V roku 2006 mal Patrik "Rytmus" Vrbovský 29 rokov a po obrovskom úspechu debutu E.R.A. (2004) skupiny Kontrafakt bola jeho prvá sólovka najočakávanejším albumom na slovenskej rapovej scéne. Inak tomu nie je ani v prípade Bengora 2, na ktorého si fanúšikovia museli počkať dlhých 17 rokov. Prvý singel s názvom Bengoro je spátky je dôkazom, že za tie roky dospel nielen Rytmus ale aj jeho špinavé alter ego.

O tom, ako veľmi bol Rytmus v dobe prvého Bengora utrhnutý z reťaze, svedčil okrem textov skladieb ako Temeraf, Potrebujem tvoju nenávisť, Ivan T. z Prešova alebo Žena potrebuje cit aj jeho legendárny výstup na odovzdávaní cien Aurel – 18. apríla 2007 v priamom prenose za veľkého aplauzu publika napochodoval na pódium a zarámovaný diplom za najpredávanejší hip-hopový album roka 2006 rozbil o podlahu. Chudák Aurel sa už z toho nepozviechal – bol to jeho posledný ročník, aj keď dôvody boli samozrejme iné, najmä finančné.

Strih do novembra 2023 a máme tu úplne iného Rytmusa, ktorý medzitým s pokorou prevzal viacero hudobných ocenení a ani jeho tvorba už nie je taká naštvaná a kontroverzná ako v mladosti. Dokonca si tento rok strihol aj spoluprácu s Mirom Jarošom. Už pár dní je vonku skladba Bengoro je spátky, prvá ochutnávka očakávaného albumu Bengoro 2. Rytmus v nej na podklade veľkolepo znejúceho a emotívneho orchestrálneho beatu z produkcie dvatritridva (spoločná značka dvojice Martin "Maxo" Šrámek a Matej Mikloš) vysvetľuje, ako sa za tie roky zmenil jeho postoj a životné priority.

"Dvadsaťdeväťročný Bengoro bol zlosyn, čávo nemal rešpekt, extrémne to hrotil. Preto nečakaj, že v štyridsiatichšiestich budem na silu zlý, svojich démonov som dávno skrotil. Spolu sme to začali, a preto dokým tu budete so mnou, ja nikdy neskončím. Aj keď žijem vo vilovej štvrti, nezabúdam odkiaľ som, toto navždy v mojom srdci nosím," rapuje Vrbovský v novinke, do ktorej spoluautor hudby a producent skladby Maxo prispel aj svojím vokálom. Práve jeho zaujímavo zafarbený hlas veľkou mierou prispieva k tomu, že hudobne ide o jednu z najsilnejších skladieb Rytmusovej kariéry.

Najmä je však nový singel dôkazom, že raper po založení rodiny postupne zatvára dvere za svojou rebelskou minulosťou, aj keď časť svojho slovníka si stále zachováva. Nevyhýba sa ani niektorým klasickým frázam svojich textov, avšak už v novom, dospelejšom kontexte.

"Dnes žijem ten život, o ktorom som sníval, chvála pánu Bohu za to, že som miliónkrát zlyhal. Vychovávam štvorročného syna, snažím sa ho naviesť, aby za každých okolností sny mal. Našiel som tú pravú, ktorú Boh mi vybral, a dal odpovede, kto je vlastne sídliskový cigán. Potlačené traumy v sebe priznal, išiel do seba a začal odznova jak čistá kniha. V urážaní neni moja sila, moju pozornosť si musíš zaslúžiť, lebo už žijem inak. Odpoveďou bude vždy rodina, všetko ostatné je nepodstatné ako na podrážke špina."

Rytmus s rodinou, klip Bengoro je spátky, 2023 Zdroj: Youtube / Goldy

Vo videoklipe, pod ktorého réžiou a strihom je podpísaný Goldy, okrem Rytmusa a Maxa účinkujú aj raperova manželka Jasmina Alagič a ich syn Sanel. Otvárajú ho čiernobiele zábery z nedávneho vypredaného koncertu Kontrafaktu v pražskej O2 aréne (reportáž), neskôr sa striedajú šedivé scény zo sídliska a farebné obrazy z luxusných priestorov v Dubaji a na slnkom zaliatej púšti.

Zaujímavé je outro videoklipu. Zaznie v ňom ukážka ďalšej skladby z albumu, z ktorej je jasné, že Rytmus na ňom nebude rapovať len o sebe. Médiá sa ho neraz pýtali na jeho postoje k politike a spoločenským témam, no vo svojej tvorbe sa im nikdy príliš nevenoval a aj tie otázky novinárov väčšinou hodil do outu. Počuť z jeho úst slová "v spoločnosti, v kerej žijem, volia fašistov, presne tí, čo počúvajú rap, j*be im načisto" je teda celkom prekvapením.

Album Bengoro 2 vyjde 18. decembra a prinesie sedemnásť trackov vrátane niekoľkých spoluprác či pokračovaní známych skladieb z jeho predošlých albumov. Okrem prvého Bengora má Rytmus na konte aj ďalšie tri sólové albumy Kral (2009), Fenomen (2011) a Krstný otec (2016).

 1. Odkaz
 2. Bengoro je spátky feat. Maxo
 3. Cigán
 4. Žralok feat. Bobby Blaze, Mega M
 5. Bol, som a budem
 6. Za mojej éry
 7. Pravdivý príbeh 2
 8. Keď budeš veľký (skit)
 9. Manželka
 10. CKM feat. Tomáš Botló
 11. Blood Sport feat. Loko Loko
 12. V base sedí feat. David Beng Rostaš
 13. Prečo 3 feat. Dollar Prync, P.A.T
 14. Rázny básnik 3
 15. Kraj feat. Dano Kapitán
 16. S5 ku dňom 2
 17. Ešte jednu feat. Nia


Autor: Patrik Marflák

Súvisiaci interpreti: Rytmus