Hlavná stránka

>

Správy

>

Hanka G sa presadila v New Yorku, svoju americkú kapelu privedie aj na Slovensko

Hanka G sa presadila v New Yorku, svoju americkú kapelu privedie aj na Slovensko

25.03.2018 - 09:30 | redakcia

Jazzová speváčka Hanka Gregušová len pred niekoľkými dňami dokončila v New Yorku nahrávanie originálneho slovensko-amerického albumu na motívy básní slávneho spisovateľa Walta Whitmana. V USA profesionálne pôsobí od roku 2016, no nezabúda ani na Slovensko. Fanúšikovia jazzu sa môžu tešiť na jej koncerty s domácimi aj zahraničnými hudobníkmi.


Hudbu síce milovala už od malička, ale k jazzu a spevu vôbec sa dostala až neskôr. Prvú pesničku, ktorú ako dieťa spievala, bola slovenská Vyletela prepelička z prosa, svoju lásku k folklóru neskôr ukázala aj na svojom druhom albume. V detstve však mala bližšie k tancu. Na rodinných oslavách imitovala Michaela Jacksona a v rôznych tanečných zoskupeniach tancovala spoločenské aj folklórne tance. Riaditeľka hudobno-tanečného konzervatória ju dokonca nahovárala na balet.

Od pop rocku k jazzu

V 14 rokoch začala spievať v prvej pop-rockovej kapele Backstage a odvtedy sa venovala už len spevu. Prešla si viacerými hudobnými žánrami a jej učiteľka spevu ju nahovárala aj na operu. Osudovým sa jej však stal jazz, ktorý si zamilovala práve v Spojených štátoch, kde v súčasnosti pôsobí.

Do USA sa vybrala po prvý raz na letné prázdniny počas štúdia na vysokej škole. Dostala sa do Washingtonu a v prestížnej reštaurácii Mimi's pracovala ako spievajúca čašníčka. "Veľmi som chcela spievať a na konkurze mi umelecký riaditeľ navrhol spievať jazz. Podal mi moju vôbec prvú kazetu s jazzovými skladbami a požiadal ma, aby som sa ich naučila. Vtedy som si jazzovú hudbu zamilovala natoľko, že už som sa nikdy od tohto žánru neodklonila," povedala Hanka G pre TASR.

Hanka Gregušová, 2016Foto: Valentína Nídelová / GRUS GRUS

Hoci jazz si zamilovala v Spojených štátoch, spevácku kariéru v tomto žánri rozbehla najskôr doma na Slovensku, kde to zvládla popri dokončení štúdia manažmentu a neskôr popri práci manažérky v medzinárodnej firme. Vo veku 27 rokov vydala v roku 2007 svoj debutový album Reflections of My Soul. "Vydala som ho vďaka podpore Hudobného fondu. Album produkoval Radovan Tariška, vynikajúci jazzový saxofonista a celá kapela bola zložená z tých najlepších slovenských jazzových muzikantov z nastupujúcej mladej slovenskej generácie," pripomenula Hanka.

Očarila Cassandru Wilson, pozvala ju do New Yorku

O niekoľko rokov vydala druhý sólový album Essence, s ktorým absolvovala na Slovensku aj turné. Album bol venovaný slovenskému folklóru, ktorý virtuózny klavirista Ondrej Krajňák zapracoval do jazzu. Album zaujal dvojnásobnú držiteľku Grammy a najlepšiu americkú jazzovú speváčku podľa časopisu TIME Cassandru Wilson, ktorá Gregušovú spoznala na svojom bratislavskom koncerte v rámci európskeho turné v roku 2014. Hanka bola jej predskokankou a Američanku jej hlas a tvorba uchvátili natoľko, že jej ponúkla možnosť profesionálne sa venovať jazzu v Spojených štátoch.


"Nasledoval serióznejší pobyt v USA, keď som už spievala v rôznych jazzových kluboch a hosťovala v kapele Erica Wyatta v najlepšom jazzovom klube v New Yorku - v Small Jazz Clube. Zoznámila som sa tiež s vynikajúcim klaviristom a producentom Rodney Kendrickom, ktorý bol dvorným klaviristom jazzovej speváckej legendy Abbey Lincoln, a ktorý ma zavolal vystupovať v jeho kapele," uviedla Hanka G, ktorá v USA vystupuje aj v kapele vynikajúceho jazzového bubeníka Taru Alexandra. Okrem toho pracuje aj na niekoľkých nových hudobných projektoch, napríklad s klaviristom a organistom Johnom Petersom, ktorý spolupracoval s Aliciou Keys.

Ako však priznáva, začiatky v USA neboli ľahké. Na Slovensku opustila nielen rodinu, ale aj výbornú prácu v medzinárodnej spoločnosti, kontakty v hudobnej sfére a rozbehnuté koncertovanie. "Bola to pre mňa veľmi veľká zmena a možno aj najväčšie rozhodnutie doterajšieho života," priznala speváčka.

O začiatkoch profesionálnej speváckej kariéry v New Yorku nám Hanka porozprávala v decembri 2016 vo veľkom rozhovore.

Slovenské turné chystá v máji

Hanka G sa vlani stala laureátkou najvyššieho ocenenia na Slovensku v oblasti jazzovej hudby - ceny Ladislava Martoníka Jazzman roka 2017, ktorú udeľuje Hudobný fond. "Bola to pre mňa veľká pocta, keďže som len druhá žena v dlhej 26-ročnej histórii tohto prestížneho ocenenia," uviedla. Jej sólové albumy zase získali nomináciu na najlepší jazzový album v ankete Radio_Head Awards - album Essence v roku 2015 a album Twin Flame tento rok.


V uplynulých dňoch Hanka G dokončila v New Yorku nahrávanie originálneho albumu inšpirovaného poéziou legendárneho amerického poeta Walta Whitmana, ktorý vyjde vo vydavateľstve Real Music House v tomto roku. "Bola som prizvaná ako súčasť zaujímavého americko-slovenského zoskupenia a poslucháči sa majú na čo tešiť," povedala Hanka G. Autormi hudby na albume a iniciátormi celého projektu sú slovenskí hudobníci Robert Pospiš, Martin Sillay a Nikolaj Nikitin, na jeho nahrávaní v New Yorku sa však podieľali aj špičkoví americkí inštrumentalisti.

Viac o albume: Nikitin, Pospiš, Sillay a Gregušová nahrávajú v New Yorku výnimočný album

Hanka sa na jar po dlhšej dobe vráti na Slovensko, so svojím minuloročným sólovým albumom Twin Flame odohrá v máji turné slovenských a českých mestách. V lete a na jeseň zase plánuje domácim fanúšikom predstaviť svoju americkú kapelu. Za svojimi úspechmi vidí predovšetkým veľmi pevnú vôľu, cieľavedomosť, každodennú mravenčiu prácu a schopnosť poučiť sa z neúspechov, rýchlo sa "otriasť" a ísť ďalej.

"Tiež byť dobre zorganizovaná, vytvárať si ciele, aby človek neupadal do zbytočných depresií a hĺbania o tom, čo sa nedeje a prečo. Pobyt v USA mi pomohol nezaoberať sa zbytočne tým, čo si kto myslí, ale sústrediť sa na to, čo chcem ja a ísť si za tým," povedala Hanka G. Za jej úspechom je samozrejme aj talent a výborný sluch, a ako sama dodala, aj jej prístup k interpretácii skladby - nie hlavou, ale srdcom.

Text: Michaela H. Janotová pre TASR (Hudba.sk edit)
Foto: archív speváčky


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti