Šansón nie je iba pieseň, tak ako Hana Hegerová nebola iba speváčka. Počas svojej vyše 50-ročnej kariéry neraz dokázala, že šansón je akýsi vyšší druh populárnej hudby. Mnohé jej skladby sa stali hitmi, nikdy však nepodliezala latku masového vkusu.


Pravdivé, ľudské, plné života, lásky aj smútku. Také boli piesne Hany Hegerovej, ktoré dodnes milujú nadšenci kvalitnej hudby všetkých generácií. Prvá dáma česko-slovenského šansónu bola speváčkou s výnimočným darom - hereckým talentom, vďaka ktorému bol jej prednes nevšedným zážitkom a umeleckou udalosťou. Jej výnimočnosť spočívala najmä v tom, že aj tvorbu pre náročnejších dokázala podať s takou ľahkosťou a úprimnosťou, že sa s ňou dokázal stotožniť každý.

Zuzana KronerováZuzana MauréryLucia ŠoralováRichard Müller a Petr Malásek budú tento rok na jej piesne a umenie spomínať koncertným projektom LEVANDULOVÁ. Už v októbri tak budú mať majú priaznivci príležitosť pripomenúť si najkrajšie pesničky z repertoáru prvej dámy česko-slovenského šansónu a ďalšie nádherné piesne z dielne autorskej dvojice Petr Hapka – Michal Horáček. Koncerty sa uskutočnia od 1. do 4. októbra v Banskej Bystrici, Bratislave, Žiline a Piešťanoch. Lístky sú už v predaji v sieti Predpredaj.sk.

Petr Malásek o spolupráci s Hegerovou: Boli to najkrajšie roky

"Mal som to šťastie, že ma v roku 1990 pani Hegerová oslovila k spolupráci a prežil som od tej doby po jej boku krásnych 24 rokov, kým sa rozhodla ukončiť svoju spevácku kariéru, ako jej kapelník, pianista a trúfam si povedať aj pomerne blízky človek. Boli to tie najkrajšie roky na mojej hudobnej ceste," vraví klavirista a skladateľ Petr Malásek, ktorý bude štyroch interpretov Hegerovej piesní sprevádzať na klavíri.

"Keď prišla ponuka, trochu som rozmýšľal, nie som úplne priaznivcom týchto spomienkových koncertov, ale presvedčil ma výber interpretov, ktorí budú vystupovať. Myslím, že každý z nich je veľkou zárukou kvality. Bude to pre mňa krásne spomínanie na pesničky a koncerty, ktoré sme si s pani Hegerovou a celou kapelou tak užívali. Pevne verím, že sa ich ducha podarí preniesť aj na poslucháčov," dodáva Petr Malásek.

Poézia v hudbe

V projekte vystúpia umelci rôznych generácií, pričom všetci majú k šansónom a k Hane Hegerovej špeciálny vzťah. "Keď som asi ako 8-ročné dievčatko plakala pri počúvaní piesní Hany Hegerovej, mama sa ma spýtala, prečo plačem, keď tým textom nemôžem rozumieť. Povedala som jej, že ich cítim. Nezáleží na tom, v ktorej časti pomyselnej vertikály ženského života sa práve nachádzam, som predsa jej súčasťou, a vnímam a cítim ju celú. Na tento pocit nikdy nezabudnem. Je to úplne iný pohľad na čas, než ako ho vnímajú dospelí ľudia. Neskôr som mala príležitosť stretnúť sa s pani Hegerovou, vidieť ju pri práci, a rozprávať sa s ňou, dokonca zaspievať k jej jubileu na komornom koncerte pre ňu a pár priateľov v Štúdiu Rubín v Prahe. Ďakujem za všetky tie momenty. Mám ich v sebe navždy," spomína speváčka Lucia Šoralová.

Šansón obsahuje a vyjadruje príbeh, vyzdvihne drámu a od interpreta sa očakáva, že sa do textu úplne ponorí. Kvalita hudby a obsah textu sú v tomto žánri zásadné. Postavenie šansónu medzi hudobnými štýlmi možno prirovnať k postaveniu poézie v literatúre. Takto to cíti aj Richard Müller, ktorý má aj vo svojom vlastnom repertoári viacero šansónových skladieb. "Pani Hanku som miloval a často si púšťam jej pesničky. Dokonca som na moju českú dosku oslovil pani Hanku, aby so mnou naspievala skladbu Stín stíhá stín v novom aranži a ona súhlasila. Bol som nadšený. Na týchto koncertoch ju zaspievam s Luckou Šoralovou. Nesmierne sa na to teším," uzavrel Richard Müller.

Koncerty Levandulová - Najkrajšie piesne Hany Hegerovej:

1. 10. (19:00) - Aula SZU, Banská Bystrica
2. 10. (19:00) - Stará tržnica, Bratislava
3. 10. (19:00) - Dom Odborov, Žilina
4. 10. (19:00) - Dom umenia, Piešťany

Levandulová - Najkrajšie piesne Hany Hegerovej Zdroj: PR
Vstupenky:  

Mohlo by vás zaujímať:

Koncerty Richarda Müllera omladzujú osvedčené piesne sviežimi aranžmánmi

Jiří Stivín oslávi 80. narodeniny na slovenskom turné aj s nečakanými hosťami

Redakciu Hudba.sk informovala PR manažérka Eva Sládková z agentúry Propaganda House. Správu sme upravili.

Súvisiaci interpreti: Hana Hegerová