V posledných dňoch prišiel hudobný svet o dve mená, ktoré majú významné miesto v biografiách známych kapiel. Laniel Greig bol spoluzakladateľom kapely slávnych bradáčov ZZ Top, Tony Sheridan je zase meno spojené so začiatkami legendárnych The Beatles. Prečítajte si o nich viac.

Klávesák, basgitarista a skladateľ Lanier Greig, ktorý stál pri zrode slávnej kapely ZZ Top, zomrel vo veku 64 rokov. Muzikant skonal v spánku vo svojom dome v Austine. "Bol to brilantný, prirodzený hudobník. Bol schopný dostať sa do akejkoľvek polohy a obohatiť hudobnú produkciu kohokoľvek," povedal jeho priateľ, muzikant Guy Schwartz.

Lanier Greig v 60. rokoch pôsobil v skupine Neal Ford and the Fanatics. V roku 1969 tvoril spolu s bubeníkom Danom Mitchellom a spevákom a multiinštrumentalistom Billym Gibbonsom prvú zostavu ZZ Top. Greig je podpísaný pod prvým singlom formácie Salt Lick a tiež skladbou Miller's Farm. Ešte v roku 1969 však skupinu opustil, pričom ho nahradil Billy Etheridge, no ani ten v kapele nevydržal dlho.

Zostava ZZ Top sa napokon ustálila na trojici Gibbons, Dusty Hill (spev, basgitara, klávesy) a Frank Beard (bicie nástroje). V tomto zložení vydali 15 štúdiových albumov a dodnes koncertujú. Lanier Greig sa po odchode z rodiacich sa ZZ Top vybral do Los Angeles, kde hrával s rôznymi rockovými aj jazzovými formáciami, pričom sa venoval aj klasickej hudbe. Zanechal po sebe manželku Holland a dcéry Arianu a Alexis.


Ten, ktorému robili sprievodnú kapelu The Beatles

Vo veku 72 rokov zomrel anglický rock'n'rollový spevák, gitarista a skladateľ Tony Sheridan, ktorého začiatkom 60. rokov sprevádzali členovia legendárnej skupiny The Beatles. Informoval o tom jeho priateľ Dave Humphries. Muzikant skonal v sobotu 16. februára v nemeckom Hamburgu, kde ho v decembri hospitalizovali.

Sheridan sa narodil 5. mája 1940 v Norwichi. Od malička bol ovplyvňovaný najmä klasickou hudbou, a preto sa už v útlom veku naučil hrať na husle. Neskôr ho však zaujala gitara. V roku 1956 založil svoju prvú skupinu a postupne sa začal živiť ako muzikant. Spolupracoval s Geneom Vincentom aj Eddiem Cochranom a v kapele Playboys Vinca Taylora bol hlavným gitaristom. Zaujímavosťou je fakt, že sa stal prvým britským muzikantom, ktorý hral v televízii naživo na elektrickú gitaru.

V roku 1960 sa Sheridan presťahoval do Hamburgu, kde ho sprevádzalo niekoľko anglických kapiel. Jednou z nich boli aj The Beatles, ktorých vtedy takmer nikto nepoznal. Skupina vo vtedajšom zložení John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Pete Best robila Sheridanovi sprievodnú kapelu, pričom občas keď mala vlastný koncert, Sheridan sa k nej pridal ako gitarista. V roku 1961 z tejto spolupráce vznikli skladby ako My Bonnie, The Saints a Ain't She Sweet a v januári 1962 vyšiel v Nemecku aj album s názvom My Bonnie. Okrem Sheridana však pod ním nie sú podpísaní The Beatles, ale kapela The Beat Brothers. Pre tento názov sa vydavateľstvo Polydor Records rozhodlo preto, že slovo The Beatles znelo podobne ako slovíčko Pidels v hamburskom slangu označujúce "penisy".


Údajne práve skladba My Bonnie zaujala Briana Epsteina, ktorý sa neskôr stal manažérom The Beatles a spolupodieľal sa na ich celosvetovom úspechu. Po tom, čo sa The Beatles stali slávnymi, vyšiel album My Bonnie v reedícii, už aj so správnym názvom interpreta - Tony Sheridan and The Beatles. Nahrávky Tonyho Sheridana so slávnymi hudobníkmi vyšli odvtedy niekoľkokrát, naposledy v roku 2011 pod názvom The Beatles With Tony Sheridan First Recordings - 50th Anniversary Edition.

Sheridan sa napriek sľubným začiatkom ako muzikant nikdy nepresadil, na sklonku života sa venoval heraldike a navrhoval erby. Na hudbu však nezanevrel a venuje sa jej aj jeho syn Tony Sheridan Jr., ktorý je gitaristom a spevákom.

Zdroj: SITA (chron.com, examiner.com)
Foto: Onemore - wikipedia.org

Súvisiaci interpreti: The Beatles, ZZ Top