Skladby skupiny No Name, klasika od Williama Shakespeara a niekoľkonásobné standing ovations! Tak vyzerala premiéra predstavenia Romeo a Juliet na činohernej scéne Jorik v Košiciach. Režisér Valentín Kozmenko Delinde a pevák Igor Timko sa zhodli, že láska a vášeň sú rovnako nositeľmi poetiky nesmrteľného literárneho príbehu i poetiky skupiny No Name.

"William Shakespeare je najväčší dramatik všetkých čias. Už na škole sme sa učili jeho meno vyslovovať s úctou. Shakespeare a No Name sú spolu na jednom „mieste“ vďaka režisérovi Valentínovi Kozmenko Delinde. Ten prišiel s ideou spojiť Shakespearovskú poetiku s poetikou našej hudby," hovorí líder skupiny No Name Igor Timko.

Premiéra hry Romeo a Juliet znovuotvorila činohernú scénu Jorik, ktorá mala v minulosti pevné miesto medzi slovenskými činohernými divadlami. Valentína Kozmenko Delinde, niekdajšieho dvorného režiséra v Joriku, oslovilo vedenie divadla s požiadavkou na dramatizáciu, ktorá by bola adekvátna nielen originalite scény Jorik ale aj oslave znovuotvoreného divadla.

"Valentín je originálny, geniálny, jeho analýza Shakespeara je neuveriteľná. Príbeh najslávnejších veronských milencov bola skvelá voľba. Naše prvé stretnutie s Valentínom sa udialo na tom istom mieste ako popremiérová oslava. Oslovil nás s tým, že má jasnú koncepiu dramatizácie Rómea a Júlie v spojení s našou poetikou. Byť so Shakespearom na jednom plagáte? To s nami zamávalo. Od prvého stretnutia začiatkom roka 2017 sme intenzívne komunikovali, konfrontovali a hľadali. Aby naša hudba vo Valentínovej koncepcii pôsobila poeticky, jemne, nenútene. Tak aby umocnila charaktery postáv a ich výpovede," neskrýva nadšenie  Igor Timko.

Romeo a Juliet - I. Timko, L. Dujavová, T. Díro Zdroj: archív skupiny No NameI. Timko a hlavní predstavitelia L. Dujavová a T. Díro. (Foto: archív skupiny No Name)

Hlavnú úlohu v predstavení si zahrali Lívia Dujavová a Tomáš Diro. Druhá alternácia pripadla študentom Dominikovi Dupľákovi a Janke Balkovej, ktorí prešli oficiálnym konkurzom. Diváci boli nadšení a tvorcov odmenili niekoľkonásobným standing ovations.

"Herci zahrali vynikajúco. Autenticky. Aj sa plakalo, aj sa smialo. V istých chvíľach nebolo počuť ani ľudský dych.  Stále dostáváme správy, že Romeo a Juliet v divákoch doznieva a to je ten najvyšší možný cieľ, aký si realizátori divadelného predstavenia môžu stanoviť. Preto som aj za kolegov z kapely rád, že sme súčasťou Romea a Juliet," vyznal sa líder skupiny No Name.

Tí sa po tejto divadelnej premiére vracajú do Prahy, kde už 22. novembra štartujú skúšky s maestrom Karlom Gottom na finálny bod programu pre koncert Rádia Impulz v O2 Aréne. Spolu s viacerými kolegami tam na slovenskú skupinu čaká 17-tisíc ľudí. A na budúci týždeň sa udeľujú ceny v ankete Český Slavík, kde sú No Name nominovaní dokonca v dvoch kategóriách. V tradičnej kategórii Slávik bez hraníc a tento rok aj v kategórii najobľúbenejšia pieseň poslucháčov Rádia Impulz s duetom Kto dokáže.

Redakciu Hudba.sk informovala PR manažérka Nora Krchňáková.

Foto: archív skupiny No Name

Súvisiaci interpreti: No Name