Hlavná stránka

>

Správy

>

Vychádza vinylová reedícia platne Nové mapy ticha Deža Ursinyho a Ivana Štrpku

Vychádza vinylová reedícia platne Nové mapy ticha Deža Ursinyho a Ivana Štrpku

21.09.2020 - 09:00 | redakcia

Remastrovaná reedícia albumu Nové mapy ticha plynulo nadväzuje na album Pevnina detstva. Album vznikol v roku 1979 a je druhým autorským počinom dvojice Dežo Ursiny a Ivan Štrpka. V roku 2020 prichádza vo vylepšenej zvukovej kvalite po starostlivom remasteringu pôvodnej nahrávky, spolu s priloženými textami skladieb.


V roku 1979 založil Dežo spolu s Pavlom Daněkom skupinu Burčiak a v apríli toho istého roku už spolu nahrali Nové mapy ticha. Podľa slov Ivana Štrpku mal byť druhý spoločný album (pôvodne sa mal volať Laurasia) uvoľnenejší, pestrejší, spevnejší a "všetko na ňom malo svietiť". Uvažovalo sa aj o trilógii, napokon však vznikla iba jedna kolekcia skladieb.

Nový vietor priniesli do štúdia aj hudobníci, vynikajúci výkon podal bubeník Ctibor Hlinenský a veľkým prínosom na basovej gitare bol Pavol Daněk. Ten hral neskôr aj na albume Modrý vrch a bol aj Ursinyho producentom. Na albume sa objavil prvýkrát v Ursinyho tvorbe aj saxofón a flauta hosťujúceho Dušana Húščavu. Nechýba ani obľúbený hoboj, ktorého sa ujal Martin Karvaš. Na klávesy hral samozrejme Jaroslav Filip a významné bolo aj hosťovanie geniálneho Mariána Vargu.


Texty Ivana Štrpku sú viac orientované na pocit a radosť z neho a sú menej introspektívne. "Chceli sme byť komunikatívnejší, adresnejší, tak voči poslucháčom, ako i sami k sebe. Nie je to žiadne plus, keď robíme niečo, čo vyznáva desať intelektuálov a stopäťdesiat snobov, ale nikoho ďalšieho to nezaujíma," komentoval tento počin svojho času Ursiny.

"Napriek dramaturgickej odlišnosti markantne vyčnievajú (znovu) najdlhšie položky. Prostredná časť skladby Na malej stanici je relaxačne úchvatná a ako celok patrí k najsilnejším Dežovým výtvorom. Domestic Flight sa nesie v podobnom duchu, no v pokoji si užijete čembalo, aby ho vzápätí zmietol dravý príliv rockovej energie. Dežo od druhej platne dokázal majstrovsky pracovať s odlišnými pasážami a tu to len potvrdil. Gitara je presne tam, kde by ste ju čakali, hoci je pravdou, že Ursiny nikdy nepotreboval vystavovať na obdiv svoje inštrumentálne schopnosti a radšej dal prednosť spoluhráčom," napísal o albume Nové mapy ticha v seriáli o Ursinyho tvorbe redaktor Hudba.sk Marek Danko.

Album vychádza v pondelok 21. septembra vo vydavateľstve Provisorium a v spolupráci Deadred Records, Starcastic Records a Vinyl Lab na vinylovej LP platni a dostupný je na oficiálnej webovej stránke hudobníka www.dezoursiny.rocks. Pôvodný dizajn obalu, ktorého autor je Jozef Pernecký, graficky upravil jeho syn Samuel Pernecký. Distribúciu do obchodov zabezpečujú spoločnosť Wegart a Spinaker.


Dežo Ursiny je významný slovenský bigbeatový a art-rockový hudobník. Jeho hudobná kariéra je úzko spätá s básnikom Ivanom Štrpkom. Roky pôsobil aj v štúdiu krátkeho filmu. Venoval sa dokumentárnej filmovej tvorbe ako režisér, dramaturg, scenárista, bol autorom ich námetov a filmovej hudby. Spolupracoval s mnohými poprednými hudobníkmi ako Marián Varga, Jaro Filip, Andrej Šeban. Je autorom hudby známeho muzikálu Neberte nám princeznú. Neskôr sa venoval dokumentárnym filmom zo sociálnej oblasti ako napríklad O rakovine a nádeji, Obrázky z výletu za plot blázinca alebo Času je málo a voda stúpa.

Vydanie titulu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytol Marek Čulen. Správu sme upravili a doplnili.

Foto: Juraj Bartoš


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti