Kam letí vietor, čo dvíha prach, a čo skrýva rieka v belasých hmlách? To sú otázky, ktoré vyslovuje Jana Kirschner v úvode svojej novej piesne Láska neumiera. Titulnú skladbu k očakávanému seriálu Slovania zložila spoločne so svojím partnerom a producentom Eddiem Stevensom a okrem nej v piesni spieva aj Štefan Štec.

Príbeh titulnej piesne k historickému seriálu Slovania sa začal písať už koncom roku 2019, kedy jeho producentka Wanda Adamík Hrycová zavolala Jane Kirschner a požiadala ju o napísanie titulnej skladby.

Jediná istota, ktorú v tomto svete máme

"Priznám sa, že zo začiatku som si nevedela úplne predstaviť, ako by som mohla hudobne a bez pátosu preniknúť do obdobia Slovanov. Keď ma oslovila Wanda Adamík Hrycová, cítila som, že mi vkladá do rúk veľkú zodpovednosť a zároveň príležitosť. Myslím, že na chvíľu vo mne skrsla aj istá pochybnosť, či by túto pieseň mala spievať ženská interpretka. No na druhej strane som práve v tom videla istú príležitosť ako prelomiť predsudky a očakávania a prijala som to ako výzvu," prezrádza Jana Kirschner.

"Na jar minulého roka v Londýne, odseknutá od domova a rodiny, som pomedzi domácu výučbu našich detí premýšľala, ako sa spojiť s touto časťou našej histórie. Po niekoľkých mesiacoch uvažovania nad tým, čo nás spája, som pochopila, že sú to práve asi tie úplne základné otázky, pocity a emócie," hovorí autorka piesne Láska neumiera a dodáva: "Láska je téma týchto dní. Tisíckrát skloňovaná, no stále živá. Je to rozhodne veľká téma aj posledného roku a myslím si, že mnohí z nás si práve počas neho uvedomili, že je to možno jediná istota, ktorú v tomto podivuhodnom svete máme. Preto sa aj pieseň volá Láska neumiera."


Skladba sa nahrávala v londýnskom štúdiu Special Bikkie. Producentom a spoluautorom piesne je Eddie Stevens a okrem Jany Kirschner, ktorá napísala i text piesne, v nej spieva aj Štefan Štec.

"Spolupráca so Štefanom Štetcom vznikla v mojej hlave už dávno predtým, než som bola oslovená napísať titulnú pieseň k seriálu Slovania, pretože môj muž Eddie Stevens produkoval pre Štefana nádhernú skladbu Duje Vitor, ktorá potom hrala v našej domácnosti dlhé týždne. Pre mňa je jeho hlas dôležitým prvkom celej skladby. Bez neho by pieseň Láska neumiera nebola úplná. Preto som veľmi rada, že sa Štefanov hlas v pesničke objavil. Priniesol jej nielen rovnováhu, ale aj akúsi potrebnú zemitosť. Som veľmi rada, že takýto hlas u nás máme," teší sa zo spolupráce Jana Kirschner.

Jana Kirschner - Láska neumiera feat. Štefan Štec
(hudba: Jana Kirschner/Eddie Stevens, text: Jana Kirschner)

Kam letí vietor,
čo dvíha prach,
čo skrýva rieka
v belasých hmlách,
koľko je ciest
a hviezd na nebi,
otázok viac,
než odpovedí.

Videl si hviezdu,
na nebi hviezdu,
do noci žiari v srdci pochodeň,
po chladnej noci raz príde deň,
po lete zima 
a po zime jar,
a vietor vezme
šťastie i žiaľ,
a vietor vezme
šťastie i žiaľ.

Pozeráš hore odhodlane,
stane sa to, čo je nám dané,
tak ako strom, či v lese zviera,
jedine láska neumiera,
jedine láska neumiera.

Jak stádo koní,
beží ten čas,
a človek, blázon,
dúfa, že raz,
keď nájde svoje miesto v zemi,
verí, že niečo v ľuďoch zmení.

Videl si hviezdu,
na nebi hviezdu,
do noci žiari v srdci pochodeň,
po chladnej noci raz príde deň,
po lete zima 
a po zime jar,
a vietor vezme
šťastie i žiaľ,
šťastie i žiaľ.

