Hudobník a producent Joshua Paul Davis alias DJ Shadow svojou tridsaťročnou kariérou a tvorbou ovplyvnil viacero žánrov a našiel si množstvo fanúšikov, ktorí ocenili vášeň a prístup, s akým nazerá na hudbu. O tom, že má stále čo povedať a ešte vždy dokáže poslucháčov prekvapiť, svedčí album Action Adventure, ktorý vyšiel v októbri 2023.

Už vlani s ním DJ Shadow vyrazil na úspešné turné, teraz sa do Európy vráti v rámci druhého pokračovania Take 2. Už o dva mesiace, v stredu 26. júna, sa predstaví aj u nás v rámci série Danube Music Day. Po štrnástich rokoch sa tak znova vráti "na miesto činu" – do bratislavského Majestic Music Clubu (MMC). Vstupenky sú už v predaji v sieti Predpredaj.sk.

Je ťažké určiť, kedy sa DJ Shadow zapísal veľkými písmenami do hudobných dejín. Pre niekoho to môže byť s majstrovským dielom – debutom Endtroducing, pre ďalších zase nasledujúca doska The Private Press, z ktorého pochádza ikonický singel Six Days. Alebo to bolo členstvo vo formácii UNKLE, ktorej aj produkoval album Psyence Fiction? 

Pocta minulosti aj zvuk pre nové generácie

Joshuu Paula Davisa už od mladého veku fascinovala možnosť "prelievať" zvuk z platní s rýchlymi prstami turntbalistu, mixujúc pritom žánre ako funk, jazz či soul – pričom základ vychádzal z trip-hopu a drum&bassu. Sviežo zneli aj albumy z jeho posledného obdobia ako The Mountain Will Fall a Our Pathetic Age, na ktorých spolupracoval s rapermi ako Run the Jewels, Nas, De La Soul, ale aj s ambientným skladateľom Nilsom Frahmom. To ukazuje jeho schopnosť napojiť sa na rozličné žánre a absorbovať množstvo vplyvov, čím ovplyvnil ďalšie generácie producentov inštrumentálneho hip-hopu.

Pochopiť jeho aktuálnu tvorbu myslenie znamená vrátiť sa do čias jeho dospievania, kedy sa ako malý chlapec dostal k nahrávkam Grandmastera Flasha či Public Enemy. Okrem hip-hopu ho očarili komiksy, zbieranie bejzbalových kartičiek, malých singlových platní a počúvanie rádia. Tieto záľuby a spomienky DJ Shadow pretavil do siedmeho štúdiového albumu Action Adventure, ktorý robil bez akýchkoľvek spolupracovníkov: "Je to moja výpoveď o hudbe, o mojom vzťahu k nej a o mojom živote zberateľa a kurátora. Neodmysliteľne k nemu patria platne a kazety."

Zachoval si prístup fanúšika, ktorý robí to, čo má rád, nekalkuluje, vzdáva poctu svojim vzorom a hrdinom z minulosti a hľadá ešte nové cestičky, ako osloviť aj ďalšie generácie. Výsledkom týchto snáh je album, ktorý patrí k jeho najvzrušujúcejším za posledné roky.

Samotný DJ Shadow to vysvetľuje týmito slovami: "Vstupujem do štvrtej dekády a pýtam sa sám seba, či to, čo robím, ma naozaj vystihuje. Viem, že nechcem robiť beaty len pre nejakého potenciálneho speváka, ktorého som nikdy nestretol a ktorý nemusí zdieľať moju víziu. Chcem, aby táto nahrávka stála alebo padala len na mojej vlastnej tvorbe. Nemyslím na niečie hudobné túžby, len na moje vlastné predstavy, ako to mám urobiť."

DJ Shadow ohlásil pokračovanie úspešného turné Action Adventure – Take 2, na ktorom bude hrať nový album aj staršiu tvorbu. Po štrnástich rokoch príde opäť do bratislavského Majestic Music Clubu, kde zahrá 26. júna v rámci Danube Music Day v spolupráci s MMC.

Vstupenky: Predpredaj.sk

Zdroj: Music Press Production (Hudba.sk edit)