Novú verziu piesne Sebastián, ktorá vznikla v produkcii festivalu Pohoda, nahral Kocáb počas výpravy slovenských a českých dobrovoľníkov, ktorí viezli sanitky až ku frontu na východnej Ukrajine. Na klavíri ho doprevádzala mladá ukrajinská klaviristka Anastasija Ščerbakova pochádzajúca z aktuálne obsadenej Avdijivky. V texte Michala Horáčka sa spieva o utrpení a o pravde.

Video sa nakrúcalo v troskách domu v meste Izium, v ktorom ukrajinskí vojaci po jeho oslobodení na jeseň 2022 objavili masový hrob so 400 telami.

"Keď sme prichádzali k tomuto domu, mala som guču v hrdle. Tá budova vyzerala presne ako dom, v ktorom som bývala," povedala  klaviristka Anastasija Ščerbakova pre Denník N, ktorý z januárovej výpravy na Ukrajinu priniesol sériu reportáží a rozhovorov. Video režíroval mladý ukrajinský režisér AG Gospodinov. Obsahuje aj text v ukrajinčine, o preklad sa postarala Marta Kákoni.

"Ukrajina krvácí! Cokoli malého uděláme pro ukrajinské lidi, děláme pro sebe. Pro svoji bezpečnost, ale hlavně pro své svědomí," dodáva k videu Michael Kocáb, ktorý krátko po natočení klipu odovzdal armádnym medikom v meste Slaviansk sanitku, ktorú odšoféroval naprieč Ukrajinou. Sanitka sa zakúpila za prostriedky zo zbierky  iniciovanej slovenskými fotografmi a novinármi, dlhodobým podporovateľom zbierky je aj festival Pohoda. Aktuálne pokračuje v Čechách na stránke Donio.cz

Na spiatočnej ceste sa Michael Kocáb stal súčasťou festivalu Pohoda loves Ukraine v Kyjive, na ktorom hral spoločne s kapelou Karpatské chrbáty a ďalšími umelcami a umelkyňami zo Slovenska a Ukrajiny.

Zbierka na sanitky bude pokračovať aj počas Koncertu pre Ukrajinu, ktorý sa bude konať 25. februára na Primaciálnom námestí a vo Fuge v Bratislave.

Redakciu Hudba.sk informoval PR manažér festivalu Pohoda Jozef Hámorský. Správu sme upravili.