Hlavná stránka

>

Správy

>

Hradišťan, Spirituál kvintet a Dagmar Pecková vydávajú spoločný dvojalbum

Hradišťan, Spirituál kvintet a Dagmar Pecková vydávajú spoločný dvojalbum

20.06.2020 - 13:00 | redakcia

Dvojalbum plný hitov formácie Hradišťan a Spirituál kvinteta, ale aj nikdy nevydaných skladieb a nečakaných verzií už zľudovených piesní. To je záznam spoločného koncertu hudobníkov, ktorí k sebe našli cestu aj napriek rozdielnej žánrovej tvorbe.


Hradišťan a Jiří Pavlica, folková legenda českej scény Spirituál kvintet a operná sólistka Dagmar Pecková pripravili prvé spoločné vystúpenie už v roku 2018. Záznam vznikol až na poslednej zastávke z úspešnej a beznádejne vypredanej série koncertov po celej Českej republike v roku 2019. Účinkujúci vystúpili nielen samostatne, ale spojili svoje sily aj v spoločných skladbách, a to naprieč hudobnými žánrami. Okrem stále žiadaných a osvedčených hitov, budete počuť na 2CD tiež úpravy piesní, ktoré
vznikli špeciálne pre tieto koncerty a vychádzajú úplne prvýkrát.

Dvojalbum obsahuje okrem známych skladieb v klasickej koncertnej verzii, tak ako ich poznajú pravidelní návštevníci koncertov týchto interpretov, aj skladby, ktoré sú zaznamenané na nahrávke úplne prvýkrát. Je to napríklad chorál Joan Krstitel, ktorý Hradišťan spieva staroslovienskym jazykom našich predkov z Veľkej Moravy, ale aj ďalšie skladby. Prvý album sa venuje samostatným vystúpeniam Hradišťan a Spirituál kvinteta. Druhé potom spoločnému repertoáru s Dagmar Peckovou a záverom nahrávky, rovnako ako na koncertoch, znie spoločne prednesená emotívna verzia skladby Pocestný.

Nahrávka mala byť predstavená v priebehu mája 2020 a dokončovanie prebiehalo v priebehu eskalácie celosvetovej pandémie. Jiří Pavlica sa preto v sprievodnom slove k albumu k tomuto obdobiu vracia. "K písaniu týchto riadkov si sadám vo chvíli, keď sa mi v kontexte toho, čo práve rieši celý svet v boji s pandémiou, nechce myslieť na niečo tak nedôležité, ako je text do bookletu nového CD. Skôr sa vkrádajú myšlienky o zmysle našich životov a nášho všetkého konania a snaženia. Ale piesne Spirituál kvinteta a Hradištanov sú o základných ľudských hodnotách - o láske, viere a nádeji. Vo svetle súčasných udalosťtí nielen, že táto tvorba nezostarla, ale stala sa ešte viac aktuálna," prihovára sa Jiří Pavlica v sprivodnom slove obalu.

A v jeho závere dodáva: "Prosím, prijmite tento zostrih koncertu, ktorý sa uskutočnil 30. 10. 2019 vo Švandovom divadle v Prahe, ako pripomenutie neopakovateľnej atmosféry všetkých našich spoločných koncertov, ako dokument doby, ako výber rokmi prevereného repertoáru, ku ktorému sa pripája aj rad noviniek, ako poďakovanie vám všetkým, ktorí ste na rovnakej vlne s nami."

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytol Přemysl Štěpánek z vydavateľstva Insies Scope.

Foto: Zuzana Palešová


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti