Hlavná stránka

>

Správy

>

Bez šumu ľudí sa nám nedarí dýchať, odkazujú Tolstoys v novom singli Tempo

Bez šumu ľudí sa nám nedarí dýchať, odkazujú Tolstoys v novom singli Tempo

22.05.2020 - 12:10 | redakcia

Členov skupiny bratislavskej Tolstoys počas jarných mesiacov rozdelili hranice. Napriek tomu sa im na diaľku medzi tromi štátmi podarilo vytvoriť a nahrať nový singel a podobným spôsobom vznikajú aj ďalšie piesne z dlho očakávaného druhého albumu.


Skôr než vypukla koronakríza, mali pred sebou Tolstoys hektické obdobie. Pripravovali české turné s kapelou Viah a v deň, kedy sa uzavreli hranice, mali na Slovensku nakrúcať videoklip k singlu z pripravovaného druhého albumu. Nič z týchto plánov sa neuskutočnilo a ústredná dvojica Ela Tolstova a Michal Smetana navyše zostala v Prahe, oddelená od zvyšku kapely.

S prežívaním aktuálnej situácie sa vyrovnávajú prostredníctvom novej skladby Tempo, ktorú dnes zverejnili spolu s lyric videomPieseň na začiatku otvára šum hlasov, ktorý má poslucháčom pripomenúť pocity socializácie, plných koncertov a barov. Zážitok z videoklipu zase umocňuje špeciálny "korona kostým".


Na trase Bratislava - Praha - Berlín

Pesnička Tempo vznikala medzi Prahou, Bratislavou a Berlínom po mnohých hodinách internetových konferenčných hovorov. Tolstoys na nej spolupracovali s novozélandským producentom žijúcim v Nemecku Drewom Dealom z kapely People Club, ktorých agentúra ATC live zastupuje mená ako Fink, Metronomy či Nick Cave. O mastering sa postaral berlínsky producent Zino Mikorey, ktorý má pôsobivú históriu spoluprác s Ólafurom Arnaldsom, Parcels či Nilsom Frahmom.

Mimo tvorby na diaľku sa život kapely Tolstoys sa uzatvorením hraníc dočasne zastavil. Do úvahy neprichádzali ani profesionálne live stream koncerty. "Z nabitého programu sa zrazu stal zmätený pocit ničoty. Už po týždni v karanténe nám bolo jasné, že ničnerobenie, pokoj a čas na oddych, ktoré nám počas našich normálnych rýchlych životov tak chýbali, nám v takejto extrémnej dávke vôbec nevyhovujú. Začali sme preto hľadať spôsob, ako zostať v kontakte, využiť čas zrušených koncertov a vytvoriť niečo nové," hovorí speváčka a skladateľka Ela Tolstova.

Tolstoys, vizuál k singlu Tempo

Pôvodne plánovaný singel Tri mestá, ktorý mal byť pozvánkou na zrušené turné s českou skupinou Viah, Tolstoys vydať nechceli. "Na druhý album máme rozrobených viac skladieb, situácia nás ale ovplyvnila tak silno, že sme tú emóciu museli spracovať v úplne novej pesničke," upresňuje Ela Tolstova, pre ktorú sa pôvodne romantická predstava o spomalení sveta stala väzením. "Pomaly míňame výklady, v odraze ticho, o ktorom sme tak snívali... Bez šumu ľudí sa nám dýchať nedarí," spieva v skladbe Tempo. 

V obmedzenom režime sa hudobníkom podarilo dať dokopy aj nápadité lyric video, ktoré natočila Elina spolubývajúca Natália Pavlove, študentka pražskej FAMU. Kamaráti tiež pomohli s prenájmom techniky či štýlovým "korona kostýmom", ktorý vytvorila mladá návrhárka Vivien Babicová. Finálnu postprodukciu všetkých vizuálov a videa zastrešila grafička Kristýna Kulíková, ktorá dlhodobo spolupracuje s rôznymi umelcami, napríklad aj s Tommym Cashom.

Tolstoys, 2020

Tolstoys je mladá bratislavská kapela okolo speváčky a skladateľky Ely Tolstovej. Vďaka debutu Botanika, na ktorom hudobníci úspešne rozvíjajú schémy dream-popu s prvkami akustickej hudby a elektroniky, sa im podarilo veľmi rýchlo etablovať na slovenskej aj českej scéne. Majú za sebou vystúpenia na Pohode, Grape Festivale, Colours of Ostrava, Waves Vienna, Eurosonic Noorderslag, Besedě u Bigbítu alebo MENT Ljubljana.

Aktuálne pripravujú materiál na druhý album, ktorý vyjde začiatkom roka 2021 opäť na značke Slnko Records. Kapelu ďalej tvoria Pavol Rehák (klavír), Matej Herceg (bicie), Michal Smetana (kontrabas/basgitara) a Frederika Camastra (husle).

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol PR manažér vydavateľstva Slnko Records Alexander Čerevka. Novinky skupiny môžete sledovať na oficiálnach stránkach tolstoys.skwww.facebook.com/tolstoys.skwww.instagram.com/tolstoys_official. 

Foto: Natalia Pavlove / Kristýna Kulíková (grafika)


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti