Považskobystrická kapela Migrain vznikla v roku 2019 okolo speváka a gitaristu Dušana Masného. Projekt štyroch muzikantov s prvotným cieľom predstaviť poslucháčom hudbu vychádzajúcu z doposiaľ nezrealizovaných nápadov a úryvkov, ktoré sa nazbierali počas niekoľkých rokov.

Vzhľadom na žánrovú rozmanitosť jednotlivých členov a z dôvodu meniacich sa hudobných preferencií, ako aj dlhšieho časového obdobia, počas ktorého námety vznikali, hudobný štýl sa prispôsobuje individuálnym potrebám jednotlivých skladieb.

Kapela sa však nesnaží o crossover alebo vznik nového štýlu, jej pôvodný zámer pohybovať sa v teritoriálnom území alternatívneho rocku je principiálne zachovávaný. V jej repertoári možno nájsť tvrdšie skladby s metalovým prvkami, skladby s rýchlejším punkovým tempom ako aj jemnejšie melodické skladby. Snaha o obyčajnú úprimnosť je podstatou a primitívnosť základným stavebným prvkom.

Kapela sa usiluje aplikovať princíp DIY (urob si sám) vo všetkých aspektoch. Vo vlastnej réžii má produkciu, ale aj nahrávanie, mix hudby, nahrávanie klipov a marketing. Momentálne pracuje na svojom debutovom albume a vydáva, ďalší v poradí už štvrtý singel spolu s videoklipom.

Mundane (pocta Cobainovi)

"Vplyv Nirvany na našu tvorbu je až príliš signifikantný na to, aby sme to odignorovali mlčaním. Preto sme sa rozhodli odhodiť zdržanlivú trápnosť v podobe "na toto sa nešahá" a vzdať úprimnú poctu Nirvane prostredníctvom skladby Mundane," uvádza spevák Dušan. 

Všednosť nepredstavuje len časový aspekt, ktorý nás denne mrzačí stereotypom a približuje k nevyhnutnému, ale aj istý základ pre pochopenie, že aj tí nevšední raz podľahnú nevyhnutnosti, avšak mnohé z ich slov pretrvávajú a stávajú sa súčasťou našej všednosti. 

"Na začiatku skladby Mundane bola osobná potreba vzdať poctu umelcovi, ktorý umožnil aspoň na chvíľu zasvietiť do undergroundu reflektormi populárnej hudby a predstaviť alternatívne umenie 90-tych rokov širším masám topiacim sa väčšinou v záplave všedného umenia," pokračuje Dušan. 

Prvotné tóny zámerne pripomínajú jeden z pilierov tvorby Nirvany a navodzujú atmosféru pietnej spomienky, ktorá podľa Cobainovho cítenia naberá postupne na intenzite. V texte sa stretávajú názvy albumov, skladieb, ale aj a spomienky na jeho piesne. Základom pre vizuálnu stránku bola spoločná spomienková večera doplnená o symbolické obrazy jeho tvorby.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytli členovia skupiny Migraine.