Speváčka, textárka a skladateľka Janais zverejnila novú pieseň Na dosah spolu s romantickým videoklipom. Nakrútil ho Jakub Steinecker na speváčkiných obľúbených miestach západného Slovenska. Janais si pri nakrúcaní užila adrenalínové dobrodružstvá a v klipe si prvýkrát po 13 rokoch ich spoločného života "zahral" aj jej manžel.

Skladbu Na dosah nahrávala Janais v štúdiu Basement spolu s manželom a gitaristom Petrom Kothajom a producentom Vladom "Randy" Gnepom. "Kedysi som svoje piesne skladala sama s gitarou alebo pri klavíri. No väčšina piesní z môjho posledného albumu Ilúzie vznikali tak, že sme si s manželom po večeroch hrali a spievali a z tých najkrajších harmónií a nápevov som potom skladala pesničky. Rovnako to bolo aj pri najnovšej piesni Na dosah. Je to pieseň o vzťahu dvoch ľudí a o ich vzájomnej dôvere. Možno to bude znieť pateticky, ale ak máme v živote šťastie a stretneme spriaznenú dušu, životom preplávame ľahšie. Potom je 'nebo na dosah'," vysvetľuje Janais.

Pozitívna skladba je spracovaná takmer tanečne. Napriek tomu ju autorka vníma veľmi osobne, priam intímne. "Inšpiroval ma pohľad z okna na stromy, ktoré sa v tom čase začínali zelenať. Predstavila som si dvoch ľudí túlajúcich sa po prírode a od toho sa začal odvíjať aj text piesne. Vyrastala som na dedine, no vždy ma to ťahalo do mesta. Polovicu svojho života žijem v hlavnom meste, no na dedinu a do prírody ma to láka čím ďalej tým viac. Preto veľa času trávime u mojej mamy na chalupe. Je to veľmi upokojujúce, ale aj inšpiratívne miesto," hovorí šarmantná speváčka.


Adrenalín pri nakrúcaní

Na scenári videoklipu Janais spolupracovala s Jakubom Steineckerom, ktorý sa postaral aj o réžiu, strih, finalizáciu klipu a spolu s Miňom Debnárom sa postavil aj za kameru. "Nakrúcali sme na mojich obľúbených miestach západného Slovenska - v lese na Záhorí, pri Dražovskom kostolíku, na hradisku Molpír v Smoleniciach, v Hamuliakove pri Dunaji aj v Karloveskom ramene. V lese na Záhorí som ležala na zemi v machu a neustále po mne čosi liezlo. Väčšinou to boli mravce a bolo to naozaj nepríjemné, no keď mi po krku liezli dva pavúky, vtedy už zvrieskol aj môj manžel, vraj to vyzeralo ako z hororu. Pri nakrúcaní na móle v Hamuliakove mi zas väčšinu času drkotali zuby. Točili sme totiž pri západe slnka a príšerne sa na večer ochladilo," prezradila Janais.

Najkrajším zážitkom z celého nakrúcania klipu bolo pre Janais člnkovanie s manželom. Pri týchto scénach pomohol štábu Michal Šeďo z Klubu vodných športov Karlova Ves. "Žijem v Karlovej Vsi už 10 rokov a ku Karloveskému ramenu chodíme radi s deťmi na prechádzky, no po prvýkrát v živote som tu člnkovala. Dvakrát sme sa takmer s kameramanom a mojím manželom prevrátili, ale myslím, že práve to nás nabudilo poriadnym adrenalínom. Môj manžel Peter sa síce objaví vo videoklipe až v úplnom závere, ale práve to dáva celému príbehu zmysel. Môj pohľad do kamery je vlastne pohľad na neho, ktorý ma sprevádza na rôzne miesta počas celého natáčania, teda životom ako takým. Je to môj prvý videoklip, v ktorom sa manžel objavil. Trvalo mu to 'len' trinásť rokov," uzatvára s úsmevom Janais.

Janais je slovenská skladateľka, textárka a interpretka, ktorá spieva v slovenčine, angličtine a francúzštine. Jej charakteristický pop s prvkami folku a šansónu si oslovuje poslucháčov všetkých vekových kategórií. Janais vyštudovala francúzsky jazyk na Univerzite Komenského v Bratislave a na Univerzite Michel de Montaigne v Bordeaux vo Francúzsku. Debutovala albumom Svetaboj v roku 2009. Nasledovali album Eufória (2013) a album Vianočná Janais (2015) ocenený zlatou platňou. Na ostatnom štvrtom albume Ilúzie (2018) autorka predstavuje svoju novú tvorbu opäť v troch jazykoch.

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Nora Krchňáková z NK Factory. Text správy sme upravili. Viac informácií o speváčke Janais nájdete na www.janais.sk a www.facebook.com/janais.sk.

Foto: Jakub Steinecker

Súvisiaci interpreti: Janais