Kam letí ten vietor,
čo dvíha prach,
leskne sa slza
v mihalniciach
a človek trpí
ako zviera,
pre lásku žije
a umiera,
pre lásku žije
a umiera.

Vyskúšala si rolu produkčnej i režisérky

Režisérom videoklipu, ktorý obsahuje aj scény zo seriálu, je Mayo Hurajt. Zábery so speváčkou sa točili v polovici decembra minulého roka. Realizácia nakrúcania však bola z dôvodu protipandemických opatrení od začiatku sprevádzaná viacerými komplikáciami, a tak si rôzne role pri jeho tvorbe vyskúšala aj samotná autorka a interpretka.

"Natáčanie videoklipu bola jedna veľká neznáma. Každé ráno sme si vymenili desiatky správ a vraveli si, čo všetko je a nie je možné. Najskôr sme sa pozerali len na také obyčajné veci, ako je predpoveď počasia. Lenže ani tá nám nepriala a vyzeralo, že bude dva týždne vkuse liať, okrem jedného jediného dňa. To bol náš deň. Keď už sa pomaly zdalo, že by sa nakrúcanie klipu mohlo podariť, dva dni pred natáčaním hlavnému kameramanovi prasklo slepé črevo. Takže sme sa opäť ocitli na bode nula. Navyše raketovo rastúce čísla pozitívnych prípadov a nad nami visiaci celonárodný lockdown. Vtedy som si pomyslela, že sa to zrejme nepodarí," priznáva speváčka.

"Zavolala som mojej manažérke Linde Vallovej a povedala som jej, že to ako produkčná vzdávam. Tá to celé vzala do svojich rúk a následne telefonovala známym aj neznámym Slovákom v Británii aj Britom na Slovensku a všetci volali všetkým. Nakoniec z toho vznikla medzinárodná operácia, ktorá, našťastie, skončila tak, že klip sa nám napriek komplikáciám, bez povolení a navyše uprostred pandémie, podarilo úspešne nakrútiť."

Jana Kirschner, 2020 Zdroj: Charles Heales

"Neseriálové" scény videoklipu sa točili v najväčšom prímestskom parku v Európe - v kráľovskom Richmond Parku v Londýne. Počas jeho nakrúcania si Jana okrem štandardnej role speváčky a herečky vyskúšala aj niekoľko nových povolaní, keďže jej manažérka, režisér a producentka klipu boli kvôli lockdownu zatvorení v Bratislave a celé to manažovali cez Whatsapp správy.

"Najskôr som bola produkčná, potom kostymérka a nakoniec, pri tom, ako som ráno o pol ôsmej vystupovala z taxíka, som sa od kameramana dozvedela, že on natočí presne to, čo chcem, takže sa zo mňa na chvíľu stala aj režisérka. Mala som asi 100 metrov na to,  aby som si v hlave rozložila, čo komu poviem. Forman zo mňa asi nebude, ale bola to skvelá skúsenosť a som za ňu nesmierne vďačná," neskrýva nadšenie Jana Kirschner.

Seriál Slovania, ktorého príbeh je posadený do Karpatskej kotliny počas 7. storočia nášho letopočtu, pracuje nielen s fiktívnou rekonštrukciou historického obdobia, ale aj s fantazijnými a nadprirodzenými prvkami. Tvorcovia sa inšpirovali motívmi zo slovenskej a ukrajinskej ľudovej slovesnosti zachytenej v piesňach, poverách či rozprávkach.

Režisérmi najvýpravnejšieho seriálu v histórii Slovenska, ktorý čoskoro na televízne obrazovky uvedie televízia Joj, sú Peter Bebjak, Michal Blaško, Serhii SaninOleg Stahrusky. Producentom je spoločnosť Wandal Production na čele s Wandou Adamík Hrycovou a o postprodukciu sa postarala HomeMedia Production. Seriál má 12 častí a bohaté herecké obsadenie. Diváci sa môžu tešiť na Zuzanu Fialovú, Juraja Loja, Richarda Autnera, Dušana Cinkotu, Michala Režného, Andyho Hryca, Tomáša Maštalíra, Marka Vašuta a ďalších.

Pozrite si trailer k seriálu Slovania:


Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol PR manažér Marek Kučera. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Charles Heales

Súvisiaci interpreti: Jana Kirschner