Hlavná stránka

>

Správy

>

Košický zlatý poklad vyhrala skupina 2 Voisis so skladbou Poslednýkrát

Košický zlatý poklad vyhrala skupina 2 Voisis so skladbou Poslednýkrát

17.11.2019 - 13:00 | redakcia

Košická skupina 2 Voisis so skladbou Poslednýkrát sa v sobotu večer stala víťazom 35. ročníka populárnej autorskej pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad 2019. Hudbu zložili Soňa Červeňáková, Lucia Slobodová, Igor Turok, Radovan Bajus a Richard Kompuš, text napísali Soňa Červeňáková a Lucia Slobodová. Za víťazstvo získali prémiu 1000 eur.


Druhé miesto v košickom Kulturparku si vyspievala skupina Blue Zodiac so skladbou Ešte niečo, autormi hudby aj textu sú Daniela Obšitníková a Martin Vasil. Z Košíc si odnáša aj prémiu 750 eur. Na treťom mieste skončila Monika Ližbetin s vlastnou piesňou Keď ťa zavolám. Jej patrí prémia vo výške 500 eur. Vo finálovej dvanástke sa predstavili aj speváčka Soňa Ferencová s vlastnou piesňou Priateľ, Marek Vandrák s vlastnou skladbou Šachmat, Michaela Martykanová s piesňou Povedzme že ty a ja, Katarína Krajčoviechová so skladbou Naomi, Peter Forest s piesňou Iný, formácia Lucia Šútorová Band s pesničkou Vietor, skupina IFN so skladbou Na pokraji klamstva, skupina Luisville Story s piesňou Koleda a skupina Rakety so skladbou Sám sebou.
     
O víťazoch rozhodla odborná porota v zložení Peter Bič (predseda), Igor Timko, Juraj Vančík, Rasťo Očenáš, riaditeľ marketingu RTVS Richard Jajcay, riaditeľ rozhlasových programových služieb RTVS Michal Dzurjanin a riaditeľ súťaže Juraj Hidvéghy. Do 35. ročníka sa  prihlásilo celkom 156 autorov a ich piesní, do finále postúpilo dvanásť z nich, polovicu nominovala výberová komisia, druhú šesticu vybrali sms hlasovaním poslucháči Slovenského rozhlasu.

Frontmankami víťaznej formácie 2 VoisisSoňa Červeňáková, Lucia Slobodová, študentky štvrtého ročníka košického konzervatória. Spievajú s kapelou tri roky, spoznali sa na základnej umeleckej škole, každá z nich chcela mať skupinu, potom sa spojili do jednej kapely. "Bol to pre nás veľký stres pred vystúpením, nevedeli sme, čo čakať. Keď vyhlásili naše víťazstvo, veľmi sme sa tešili, boli sme v šoku, prekvapilo nás to až tak, že sa nám chcelo plakať. Povedali sme si, teraz nie a potom prišla veľká radosť," povedali pre TASR Soňa a Lucia.

Do života bola uvedená kniha Košický zlatý poklad 1980 - 2018

"Z môjho pohľadu to bol veľmi vyvážený a vydarený ročník, jednak zaujímavými pesničkami s obsahom, o čom sú naše snaženia o súťaži, aby sme dali priestor mladým, začínajúcim a ambicióznym kapelám. Pre mňa je to aj sentimentálna spomienka, keďže 35 je jubilejné číslo, sentimentálna v tom, že na pódiu sa objavili ako hostia chlapci zo skupiny No Name, ktorí tu vyhrali v roku 1996. Doteraz sa pamätám, ako to vtedy vyzeralo na pódiu, boli to 17-roční chlapci, ktorí hrali tak všelijako, malo to strašne veľa muzikantských a technických chýb, ale tá energia z nich sršala, spievalo im to krásne, takže ten potenciál bol tak čitateľný, že sme sa len nádejali, že to tak vyjde. A dnes sa objavili na pódiu veľkí profesionáli. Toto je celý zámer nášho snaženia, nájsť niečo, čo možno na pódiu ešte nevyzerá tak správne, dáme tomu šancu a vyrastie veľký interpret, tak to je radosť a zmysel," uviedol pre TASR Juraj Hidvéghy.

V priebehu večera uviedli do života knihu Košický zlatý poklad 1980 – 2018 s podtitulom História, piesne, osobnosti, ktorej autormi sú Jozef Puchala, Juraj Hidvéghy a Peter Štefanka. "Piesňová súťaž Košický zlatý poklad je výnimočná z viacerých dôvodov. Jednak je to už 35. ročník a záujem oň neustále rastie. Rozhodli sme sa preto zhrnúť tie najpodstatnejšie fakty z histórie Košického zlatého pokladu v knižnej publikácii," doplnil výkonný riaditeľ štúdia RTVS Košice Jozef Puchala. "Verím, že si aj tohtoroční súťažiaci – tak ako mnohí z ich predchodcov – nájdu svojich fanúšikov i stále miesto v rádiách a že raz, keď budeme uvádzať do života ďalší diel publikácie o Košickom zlatom poklade, budú mať v ňom vlastnú kapitolu," dodal.

Pesničková súťaž Košický zlatý poklad vznikla v roku 1980 ako priestor na prezentáciu a propagáciu tvorby mladých autorov a interpretov pôvodnej slovenskej populárnej hudby. Počas finálových koncertov zaznelo z pódia 385 nových slovenských piesní. K najznámejším interpretom, ktorí tu odštartovali svoju kariéru, patria Beáta Dubasová, Peter Nagy, skupiny No Name, Nocadeň, Marián Čekovský, Peter Cmorik, ale aj víťazi nedávnych ročníkov Tomáš Buranovský, či Kristián Dufinec so skupinou Iconito.

Zdroj: TASR, hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková
Foto: Facebook.com/2VoiSis


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti