Hlavná stránka

>

Správy

>

Konferencia WMFB ponúkne umelcom networking aj návod na export svojej hudby

Konferencia WMFB ponúkne umelcom networking aj návod na export svojej hudby

18.09.2019 - 12:10 | redakcia

Hudobná kariéra v zahraničí je snom mnohých kapiel a umelcov. Základom pre jej realizáciu sú jednak vedomosti o fungovaní hudobného priemyslu a špecifikách rôznych hudobných trhov, no takisto je potrebné mať aj kontakty a osobne poznať profesionálov, ktorí sa na medzinárodnej hudobnej scéne pohybujú.


Toto všetko v rámci world music scény ponúka konferencia, ktorá je súčasťou World Music Festivalu Bratislava. Uskutoční sa už budúci víkend, 28. a 29. septembra v Pálffyho paláci na Zámockej ulici v Bratislave. Program je koncipovaný tak, aby pomohol slovenskej hudobnej scéne nájsť odpovede ako držať krok so svetovou scénou a ako preraziť v zahraničí a to za osobnej prítomnosti a podpory významných osobností svetovej scény.

Konferencia je určená všetkým, ktorých zaujíma hudobný biznis, a samozrejme hudobníkom, študentom či hudobným profesionálom. Organizátori festivalu tento rok pozvali viac ako 20 zahraničných delegátov, ktorí sa budú aktívne podieľať na dialógu so slovenskými umelcami. Tento rok pozvanie prijal napríklad hudobný producent úspešných albumov a riaditeľ veľtrhu WOMEX Ben Mandelson z Veľkej Británie a tiež programoví riaditelia a dramaturgovia festivalov ako Sziget, Manchester Jazz Festival, veľtrhu Mercat Musica Viva de Vic a ďalších.

Vstup na konferenciu je zdarma, k účasti na konferencii plnej zaujímavých ľudí, prednášok a diskusií sa stačí zaregistrovať na webovej stránke www.worldmusicfestival.sk, kde sú zároveň uvedené podrobné informácie o delegátoch, spíkroch, ako aj celom programe konferencie a hudobnej časti festivalu.  

Dobré rady, kritika tvorby a cenné kontakty

Mnoho slovenských hudobníkov sa snaží presadiť, často bez manažéra a agenta. O tom, či sa dá aj takýmto spôsobom vybudovať úspešná kariéra budú na konferencii rozprávať hudobníčka Noam Vazana a Steve Mead, riaditeľ Manchester Jazz Festivalu. Seminár Why DIY? poskytne tipy, ako si hudobník môže sám organizovať svoju kariéru, PR, marketing a získať koncerty v zahraničí.

Skupiny, ktoré sa dostali tento rok do showcase výberu (Romanika, Trojka Zuzany Homolovej, Roc'hann, Michal Noga Band, Peter Luha + Futurelove Sibanda a Pokošovci, spolu so zahraničnými skupinami BraAgas a Pengetős Trió) sa zapojili aj do tzv. Listening session (stretnutie pri počúvaní hudby), ktorého účelom je získať priamu odozvu na ich tvorbu od medzinárodných expertov. Na verejnej časti sa zúčastnia Johann Kneihs redaktor Rádia ORF Ö1 a kurátor festivalu Glatt&Verkehrt spolu s Milanom Tesařom, redaktorom českého Rádia Proglas. Od nich hudobníci získajú okamžitú spätnú väzbu na svoju tvorbu.

Počas tzv. Speed meetingov, krátkych 10-minútových osobných stretnutí, sa k ich hudbe vyjadria aj producent Ben Mandelson a riaditeľka Etnosoi Festivalu Jaana-Maria Jukkara. Speed metingy sú určené všetkým hudobníkom, ktorí sa vedia odprezentovať v angličtine, chcú získať nové kontakty, predstaviť svoju tvorbu a informovať sa o možnostiach účinkovania na podujatiach v zahraničí. Pri registrácii na Speed meetingy, na webe www.worldmusicfestival.sk, je potrebné uviesť, s ktorým z pozvaných delegátov sa chcú stretnúť. Organizátori túto formu prezentácie odporúčajú ako jeden z najúčinnejších spôsobov, ako získať informácie o festivaloch, kluboch alebo agentúrach v zahraničí, bez nutnosti cestovať po zahraničných showcase festivaloch a veľtrhoch. Dobre pripravená prezentácia o kapele a propagačné materiály sú veľkou výhodou.

Zahraničným hosťom odprezentujú úspešné slovenské festivaly

Na konferencii nebudú chýbať ani panelové diskusie, ktoré zahraničným delegátom predstavia významné slovenské podujatia. Tento rok sa na panelových diskusiách zúčastnia zástupcovia z oblasti folklóru a jazzovej scény, aby priblížili delegátom úspešné slovenské festivaly. Folklórne podujatia odprezentujú Katarína Babčáková (NOC) a Jana Ambrózová (OZ Tradana) a významné postavy slovenskej jazzovej scény Peter Lipa a Martin Valihora spolu s Mariánom Pavlovičom predstavia úspešné slovenské jazzové festivaly. Spolu s ďalšími hosťami sa bude diskutovať aj o budúcnosti a možnostiach propagácie slovenskej hudby v zahraničí, exporte slovenskej hudby a zapojení našich umelcov do medzinárodných spoluprác.

Zaujímavým vstupom bude prezentácia Eriky Fernbach o úspešnej súkromnej škole hudobného manažmentu Almost Famous Rock School v Budapešti, na ktorej vyučujú profesionáli rôznych oblastí: od hudobnej tvorby, cez prácu v štúdiu, marketing, digitálnu distribúciu, agentúrne činnosti až po festivalový biznis a export hudby. Počas viac ako 10 rokov vychovali stovky mladých odborníkov a s podporou EU spolupracujú na vzdelávacích projektoch v strednej Európe a na Balkáne. 

Slovenský folklór sa v rámci World Music Festivalu Bratislava stabilne teší veľkému záujmu zo zahraničia. Organizátori mu preto aj tentokrát pripravili špeciálny priestor. Pod názvom Focus Fujara sa uskutoční prezentácia tohto ikonického slovenského nástroja. Praktickou demonštráciou prispeje Doc. Ing. Karol Kočík, PhD. spolu so známym výrobcom fujár z Hrochote, Ondrejom Seleckým.  

Platforma World Music from Slovakia (WOMUSK) predstaví plány na rok 2020, kedy sa očakáva niekoľko významných zahraničných podujatí, na ktorých by nemali chýbať ani slovenskí interpreti.

Prečítajte si tiež:

World Music Festival Bratislava už po štvrtýkrát ukáže, že hudba nepozná hranice

Slovenský showcase na World Music Festivale bude vo Véčku so vstupom zdarma

World Music Festival je aj o silných príbehoch. Dôkazom je Aziza Brahim (rozhovor)

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, partnermi festivalu sú Bratislavský samosprávny kraj, Stredoeurópska nadácia, Národné osvetové centrum, Kultúrne zariadenia Petržalky, DK Zrkadlový háj,  Ministerstvo dopravy, Bratislava Tourist Board, Krajská organizácia cestovného ruchu, OZ Tradana, OZ Hurhaj a ďalší. Záštitu nad festivalom má primátor Bratislavy p. Matúš Vallo.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka festivalu Andrea Čurná. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti