Hlavná stránka

>

Správy

>

Fallgrapp odštartovali turné k albumu V hmle, pokrstil ho Michal Kaščák

Fallgrapp odštartovali turné k albumu V hmle, pokrstil ho Michal Kaščák

14.04.2017 - 08:00 | redakcia

Trenčiansky Piano club bol minulý piatok dejiskom prvého koncertu, na ktorom skupina Fallgrapp naživo predstavila novinky zo svojej druhej štúdiovky V hmle. Úvodný koncert turné bol zároveň aj krstom albumu, ktorý originálnym a aj pre samotnú kapelu nečakaným spôsobom uviedol do života jeden z najznámejších Trenčanov, riaditeľ festivalu Pohoda Michal Kaščák.


Publikum na začiatku koncertného večera dostalo do nálady vystúpenie českého projektu Himalayan Dalai Lama, ktorý si Fallgrapp prizvali ako predkapelu na celé turné. Samotné vystúpenie osemčlennej formácie a jej hostí (Samuel Hošek, Jimmy Pé) potvrdilo, že skupina z hľadiska zohratosti a koncertnej živelnosti prešla za tri roky od vydania debutového albumu Rieka veľký kus cesty. Fallgrapp vo vypredanom klube ponúkli osem z jedenástich skladieb albumu V hmle a pridali aj niekoľko osvedčených kúskov z prvotiny (RiekaZrkadlia násĽadový útesI.N.A.Vlasy), či vlastnú verziu skladby Duch mesta, ktorá vznikla v roku 2015 pre remixový album Jany Kirschner. 

Po Trenčíne a Žiline majú tri týždne na doladenie detailov

Zakladateľ skupiny, producent a hlavný autor hudby Jureš Líška priznáva, že prvé vystúpenie s novým materiálom bolo spojené s veľkými obavami. Kapela totiž pred koncertom v Piano clube nestihla plánovanú generálku. "Je pravda, že pred krstom som mal neuveriteľný stres, trošku sme to časovo nezvládali. Ale prišlo naozaj veľa ľudí, rodina, priatelia, takže som cítil veľkú podporu, že keby aj niečo nevyšlo úplne ideálne, tak sa nič nedeje," hovorí rodák z Dubnice nad Váhom, ktorý aj Trenčín považuje za svoje domovské mesto. 

O deň neskôr nasledovala Žilina, kde už bola podľa Jureša atmosféra v kapele omnoho uvoľnenejšia. Na ďalšie koncerty si však budú musieť fanúšikovia počkať až do mája. "Je to aj kvôli pracovným povinnostiam, niektorí členovia sa venujú ešte svojim iným kapelám. Ale je to fajn, lebo s trojtýždňovou pauzou po prvých koncertoch máme čas na doladenie vecí. Teraz sme si otestovali, čo funguje a nefunguje, či už na pódiu alebo aj mimo neho, a môžeme sa na to pripraviť, aby to bolo na dalších koncertoch ešte lepšie."

Michal Kaščák, krst albumu Fallgrapp v Trenčíne

Nový album privítali ľudovými piesňami aj Hrochom Karolom

Krst albumu V hmle sa uskutočnil približne uprostred vystúpenia, kedy líder skupiny na pódium pozval Michala Kaščáka. Ten prišiel oblečený v kroji a s husľami v rukách za doprovodu spoluhráča na harmonike zahral a zaspieval niekoľko ľudových piesní, ktorých texty jemne upravil s rôznymi narážkami na skupinu Fallgrapp. Samotný akt krstu prebehol vhodením CDčka do publika, po ktorom pokračovala zábavná folklórna vsuvka doplnená o zľudovenú pesničku Braňa Jobusa Hroch Karol

Šéf festivalu Pohoda, na ktorom Fallgrapp pred dvoma rokmi odohrali svoj zatiaľ najväčší koncert, týmto "šouprogramom" prekvapil aj samotnú kapelu, ktorej štyria členovia - Jureš a traja huslisti - sú úzko spätí s folklórom. "Miša som oslovil asi mesiac dozadu, nič sme však nemali potvrdené, až pár dní pred krstom mi zavolal, že príde. Ale to, ako vyšiel na pódium a čo tam stváral, s tým sme fakt nepočítali. A bolo to skvelé, že takto vniesol na pódium aj trošku folklóru," dodáva Jureš Líška. 

Zostávajúce koncerty turné Fallgrapp: 
(hosť na celom turné: Himalayan Dalai Lama) 

5. 5. - Prešov, Christiania + Petijee  
6. 5. - Košice, Tabačka  
12. 5. - Nitra, A cafe  
18. 5. - Bratislava, MMC  
19. 5. - Banská Bystrica, Záhrada - Centrum nezávislej kultúry  
25. 5. - Brno, Fléda + FVLCRVM  
26. 5. - Praha, Kino Aero  
27. 5. - Kremnica, Akropola


Prečítajte si:

Zažili veľký úspech aj krízu. Fallgrapp za tri roky dozreli a ich hudba je ešte lepšia

Majú slovenské texty a ponuku hrať po celej Európe. Prečo ju museli odmietnuť?

Text: Ghostwriter PR
Foto: Stanči Karellová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti