V dňoch 11. a 12. októbra sa v bratislavskom Dome kultúry Ružinov uskutoční druhý ročník festivalu World of the Drums, ktorý sa špecializuje na hudbu interpretovanú na rôznych druhoch bicích nástrojov a perkusií. Tentoraz budú jeho účastníkmi okrem hudobníkov zo Slovenska a okolitých krajín aj niektoré medzinárodné hviezdy.

Vstupenky:  Predpredaj.sk

Najslávnejším účinkujúcim, ktorého budú mať milovníci hudby možnosť uvidieť na Slovensku po prvýkrát, je egyptský perkusionista Hossam Ramzy. Tento muž je známy nielen interpretáciou tradičnej severoafrickej hudby, ale aj svojou spoluprácou s hudobníkmi z iných žánrov, napríklad s Peterom Gabrielom, Jimmym Pageom a Robertom Plantom (Led Zeppelin), Khaledom, Rachidom Tahom a Faudelom, ale napríklad aj so Shakirou. Na jeho najnovšom albume Rock the Tabla z roku 2011 spolupracovali napríklad cenou Grammy ocenený indický skladateľ A. R. Rahman, či bubeníci Manu Katché a Billy Cobham. Na festivale World of the Drums vystúpi ako virtuózny hráč na darbuku.


Ďalším zvučným menom tohto festivalu je holandský perkusionista Martin Verdonk, známy hlavne fanúšikom jazzu a inteligentného popu. Tento muž spolupracoval s takými slávnymi hudobníkmi ako sú Prince, Lionel Richie, Chaka Khan, Santana, George Duke či George Benson. Jeho hlavnou špecialitou sú latinskoamerické perkusie, možno aj preto, že sa narodil na karibskom ostrove Curacao - zo všetkých perkusijných nástrojov najčastejšie používa kongá.


Stále uznávanejším hudobníkom je aj Vladiswar Nadishana, rodák z južnej Sibíri, ktorý v posledných rokoch žije a tvorí v Berlíne. Vladiswar je multiinštrumentalista, ktorý ovláda desiatky nástrojov, pričom mnohé z nich aj sám vytvoril. Prevažujú medzi nimi rôzne píšťaly a perkusie, ale ovláda aj strunové nástroje. Ako perkusionista je Nadishana schopný okrem afrických či ázijských bubienkov použiť aj plechovky od piva, či kovový čajník naplnený vodou. Do Bratislavy si prinesie okrem iných aj perkusijný nástroj, ktorý sa volá hang a iba pred pár rokmi vznikol vo Švajčiarsku.


Okrem týchto troch mien budú môcť návštevníci festivalu uvidieť a počuť aj množstvo ďalších zaujímavých interpretov z blízkeho okolia – napríklad Amadrums Trio z Poľska, ktoré interpretuje súčasnú "vážnu" hudbu pre bicie nástroje, orchester Taiko Hungary z  Maďarska, ktorého jeho členovia hrajú na tradičné japonské bubny taiko, či Djakali Kone Band, v ktorom sa stretli hudobníci z africkej krajiny Burkina Faso, Španielska a Rakúska. Vystúpi aj jazzový klavirista Pavol Bodnár so svojím projektom slovenských ľudových piesní, či indonézsko-slovenský gamelanský orchester Gamelan Gong Kebyar.


Festival The World of Drums nemá byť založený len na pasívnom prijímaní zvukových podnetov, ale jeho návštevníci sa budú môcť aktívne zapojiť aj do rôznych hudobných, tanečných, či muzikoterapeutických workshopov a vyskúšať si pod vedením skúsených lektorov hru na rôzne bubny a perkusie. Okrem toho v priestoroch festivalu budú mať svoje stánky aj výrobcovia hudobných nástrojov, ale nájdete tu aj hudobnú literatúru a cédečka so súvisiacou tematikou, etno suveníry, či exotické občerstvenie. 

Viac podrobností o jednotlivých účinkujúcich i samotnom festivale môžete nájsť na internetovej stránke www.shiraz.sk, prípadne na Facebookovej stránke festivalu. Lístky sú v predaji prostredníctvom služby Predpredaj.sk.

Informácie pre Hudba.sk poskytol Matej Šálek, PR manažér festivalu.