Hlavná stránka

>

Správy

>

Pavol Hammel dostal Krištáľové krídlo za celoživotné dielo, ocenili 11 osobností

Pavol Hammel dostal Krištáľové krídlo za celoživotné dielo, ocenili 11 osobností

22.01.2018 - 10:20 | redakcia

Jedenásť osobností slovenskej vedy, medicíny, hospodárstva, umenia a športu si v nedeľu večer (21.1.) na javisku Slovenského národného divadla v Bratislave prevzalo ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2017.


Mimoriadnu cenu za celoživotné dielo, o ktorom rozhoduje Veľká porota Krištáľového krídla, si prevzali neurochirurg Juraj Šteňo a hudobník Pavol Hammel. "Musím sa priznať, že je to príjemný pocit, teším sa a vážim si to. Krištáľové krídlo je podujatie, ktoré je apolitické, prechádza cez viaceré komisie, nikým nie je ovplyvňované. Veľmi sa teším, že som tým prešiel práve ja. Dôležité je, že ešte stále fungujeme, je to ocenenie aj trocha záväzné a ja mám na tento rok toho veľmi veľa pripravené, takže toto je veľmi príjemný začiatok roka," uviedol Hammel pre TASR.

Prvou pesničkou jeho skupiny Prúdy v éteri bola Balada o smutnom Jánovi, na malej platni to potom bola v roku 1965 skladba Spievam si pieseň. "Bol to môj pokus napodobniť trocha Boba Dylana, v ktorom som sa vtedy videl. Skúsil som aj napísať text, ten sa veľmi nevydaril, tak mi ho Rudo Skukálek učesal tak, že to bolo počúvateľné. S textami som potom prestal," zaspomínal si Hammel.

Zhodou okolností sa s čerstvo oceneným hudobníkom práve minulý týždeň stretol náš redaktor Ivan Straka a čoskoro vám prinesieme veľký exkluzívny rozhovor plný spomienok pri príležitosti nedávno vydaného výberového CD Best Of s nanovo nahratými najzásadnejšími skladbami Prúdov.

laureáti ocenení Krištáľové krídlo za rok 2017Laureáti ocenenia Krištáľové krídlo za rok 2017

V rámci 21. ročníka Krištáľového krídla boli ocenení aj Marek Machata v kategórii filantropia, horolezec Peter Hámor (šport), redaktorka Dagmar Mozolová (publicistika a literatúra), Vladimír Bakeš (hospodárstvo), dirigent Rastislav Štúr (hudba), speváčka Celeste Buckingham (rock pop jazz), patológ Lukáš Plank (medicína a veda), sochár Juraj Čutek (výtvarné umenie) a Tomáš Maštalír (divadlo a audiovizuálne umenie).

"Som dojatý a beriem to hlavne ako záväzok do budúcnosti. Cenu som si prevzal na javisku, na ktoré kráčam dvakrát do týždňa pri predstaveniach. Stále pritom myslím na môjho otca, ktorý tu už nie je a ktorý by mal z toho veľkú radosť," uviedol pre TASR Rastislav Štúr.

Rastislav Štúr, Krištáľové krídlo za rok 2017Celeste Buckingham, Krištáľové krídlo za rok 2017V hudobných kategóriách triumfovali Rastislav Štúr a Celeste Buckingham

"Toto krídlo je ďalším zadosťučinením, prvá odmena pre každého lekára a pre chirurga je vyliečený pacient. Tým žijeme každý deň. Krídlo je hodnotením za celý život, každý človek je rád, že jeho prácu si niekto všimol a hodnotí ju tak, že ho navrhne na takéto ocenenie. Je to veľmi príjemné a zároveň vzpruha do ďalšej práce. Časť krídla patrí mojej manželke, mojej rodine, ktorú som musel niekedy ochudobniť o môj pobyt s nimi, ďalším mojim kolegom, lekárom, zdravotným sestrám, laborantom z našej kliniky aj iných pracovísk," povedal ocenený profesor Juraj Šteňo.

"Vyhľadávam Slovákov, ktorí otvorili dvere domácnosti a ukryli prenasledovaných Židov. Impulz na Encyklopédiu spravodlivých prišiel po jednom vysielaní v Rádiu Regina o vzťahu židov a kresťanov. Ľudia, ktorí pomohli, sa museli vtedy v okamihu rozhodnúť. Zaujalo ma, ako to prežívali. Začala som pátrať, odvysielaných bolo 92 častí, príbehy ku mne stále prichádzajú," povedala pre TASR ocenená Dagmar Mozolová.

"Krištáľové krídlo absolvovalo dlhú cestu, ktorá mala od samého začiatku svoj zmysel, mala však málo pochopenia tam, kde ho mohla mať. Preto som spokojná, že tento 21. ročník prijala verejnosť s nadšením, s pokorou, úctou a umelci vydali zo seba to najlepšie. Čo je pre mňa skúsenosť, že dnes už umelci pristupujú ku Krištáľovému krídlu s obrovským rešpektom a každý je rád, že môže byť súčasťou programu. Dnes večer to bolo vidieť a ja im všetkým ďakujem," zhodnotila pre TASR uplynulý ročník autorka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová.

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)
Foto: TASR - Dano Veselský


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti