplní nová škola slovenských skladateľov a skladateliek. Svoj sólový project predstaví Lenka Novosedlíková, ktorá sa venuje akustickej aj elektronickej hudbe, a tiež má blízko k rytmickému minimalizmu. Hudobníčka hrá na perkusie, marimba aj klarinet a skladá elektronickú hudbu.

V Áštvorke predstaví svoj sólový project spolu so skladateľom Matejom Slobodom. Tí dvaja spolu hrali v rôznych improvizačných telesách, ako Musica Falsa et Ficta, či v triu Lead. Lenku Novosedlíkovú môžete poznať aj z jej minuloročnej LP Sisters, kde hrá minimalistické kompozície skladateľky Sarah Hennies na vibrafóne.

Z verejných zdrojov podporil podujatie Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj.


Redakciu Hudba.sk informovala PR manažérka A4 - priestor súčasnej kultúry Lucia Mandincová. Tlačovú správu sme upravili. 

Foto: PR