Hlavná stránka

>

Správy

>

Pop, aký sa u nás len tak nepočuje: Marek Kutnár prekvapil singlom Svetlušky

Pop, aký sa u nás len tak nepočuje: Marek Kutnár prekvapil singlom Svetlušky

14.10.2020 - 16:00 | redakcia

Mladý spevák Marek Kutnár z úspešnej nitrianskej kapely Sematam predstavil na dnešnú dobu unikátny sólový počin. V piesni Svetlušky sa spojil so známym big bandom Swingless Jazz Ensemble a Súkromným konzervatóriom v Nitre. Výsledkom je veľká popová skladba s orchestrom, aké boli bežné pred 40 a viac rokmi.


Pieseň Svetlušky, ktorá hovorí o tom, že občas treba vedieť strasti života hodiť za hlavu a užívať si veci okolo seba, vás týchto pochmúrnych dňoch zaručene povzbudí a zlepší náladu. Na dnešnú dobu netradične poňatá skladba obsahuje prvky, ktoré v súčasnej pop music už len tak ľahko nenájdete. Mladého speváka, ktorý sa okrem spevu prezentuje aj jazzovým vokálnym sólom, doprevádza 17-členný orchester a šarmantné vokalistky.

"Hudbu a text k Svetluškám som napísal už pre niekoľkými rokmi. Keď sme sa mali s orchestrom zúčastniť súťaže v autorskej tvorbe, dostali sme srandovný nápad a to, že by Svetlušky mohli dobre znieť ako šláger z čias československej popovej hudby, kedy populárnych spevákov doprevádzali big bandy," opisuje vznik piesne Marek Kutnár. "Je to trochu netradičný hudobný kúsok, vhodný pre mladých aj starých, hudobne gramotných aj hluchých a Z garáže do telky môže ísť aj do Šlágru," dodáva s úsmevom.

Zaujímavosťou je, že mix a mastering skladby sa robil až v ďalekom New Yorku. Postaral sa oň Phil Bulla, ktorý v minulosti okrem iného mixoval napríklad aj nahrávky jedného z najväčších českých propagátorov tohto "retro-popového" štýlu, Vojtu Dyka a jeho B-side Bandu.


Nahrávka aj videoklip vznikali v spolupráci so Súkromným konzervatóriom Heleny Madariovej v Nitre. Okrem orchestra sa na Svetluškách podieľali študenti hereckého aj tanečného odboru konzervatória. Kapelník Martin "Sisi" Štourač napísal skvelý aranžmán pre 13 dychov a rytmickú sekciu - tá v zložení Juraj Janík, Enea Bari a Marcel Kóňa v skladbe predvedie tiež jazzové sólo.

A čo by to bol za šláger bez šarmantných vokalistiek? Piesni a klipu dodali lesk Niki Darážová, Ivana KološováSara Maďarová. Tanečné choreografie zase pripravili talentované študentky na čele s Dajanou Andovou. Videoklip sa natáčal v priestoroch novootvorenej nitrianskej reštaurácie Milá Deva a za kamerou stál Jakub Šteinecker.

Biografie

Marek Kutnár je aktívny muzikant, autor a spevák, líder funk-popovej kapely Sematam z Nitry. V roku 2019 vyšiel jej debutový album s rovnomenným názvom Sematam a pokrstil ho samotný otec slovenského funky Ivan "King" Vereš, s ktorým majú na konte aj spoločnú pieseň Ja a Ty. Kutnár v minulosti pôsobil ako člen a cappella formácie Close Harmony Friends, s ktorou aktívne účinkoval na domácich aj zahraničných pódiách v Európe a Južnej Amerike. Pre teleso vytvoril tiež viacero anžmánov, ktoré môžete počuť napríklad aj na ich albume A'cappella Fever (2017).

Swingless Jazz Ensemble je big band s vyše 20-ročnou tradíciou, ktorý hrá repertoár prevažne z obdobia od 30. do 50. rokov minulého storočia. Orchester sa predstavil na mnohých súťažných prehliadkach big bandov v Českej republike, Poľsku a Maďarsku a v roku 2017 vystúpil aj v Slovinsku. Pravidelne sa na týchto podujatiach umiestňuje na popredných priečkach a má aj niekoľko titulov absolútnych víťazov. Za všetky možno spomenúť víťazstvo v 1. ročníku súťaže Jazz Start Up v roku 2013, Platinové pásmo na medzinárodnom festivale v Budapešti či 1. miesto a absolútne víťazstvo na medzinárodnom festivale Česká Kamenice v roku 2015. V roku 2019 vydal orchester CD Neskorý zber, na ktorom Marek tiež účinkuje ako spevák.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Lucia Maková. Tlačovú správu sme upravili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti