Americká formácia Thirty Seconds To Mars vydala po piatich rokoch nový album. Nahrávka s názvom It’s The End Of The World But It’s A Beautiful Day vyšla v piatok 15. septembra. Podľa slov bratov Jareda a Shannona mnohých prekvapí.

Keď sa počas pandémie rozhodli zatvoriť do štúdia, dali si za cieľ neopakovať sa a upustiť od veľkolepých hymnických melódií. Vyniknúť v nových skladbách mali predovšetkým vokály. "Tento album bol iný. Naozaj sme si dali za úlohu urobiť to minimalisticky. Chceli sme, aby sa pozornosť sústredila na vokály a skutočne umožnili cítiť a počuť to, čo tam je," prezradili ešte pred jeho vydaním.

It’s The End Of The World But It’s A Beautiful Day je prvým albumom po odchode gitaristu Toma Miličeviča, ktorý formáciu opustil v roku 2018. Siahodlhý názov podľa Jareda Leta vystihuje presne to územie, kde sa ako ľudia nachádzame. "Stále čakáš, kým sa to šialnestvo skončí. Ale je tu ešte jeden deň. A niekedy je ľahké zabudnúť, že život je plný prísľubov, nádeje a krásy," vysvetlil v rozhovore pre Apple Music 1.

Vydaniu albumu predchádzali štyri single Seasons, Get Up Kid, Stuck a Life Is Beautiful, ktoré poodhalili smerovanie novej štúdiovej nahrávky. Tá "skúma témy zlomeného srdca, izolácie a osobného rozvoja" a pre bratskú dvojicu je prísľubom nových začiatkov.

"Je to pre nás ako nový začiatok. Je dôležité, aby ste boli naďalej umelcom, aby ste boli ochotní zničiť kúsok seba, opustiť minulosť, aby ste sa pohli vpred. Veľa ľudí si o nás myslí, že sme hard rocková kapela, čo ma vždy dosť prekvapuje, pretože keď sa pozriete aj na prvú nahrávku, v mojej mysli je veľa rôznorodosti. Je tu elektronika, sláčiky, rôzne druhy aranžmánov. Myslím, že pre nás bola najodvážnejšia vec urobiť takýto album. Mohol som sa vrátiť a urobiť 12-minútovú prog rockovú pieseň alebo urobiť niečo naozaj ezoterické. To je pre mňa vlastne celkom prirodzené," vysvetlil Leto.

"Nikdy sme nechceli byť zavretí v nejakej škatuľke, kde by sme nemohli skúmať rôzne druhy hudby. A viete čo? Získate ľudí, ktorí sa sťažujú, ľudí, ktorí sú sklamaní, ľudí, ktorí chcú, aby ste len kričali a chcú tvrdú ​​hudbu, ale za privilégium vlastniť seba nie je žiadna cena príliš vysoká. A musíte nájsť veci, ktoré vás vzrušujú. Musíte porušovať svoje vlastné pravidlá," pokračoval.

"Je to pre nás dôležitý album. Je to pocit, akoby sme boli úplne nová kapela, akoby sme boli opäť na začiatku, a to je vzrušujúce. Skutočne pre seba vytvárame novú kreatívnu pôdu a chodíme na miesta, kde sme ešte neboli. A myslím si, že veľa ľudí bude prekvapených," dodal.

Autorka: Miroslava Rabčanová (zdroj: Music-news.com)