Bola jedným z najväčších speváckych talentov 21. storočia. Stačili jej dva albumy na to, aby prinavrátila lesk hudbe, ktorá zažila svoj najväčší boom v šesťdesiatych rokoch, a pridala sa k zoznamu najväčších soulových speváčok histórie. Mohla toho dokázať ešte viac, no nestihla to – pred necelými trinástimi rokmi sa stala poslednou veľkou hviezdou v neslávne známom Klube 27.

Film Back To Black pripomína krátky, ale o to intenzívnejší životný príbeh Amy Winehouse mapujúci obdobie tvorby albumu Back To Black. Do slovenských kín prichádza už vo štvrtok 16. mája.

Život a kariéru Amy Winehouse (vo filme ju hrá Marisa Abela) zásadne ovplyvnili dvaja ľudia. Prvou bola jej babička Cynthia (Leslie Manville), svojrázna, oduševnená a originálna žena, ktorá jej odovzdala svoju živočíšnu povahu, lásku k jazzu a soulu, túžbu ísť vždy svojou cestou a nerobiť kompromisy. Druhým človekom bol jej priateľ Blake Fielder-Civil (Jack O'Connell), život s ktorým bol ako jazda na šialenej horskej dráhe, počas ktorej Amy prepadla viacerým závislostiam.

Marisa Abela a Jack O'Connell, Back to Black Zdroj: CinemArt SK

Paradoxne, v najťažšom období svojho života, keď prišla o obe tieto opory (jej stará mama zomrela na rakovinu pľúc a s Blakeom sa rozišli), nahrala svoj zásadný album Back To Black (2006), ktorý patrí k tomu najlepšiemu, čo v hudbe 21. storočia dodnes vzniklo. Získala zaň päť cien Grammy, predalo sa z neho viac ako 16 miliónov kópií a Amy sa vďaka nemu stala superhviezdou. Celosvetová pozornosť, ktorej sa jej dostávalo, však tiež prispela k tomu, že navonok charizmatická a silná, no vo vnútri citlivá a krehká žena svoju slávu nezvládala. Jej životnému štýlu a psychickému zdraviu nepomohol ani fakt, že sa po vydaní albumu vrátila k Fielder-Civilovi a v roku 2007 sa zosobášili.

"Chcela som Amyin príbeh natočiť z jej pohľadu. Jediná pravda o jej živote sa skrýva v jej piesňach. Preto som sa rozhodla vyrozprávať príbeh jej slovami, v jej textoch. V nich sa vyznáva zo svojej lásky, bolesti, zo svojich sklamaní. Sú plné hlbokých emócií a neraz aj drsného humoru," hovorí režisérka Sam Taylor-Johnson, ktorá má na konte filmy Nanič chlapec (2009) o problémovom detstve Johna Lennona, kinohit Päťdesiat odtieňov šivej (2015) a Milión malých čriepkov (2018).

Pozrite si trailer očakávaného filmu:

Film Back To Black vykresľuje živý, pulzujúci obraz ulíc londýnskej štvrti Camden Town, ktorú nazývala svojím domovom. Zachytáva jej boje s celosvetovou slávou, vzdáva hold jej umeniu, humoru a úprimnosti, a zároveň sa snaží pochopiť jej démonov. Prináša tak neúprosný pohľad na mašinériu súčasného šoubiznisu a zároveň poctu výnimočnému talentu, aký sa objaví len raz za dlhú dobu.

"Zdalo sa mi, že sa pridala k tej skupine žien, ktoré sa spomínajú viac pre ich skorú smrť než pre ich talent," vysvetľuje producentka filmu Alison Owen, ktorá chcela bojovať aj proti fetišizovaniu tragického odchodu hviezd v 27 rokoch, tzv. Klubu 27. "Ľudia takmer zabúdajú, akými veľkými umelcami sú. Veľmi mi záležalo na tom, aby sa to v prípade Amy nestalo a aby sa na ňu spomínalo ako na jednu z najinšpiratívnejších umelkýň 21. storočia."

Marisa Abela ako Amy Winehouse, Back to Black Zdroj: CinemArt SK

Režisérka Sam Taylor-Johnson sa pri písaní scenára spojila so scenáristom Mattom Greenhalghom, no na samotnom nakrúcaní spolupracovala s prevažne ženským štábom. Jeho členkami sú napríklad kameramanka Polly Morgan, produkčná Sarah Greenwood, scénografka Katie Spencer, kostymérka PC Williams alebo vlasová a make-up umelkyňa Peta Dunstall. "Samina vízia filmu bola veľmi intímna – naozaj chcela, aby ľudia pochopili, kto bola Amy ako človek," dodala kameramanka Morgan, ktorá sa pri použití detailných záberov vo filme inšpirovala filmami francúzskej novej vlny ako napríklad Breathless z roku 1960.

Ďalšou mimoriadne dôležitou ženou v tíme bola herečka, ktorá samotnú Amy stvárnila. Nájsť ju bola obrovská výzva. Kastingová agentka Nina Gold zredukovala stovky uchádzačiek na osem žien, ktoré sa zúčastnili jednodňového castingu. "Sedem prišlo oblečených ako Amy a Marisa prišla oblečená ako Marisa. Ale Marisa bola jediná, ktorá keď sa pozrela do kamery, bola Amy," spomína režisérka Sam Taylor-Johnson. "Našla vo svojej duši niečo, čo skutočne odrážalo to, kto bola Amy. Taký moment je pre režisérov ako zlatý prach."

Okrem Marisy Abely vo filme uvidíte aj Eddieho Marsana, Jacka O'Connella, Lesley Manville, Ansua Kabiau, Bronsona Webba a ďalších.

Životopisnú drámu Back To Black prináša do slovenských kín distribučná spoločnosť CinemArt SK už 16. mája.

Zdroj: PR článok CinemArt SK (Hudba.sk edit)