Fenomenálna česká speváčka a huslistka Iva Bittová vyráža s mladým slovenským Mucha Quartetom na spoločné turné. V šiestich slovenských mestách sa predstavia s pozoruhodným projektom, ktorý mimoriadne citlivým spôsobom spracováva unikátne výsledky celoživotnej práce geniálneho skladateľa a muzikológa Bélu Bartóka.

Celosvetovo známy hudobný skladateľ a vynikajúci klavirista Béla Bartók patril aj k najvýznamnejším etnomuzikológom počiatku 20. storočia. Vzhľadom na to, že vyrastal v Rakúsko-Uhorsku (narodil sa v roku 1881 v dnes rumunskom Sannicolau Mare), sústredil sa vo svojej zberateľskej práci predovšetkým na folklór týchto zemí. A to natoľko dôkladne, že len jeho zbierka slovenských ľudových piesní a nápevov (treba dodať, že jeho zbierky maďarských a rumunských sú ešte rozsiahlejšie), ktorá sa rozrastala až do jeho smrti v americkom exile v roku 1945, dnes obsahuje viac ako 3200 záznamov.

Výber z nich upravil pre Ivu Bittovú a sláčikový Mucha Quartet renomovaný hudobný skladateľ Vladimír Godár. Pôvabné nové verzie, ktoré rozhodne netrpia prehnanou upjatosťou k originálom ani akademickosťou, vyšli v tomto roku na CD a v digitálnej verzii vo vydavateľstve Pavian Records a na prelome novembra a decembra zaznejú naživo na piatich koncertoch v Českej republike aj na Slovensku. Naživo však zneli už pred vydaním nahrávky, prečítajte si našu reportáž z jedného z minuloročných koncertov.

Desiatky nápevov a skvelá interpretácia

Slovenské spevy Ivy Bittovej a Mucha Quartetu predstavujú 44 vybraných nápevov, optimisticky radostných aj tklivých piesní. Niektoré z nich sú len kratučké a pôsobia ako fragment či skica, ale i tak okúzľujú - svojou pestrosťou, hudobnými nápadmi a občas i nečakaným vtipom. Úžasným spôsobom sa v nich spája živelnosť dodnes sviežich melódií, vynikajúceho speváckeho podania a citlivého inštrumentálneho sprievodu.

Folklórne korene sa v projekte stretávajú so svetom umeleckej kompozície a Iva Bittová tu opäť potvrdzuje svoju hlasovú univerzálnosť a skvelé interpretačné schopnosti. "Transkripcia Vladimíra Godára mi opäť umožnila preniknúť do hudobného sveta folklóru," vysvetľuje speváčka a hudobníčka.

Iva Bittová a Mucha Quartet - Slovenské spevy 2016:

29. 11. (19:00) - Liptovský Hrádok, Grand Castle
30. 11. (19:00) - Bratislava, Moyzesova sieň 
1. 12. (19:00) - Žilina, Nová Synagóga 
2. 12. (18:00) - Evanjelický kostol, Trenčín 
3. 12. (18:00) - Evanjelický kostol, Banská Bystrica
4. 12. (18:00) - Synagóga, Nitra

Vstupenky:  Predpredaj.sk    

Vypočujte si unikátnu nahrávku na Deezeri:

  

Spojenie výnimočných interpretov a famózneho skladateľa

Známa speváčka, huslistka a herečka Iva Bittová býva často označovaná za "hudobnú chameleónku". Jej životná a hudobná cesta viedla od brnianskeho konzervatória medzi dnes už legendy moravskej alternatívnej scény, odtiaľ potom na medzinárodnú scénu, vrátane newyorskej Carnegie Hall. Jej záber je bez preháňania obdivuhodný.  

Nie sú jej cudzie hudobné performance ani programy pre deti, spievala rock s kapelou Dunaj aj operné árie, osobito interpretuje ľudové piesne, vyskúšala však aj experimentálny jazz a husľové úpravy klasickej hudby, spolupracovala s americkým avantgardným zoskupením Bang On A Can All Stars. Album Slovenské spevy je už tridsiatym piatym v jej diskografii.    

So slovenským hudobným skladateľom Vladimírom Godárom, mimo iného držiteľom dvoch Českých levov za hudbu k filmom Návrat idiota a Sluneční stát či čerstvým laureátom Veľkej ceny SOZA, spolupracuje Iva Bittová už dlhé roky. K ich hudobným stretnutiam patrí napríklad soundtrack k filmu Krajinka, skladba Ecce Puer na text Jamesa Joycea alebo projekt Mosty - Gešarim z roku 2001. Ich zrejme najznámejším spoločným dielom je famózny album Mater z roku 2006.

Prečítajte si: Skladateľ Vladimír Godár: "Nie je len jediná správna hudba"

Mucha Quartet sa venuje interpretácii hudby od obdobia vrcholného klasicizmu po súčasnosť a tvoria ho Juraj Tomka (prvé husle), Andrej Baran (druhé husle), Veronika Prokešová (viola) a Pavol Mucha (violončelo). Od roku 2003, kedy ho ešte ako študenti na bratislavskom konzervatóriu založili, pravidelne koncertujú, vrátane množstva festivalov, akými sú napríklad Pražská jar alebo Bordeaux String Quartet Festival.

Dostalo sa im pocty zahrať aj pri návšteve anglickej kráľovny Alžbety II. na Slovensku a v roku 2011 vystúpili v Luxemburskej filharmónii. Sú držiteľmi radu ocenení - na 21. ročníku medzinárodnej súťaže Leoša Janáčka v Brne získali prvú cenu za interpretáciu jeho skladby, sú víťazmi súťaže Josef Windisch Preis vo Viedni, držiteľmi 3.ceny z medzinárodnej súťaže Gianni Bergamo Classic Music Awards v Lugane alebo 1.ceny na Medzinárodnej súťaži komornej hudby Antonína Dvořáka v Prahe.  

"S Mucha Quartetom, veľmi mladým a talentovaným telesom z Bratislavy, sme sa v pomerne krátkom čase naštudovania materiálov úžasne zohrali. Ich mladistvá energia osviežila a inšpirovala moju interpretáciu," uzatvára Iva Bittová.  

Prečítajte si: Iva Bittová a Mucha Quartet nám pripomínajú krásu Slovenských piesní

Hudba.sk informovala Beata Rožárová zo spoločnosti Dr. Horák. Článok bol upravený redakciou.

Foto: archív

Súvisiaci interpreti: Iva Bittová