Hlavná stránka

>

Správy

>

Skupina Iconito si uctila Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú skladbou Čas sa kráti

Skupina Iconito si uctila Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú skladbou Čas sa kráti

21.02.2020 - 12:00 | redakcia

Skupina Iconito prichádza s emotívnou skladbou na počesť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Na spoluprácu si prizvala herca Dušana Jamricha, ktorý v nej zarecitoval. K piesni vznikol aj pôsobivý videoklip, v ktorom si Jána a Martinu zahrali Peter Martinček a Katarína Macková.


Hudbu k skladbe Čas sa kráti napísali líder skupiny Kristián Dufinec a gitarista Martin Rusnák, producentsky sa na nej okrem nich podieľali aj Marián Vojtko a Peter Jakab, ktorý sa zároveň v štúdiu Sinus Records postaral o mix a mastering. Autormi textu sú Dušan Plichta spoločne so spevákom Kristiánom.

"Prvá verzia textu vznikla krátko po vražde Jána a Martiny, celú produkciu piesne sme sa však z viacerých dôvodov rozhodli nerealizovať. Ale teraz, po dvoch rokoch po tejto udalosti, keď sa prirodzene s pribúdajúcim časom dostáva pomaly do úzadia, sme sa rozhodli priložiť ruku k dielu a podporiť iniciatívy, ktoré sprítomňujú odkaz Jána a Martiny. Myslím si, že hudobná tvorba by mala reflektovať nielen príjemné témy, ale aj podstatné spoločenské témy. Tu nejde o politiku. Ide o občiansku vec a poctu dvom mladým ľuďom ktorí museli pre našu krajinu obetovať neprimerane veľa," vysvetľuje líder kapely Iconito Kristián Dufinec.


"Posolstvo piesne možno vyjadriť v troch rovinách. Prvú rovinu toho posolstva vyjadruje text refrénu Nad Tatrou opäť hrmí... Odkazuje na skutočnosť, že úkladná vražda novinára a jeho snúbenice, nie je iba nesmiernou tragédiou, ale aj podstatnou a stále nedocenenou dejinnou udalosťou v histórii našej krajiny. Z uvedeného dôvodu sme si dovolili parafrázovať text štátnej hymny, ktorý v minulosti vznikol tiež ako reakcia na podstatné spoločenské udalosti," hovorí Kristián Dufinec.

Druhú rovinu reprezentuje recitatív Dušana Jamricha, ktorý znie po druhom refréne a končí sa slovami: Zabrániť tak hĺbke času, aby sa na ne zabúdalo. "Tento odkaz zvýrazňuje význam každého pripomenutia si odkazu Jána a Martiny v plnej krutosti a čo najväčšej reálnosti tak, aby bol tento odkaz v spoločnosti živý aj po rokoch. Tretiu rovinu posolstva piesne vyjadruje scenár klipu a záverečné slová piesne: Čas sa kráti nám. Klip pripomína aspoň z malej časti hodnotu tých najcennejších vecí, ktoré Ján a Martina museli obetovať. Čas sa kráti nám zároveň pripomína našu vlastnú pominuteľnosť a vyzýva k zodpovednému správaniu sa nielen vo verejnom živote či v politike, ale aj v osobnom živote a rodine. Nech podstata hodnôt, za ktoré pri svojej práci bojoval Ján Kuciak a o ktorých svedčil vlastným životom, pretrváva aj v našich každodenných životoch," konštatuje Kristián.


Iconito, natáčanie videoklipu Čas sa krátiViac fotiek z natáčania nájdete v galérii

Videoklip k piesni sa nakrúcal v Michalovciach, Ždiari, vo Vajnoroch a v Chorvátskom Grobe. Jána a Martinu si zahrali Peter Martinček a Katarína Macková. V klipe ďalej účinkujú Vladimír Rajci, Anna Mikušová, Nina Lillian Dufincová, Adam Zábražný a samozrejme skupina Iconito. Na videoklipe sa už tradične podieľal tím z Michigan Cretive Factory, ktorej zástupcom je samotný spevák Kristián Dufinec.

"Námet, scenár a réžiu som si zobral na starosť ja spolu s Michalom Tkáčom z firmy Cyber Gods. O kameru sa postaral Adrián Jenčo z Cube Art Pictures. Chémia funguje a po niekoľkých spoločne nakrútených klipoch vie každý z nás, čo môže od toho druhého očakávať. Napriek tomu, že som Jána a Martinu, osobne nepoznal, mám potrebu rozprávať o tejto téme. Myslím si, že zasiahla mnohých z nás. Osobne to vnímam citlivo aj kvôli príbuznému veku. Neviem si predstaviť, že by som zanechal všetko, o čom snívam a budujem, pretože by o tom rozhodol niekto iný ako ja sám. To nie je fér. Ak je toto aspoň malý kúsok, ktorý môžeme ako umelci darovať ich pamiatke - tak je to našou povinnosťou - zakričať najlepšie ako vieme našimi vyjadrovacími prostriedkami," vyznal sa Kristián Dufinec.

Skupina Iconito pochádza pôvodne z Michaloviec a hrá v zložení Kristián Dufinec - spev, gitara, Martin Rusnák - sólová gitara, spev, Silvester Michalenko - klávesy, spev, Pavol Bačkay - basgitara, spev a Michal Fedor – bicie. Dvaja noví členovia priniesli do kapely svoj rukopis a posun v ďalšej tvorbe. Aktuálne začína kapela pracovať na novom singli a dokončuje druhý album.

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Nora Krchňáková z NK Factory.

Foto: Adrián Jenčo


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti