Na multikultúrnom festivale Pohoda na trenčianskom letisku vystúpi v lete americká skupina Beirut. Táto kapela je pôvodne sólovým projektom 25-ročného Zacha Condona z Nového Mexika, ktorý vo svojej tvorbe mieša okrem iného aj šansón s balkánskymi rytmami. Tie ho očarili pri potulkách Európou. Beirut zahrá na Slovensku vôbec po prvý raz, vlani v auguste sa skupina v Prahe predstavila v sedemčlennej zostave.

Skupina Beirut si získala divákov po celom svete spojením balkánskej hudby, šansónu a parížskeho kabaretu do celku, ktorý dokáže v jednu chvíľu pohladiť a v druhú rozvášniť a rozradostniť. Zach Condon svojím naliehavým hlasom spieva impresionisticky obalené texty a namiesto toho, aby ako ostatní hudobníci z folkovo ladenej indie-rockovej scény staval na gitarách, fúka do vojenskej trúbky a na krku má zavesené ukulele.

Beirut predstavuje vlastne jeho zhudobnený cestovný denník. Z úspešných albumov a EPčiek tohto kritikmi chváleného a fanúšikmi obdivovaného projektu možno vyčítať príbeh o tom, ako sedemnásťročný tínedžer z Nového Mexika vypol televíziu s filmami Emira Kusturicu a zamieril do Východnej Európy za Goranom Bregovičom. "Myslel som si, že world music je žart, ale niečo také skutočne existuje," priznal úprimne po návrate domov. Krátko na to v obývačke nahral svoj debutový album plný balkánskych rytmov so šialeným názvom Gulag Orkestar (2006), mimochodom obsahujúci aj skladbu s názvom Bratislava.


Beirut - Postcards from Italy (z albumu Gulag Orkestar, 2006)

Zatiaľ čo jeho priatelia a susedia z mesta Albuquerque - akordeonista a bubeník Jeremy Barnes a huslistka Heather Trost - ktorí mu s albumom pomohli, sa na dlhý čas usídlili v rumunskej Transylvánii a v dedine Zece Prajini, kde žijú členovia legendárnej dychovky Fanfare Ciocarlia, Zach si radšej zašiel do obchodu, nakúpil hromadu albumov a doma svoje dojmy prefiltroval do sofistikovanej, originálnej podoby a z balkánskych asociácií vytvoril rockové minioratórium bez akejkoľvek štipky surovosti a punkovej divokosti. Práve v tom spočíva kúzlo Beirutu, ktoré navyše funguje a dáva zmysel.

A to aj vtedy, keď Zach sníva pod Eiffelovkou a v hlave sa mu premietajú staré francúzske filmy a melódie Serge Gainsbourga alebo Yvesa Montanda, ktorými sa nechal inšpirovať na nemenej úspešnom druhom albume The Flying Club Cup (2007). V štúdiu kanadských Arcade Fire mu pri jeho príprave pomáhal i skladateľ a inštrumentalista Owen Pallett. Dychové fanfáry sa na "francúzskom" albume prelínajú s akordeónom a klávesami, ktoré ešte viac zvýrazňujú jeho cit pre vznešene vyklenuté popové melódie.


Beirut - Nantes (z albumu The Flying Club Cup, 2007) ... live at Jools Holland, 2007

Okrem dlhohrajúcich albumov vydal Beirut aj niekoľko EP nahrávok. Tri z nich - Lon Gisland, Pompeii EP a Elephant Gun EP vyšli v roku 2007 v krátkom slede za sebou a predchádzali spomínanému druhému albumu. Zatiaľ posledným vydaným nosičom je double EP March of the Zapotec/Holland (2009), na ktorom Zach spolupracoval s dychovým pohrebným ansámblom The Jimenez Band z mexického štátu Oaxaca. V roku 2011 by mala skupina vydať svoj tretí dlhohrajúci album.


Beirut - La Llorona (z EP March of the Zapotec/Holland, 2009)

Zachary Francis Condon sa narodil v roku 1986 v Santa Fé (Nové Mexiko). Teraz žije v New Yorku. Je hudobný samouk a skladaniu sa venuje od päťnástich rokov. Používa klavír, syntetizátory a počítač, ale hrá predovšetkým na trúbku a ukulele. V mladosti síce na radu otca mal nabehnuté na kariéru gitaristu, ale ťažký úraz zápästia mu ju znemožnil. Spočiatku podľa vlastných slov pripomínal klon Toma Waitsa a Rufusa Wainwrighta. Zakladal krátkodobé kapely a zaujímal sa o hudbu z Etiópie, Alžírska, Macedónska a Brazílie. Po návšteve Európy však natrvalo prepadol balkánskym dychovkám a francúzskej kultúre. Názov jeho kapely Beirut vraj vzšiel z nepolitického súcitu k tragickým konfliktom, ktoré libanonské mesto v minulosti postihli a z potreby vyjadriť multikultúrne poňatie skupiny.

Diskografia skupiny Beirut:
Albumy: Gulag Orkestar (2006), The Flying Club Cup (2007), Live at the Music Hall of Williamsburg (2009)
EP: The Guns of Brixton / Interior of a Dutch House (2006), Lon Gisland (2007), Pompeii EP (2007), Elephant Gun EP (2007), March of the Zapotec/Holland EP (2009)


Beirut - Elephant Gun (z EP Lon Gisland a Elephant Gun, obe 2007)


Beirut - The Shrew (z EP March of the Zapotex/Holland, 2009) ... live at Brooklyn's Music Hall, 2009

Festival Bažant Pohoda sa uskutoční 7. až 9. júla 2011 na trenčianskom letisku. Predpredaj vstupeniek sa začal 1. októbra 2010. Permanentka na tradičné kultúrne podujatie stojí do 14. marca 59 eur. Od 15. marca do 6. júla bude trojdňový lístok o 10 eur drahší. Organizátori potvrdili účasť už viac ako dvadsiatich interpretov, okrem iných aj Portishead, Junip, Tonyho Allena alebo Public Image Ltd. V uplynulých dňoch organizátori festivalu potvrdili aj účasť skupín Le Corps Mince de Francoise a Kroke. Vlani Pohodu navštívilo takmer 30 000 ľudí, z toho približne dve tretiny platiacich.

Zoznam potvrdených účinkujúcich 15. ročníka festivalu Pohoda (7. - 9. júla 2011):
Portishead, Public Image Ltd, Tony Allen, José González a Junip, The Marković Orkestar Vs. Fanfare Ciocarlia, Molotov, We Have Band, Staff Benda Bilili, Florrie, Vladimír Mišík a ETC, Marie Fisker, Prago Union, Dva, Ofrin, Las Balkanieras, Dominique Young Unique, Get the Blessing, Dan Bárta a Illustratosphere, Jesse Evans, FM Belfast, Le Corps Mince de Francoise, Kroke, Beirut.

--
Zdroj: SITA, Artsmarketing.CZ*
Foto: Pohodafestival.sk

* - Biografia Beirut od druhého odstavca po diskografiu bola pôvodne uverejnená pri príležitosti vystúpenia kapely v Prahe v auguste 2010. Aktualizácia a drobné úpravy: Patrik Marflák, Hudba.sk

Súvisiaci interpreti: Beirut