Matthew Barnes patrí k najvýraznejším producentom súčasnej elektronickej tvorby, zameranej na náročných poslucháčov a milovníkov neopočúvaných zvukov. Jeho projekt Forest Swords si získal rešpekt vďaka nekompromisnému zvuku, v ktorom sa miešajú hudobné vplyvy z rôznych kútov sveta, a silnému audiovizuálnemu spracovaniu.

Pochvalné recenzie zaznievajú aj na jeho nový album, ktorý zaznie 15. marca 2024 v A4 – priestore súčasnej kultúry. Koncertná premiéra Forest Swords na Slovensku sa uskutoční v rámci edície Nu Sound Of... Vstupenky sú už v predaji v sieti Predpredaj.sk.

Britský elektronický producent Matthew Barnes alias Forest Swords je na scéne bezmála 15 rokov. Po EP nahrávkach Fjree Feather (2009) a Dagger Paths (2010) vydal v roku 2013 debutový dlhohrajúci album Engravings na značke Tri Angle. Album dostal množstvo pozitívnych recenzií a ocitol sa aj v koncoročných rebríčkoch prestížnych hudobných magazínov ako The Wire, Pitchfork, Stereogum alebo Clash. Druhý album Compassion (2017) už vyšiel pod hlavičkou kultového Ninja Tune a reakcie kritikov boli rovnako nadšené.

Posledných zopár rokov Forest Swords pracoval ako skladateľ a zvukový inžinier, ktorý písal hudbu pre balet, film, videohry, ale najmä sa pripravoval na tvorbu nových skladieb. Svoj tretí album Bolted (Ninja Tune, 2023) nahral počas minulého roka v továrenskom sklade vo svojom rodnom Liverpoole. Výsledok sa pretavil do veľmi silnej podoby, ktorá konkuruje predchádzajúcim nahrávkam. Cez jedenásť nových skladieb sa poslucháči ponoria hlbšie do jedinečného sveta zvukov, ktoré strašia aj povzbudzujú, sú euforické aj z nich idú zimomriavky. 

Pevným základom albumu Bolted je industriálna elektronika, trip-hopové rytmy, dekonštruované vokály aj vysamplovaný hlas Neneh Cherry (singel Butterfly Effect), tučný beat k skladbe The Low, ktorý bol pôvodne zamýšľaný pre Yoko Ono, či dub, ovplyvnený rukopisom Lee Scratch Perryho. Ako všetko v Barnesovej hudbe – melanchólia a eufória, čiernobiela a farba, minulosť a budúcnosť – výsledný tvar je nejasným stretom tanečného beatu a dekonštruovaných zvukov. 

Novú tvorbu predstaví Forest Swords naživo ako duo v piatok 15. marca 2024 v A4 – priestore súčasnej kultúry v Bratislave. Koncert sa uskutoční v rámci série Nu Sound Of..., ktorú podporila Nadácia ZSE, Nadácia Mesta Bratislava a Nadácia SPP.

Vstupenky: Predpredaj.sk

Zdroj: Music Press Production + Hudba.sk