Hlavná stránka

>

Správy

>

Jana Kirschner o novom albume: "Možno to pre niekoho bude šok" (rozhovor)

Jana Kirschner o novom albume: "Možno to pre niekoho bude šok" (rozhovor)

Jana Kirschner 28.05.2010 - 09:04 | Patrik Marflák

Speváčka Jana Kirschner vydá v pondelok 31. mája nový album s názvom Krajina Rovina, ktorý bude jej prvou v slovenčine naspievanou štúdiovkou od roku 2003, kedy na trh uviedla nahrávku 'Veci čo sa dejú'. Prvým singlom z novej štúdiovky je skladba Keby si bol môj. "Ten album bola jedna veľmi dlhá cesta. Celé sa to komplikovalo, keďže sa nahrávka pripravovala v rôznych krajinách a náročné bolo napríklad prenášať všetky tie dáta. Firma je na Slovensku, môj producent je Angličan a mastrovalo sa to v Amsterdame. Teraz som už ale pokojná," uviedla Kirschner v úvode rozhovoru pre agentúru SITA.


Podľa 31-ročnej speváčky sa napriek spomenutým komplikáciám oplatí nahrávať v zahraničí.

"Myslím si, že čo sa týka takejto produkcie, spojenia netradičného nahrávania s elektronikou, bolo v prípade môjho nového albumu veľmi dôležité, aby to bolo správne uchopené. Editovali sme to asi päť týždňov, potom sa to mixovalo asi dva-tri týždne a potom sa to mastrovalo. Je potrebné nájsť ten správny balans. Práve preto si myslím, že vybavenie štúdií v zahraničí je lepšie," povedala speváčka.

Album mal producentsky na starosti anglický hudobník, skladateľ a producent Eddie Stevens známy spoluprácou s Moloko, Róisín Murphy, Zero 7, Freak Power či slovenskými Lavagance. Rodáčka z Martina sa k nemu dostala práve prostredníctvom člena Lavagance, gitaristu Smasha, ktorý Stevensovi počas jeho krátkeho pobytu na Slovensku dal speváčkin predchádzajúci album Shine (2007).

"Eddie mi potom napísal e-mail, ja som mu odpovedala, šli sme na pivo a už to bolo. S Eddiem sme sa osobne stretli počas toho, ako bol na svetovom turné so Zero 7. Priletel z Berlína do Prahy, odtiaľ sme ho viezli na Moravu a tam sme nahrali za päť dní album. Potom šiel z Brna do Prahy a odtiaľ do Izraela opäť hrať so Zero 7. Malo to veľmi rýchly sled. Eddie je zázrak, je veľmi otvorený. Nezažila som ani raz, aby v štúdiu na niečo tlačil. Nehovorí po slovensky a tak som nikdy nerozumela tomu, ako je možné, že úplne presne chápe tie skladby. Cítil tú hudbu, aj keď nerozumel slovám. Eddie nejde po forme, ale skôr hľadá hĺbku. Snaží sa používať iné prístupy, odlíšiť jednotlivé piesne," opísala spoluprácu Kirschner.

Podľa jej slov pre časovú zaneprázdnenosť spočiatku spolupráca medzi ňou a Stevensom vôbec nevyzerala nádejne, no v novembri 2009 si napokon k sebe obaja našli cestu. Okrem skupiny Lavagance a Smasha za to môže aj internet, pretože práve pomocou internetu sa k nemu dostali aj Lavagance. "Nikdy som nebola fanúšikom internetu, no v poslednom čase som zistila, že je skutočne úžasný v tom, že človek pomocou neho môže osloviť rôznych ľudí. Hranice prestali existovať. Každý si teraz môže zavolať muzikantov, ktorí pracujú s veľkými interpretmi. Často sú títo ľudia veľmi otvorení a ochotní spolupracovať," poznamenala Kirschner.

Skladby albumu Krajina Rovina (2010) sa odlišujú od speváčkinej doterajšej tvorby i produkcie iných slovenských interpretov. Spev v piesňach prichádza často po niekoľko minút trvajúcom inštrumentálnom úvode. Skladby sú zároveň dlhšie v porovnaní so zaužívanou praxou. "Pôvodne sme uvažovali, že budú kratšie. Nakoniec, keď sme ich počúvali, mi Eddie povedal, že je mu to ľúto strihať. Niekto povedal, že je to štúdiový jam, no ja by som to tak nenazvala. Sú tam totiž melódie, tie skladby je tam jednoducho cítiť," uviedla interpretka hitov 'V Cudzom meste', 'Žienka domáca' alebo 'Na čiernom koni'.

