Head in the Clouds je pripravovaný album medzinárodnej formácie Peter Dobai Quintet, ktorý v plnom rozsahu vyjde vo štvrtok 2. mája na všetkých streamovacích platformách. Ako bude album znieť? Uložte si dátumy a dozviete sa to už pred oficiálnym termínom, pretože pri uvedení na trh ho sprevádzajú dva single: Under The Hill zverejnený dnes a Francis, ktorý bude sprístupnený 25. apríla.

Slovenský saxofonista Peter Dobai časť svojho umeleckého života prežil na írskej scéne a vložil tieto skúsenosti do medzinárodnej zostavy Peter Dobai Quintet. Jeho spoluhráčmi sú Leopoldo Osio (klavír – Venezuela, Írsko) a Charlie Moon (spev, gitara – Írsko), ktorých spoznal v Írsku, Juraj Griglák (basgitara, kontrabas), Klemens Marktl (bicie nástroje - Rakúsko) a Miroslav Hloucal (trúbka – Česká republika), s ktorými sa spoznal počas hrania na Gypsy Jazz Festivale v decembri 2023.

Hosťami na nahrávke sú saxofonista a Dobaiov spolužiak z Konzervatória v Bratislave Nikolaj Nikitin a írsky bubeník Shane O'Donovan – blízky priateľ z Írska ešte z čias zoskupenia Kavorka s ich spoločným albumom Culture Shock z roku 2012.

Už na tejto prechádzajúcej nahrávke sa Peter Dobai snažil prepojiť vplyvy world music s jazzom. V podobnom duchu sa nesú aj nové dva single Under The Hill a Francis z pripravovaného albumu Head In The Clouds.

Pointu kompozície "pod kopcom" vysvetľuje Dobai: "Naznačuje melancholickú atmosféru skladby, ale aj ľudovú tematiku. Skladba je voľne inšpirovaná dvomi ľudovými piesňami, ktoré som sa ako jedny z prvých naučil hrať na zobcovej flaute. Žijú vo mne hlboko a vyvolávajú silné spomienky z detstva. Po hudobnej stránke je tam silný vplyv Johna Coltranea v sólovej forme." Hosťom je tu Nikolaj Nikitin hrajúci v skladbe na bas klarinet.

Tému druhého singla Francis zase naznačuje meno Francis Poulenc – francúzsky skladateľ z Parížskej šestky, ktorý lídra Peter Dobai Quintet očaril svojimi elegantnými kompozíciami. V skladbe Francis je však aj silný vplyv Waynea Shortera patriaceho k jeho idolom.

Z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia. Finančne podporila SOZA.

Zdroj: Music Press Production