S dlhšími piesňami malo podľa predpokladov problém aj jej vydavateľstvo. "Na slovenské pomery to totiž nie je bežný album. Takúto nahrávku si nedovolí urobiť interpret, ktorý sa pohybuje v bežných mainstreamových hraniciach. Možno to pre niekoho bude naozajstný šok. Po trinástich rokoch fungovania v istých hraniciach som ale mala chuť urobiť niečo iné a prípadne aj riskovať. Som presvedčená, že je to správne, aj keď mi to zatvorí nejaké brány a nebudem mať poslucháčov od šiestich do osemdesiatich rokov," priznala Kirschner.

Speváčka, ktorá je autorkou všetkých piesní na albume, ešte nemá jasno v tom, či k niektorej z desiatich skladieb vznikne aj videoklip. Do úvahy samozrejme prichádza najmä prvý singel Keby si bol môj. "V súvislosti s touto piesňou som mala takú predstavu, že by som bola kamionistka, ktorá po večeroch chodieva tancovať. Klip by som ale chcela urobiť aj na pesničku Krajina rovina. Poznám ľudí, ktorí robia dokumenty a práve táto skladba by mohla byť predstavená takou dokumentárno-filmovou technikou. Pesničky z albumu sú veľmi obrazové. Dokonca v skupine padla aj myšlienka, že by sme to celé mali sfilmovať, no na to asi nebudú peniaze. Možno niečo vyjde ako filmová hudba. Z Česka už niekoľko ľudí prejavilo záujem použiť vybrané skladby z albumu vo filme," priblížila speváčka, ktorej posledným veľkým hitom na Slovensku bola práve filmová skladba Pokoj v duši (2008).

Jana Kirschner nový album predstaví na letných festivaloch na Slovensku i v Českej republike. Medzi najvýznamnejšie vystúpenia niekoľkonásobnej držiteľky ocenení Slávik a Aurel bude nepochybne patriť koncert na festivale Pohoda v Trenčíne či bratislavskej akcii Tribute to Freedom - Pocta slobode, kde bude 14. augusta predskakovať írskej speváčke Sinéad O'Connor. Vrcholom koncertovania bude slovenské turné, ktoré speváčka plánuje na október až november. "Chcela by som vytvoriť predstavenia s množstvom akustických nástrojov, perkusií. Určite to nebudú masovky, ale chcem, aby si to ľudia pozreli s vedomím, že zažijú niečo nové," povedala Kirschner.

Speváčka už štyri roky pendluje medzi Slovenskom a Anglickom a podľa vlastných slov nemá domov nikde. V Bratislave mala prenajatý byt, no teraz sa sťahuje. "Nájom mi nedávno skončil aj v Londýne, takže momentálne mám škatule po celom Londýne u svojich kamarátov. Je to zaujímavý život. Zatiaľ ma cestovanie baví, neviem si predstaviť, že by som zostala na jednom mieste. Na Slovensku som stále veľmi rada. Mám tu kamarátov, ktorí mi v Londýne veľmi chýbajú. Avšak vždy keď som tu dlhší čas, tak sa potrebujem ísť niekam vonku nadýchnuť," priznala a dodala, že zmysel svojho hudobného života stále vidí v koncertovaní a živote s kapelou. "Turné je jednoducho náš život, akákoľvek realita nás totálne zabíja. Teraz v lete toho opäť bude veľa, takže sa nebojím, že by som sa nudila. Najbližšie hráme v Hnúšti, potom pôjdem do Banskej Štiavnice za rodičmi a potom na výlet do Poľska," priblížila speváčka na záver svoje najbližšie plány.

Ukážku singla Keby si bol môj si môžete vypočuť na oficiálnej stránke Janakirschner.com a na Myspace.com/janakirschner, kde nájdete aj termíny plánovaných vystúpení.

--
Zdroj: SITA
Foto: Igor Daniš - Hudba.sk (1), Janakirschner.com


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti