Štvrtok 29. február 2024 je pre slovenskú post-rockovú skupinu The Ills výnimočným dňom. Nielen pre priestupný rok, ale najmä preto, že jej nový singel mal premiéru na kultovej rozhlasovej stanici KEXP v Seattli.

Skladba I Was Riding My Bike To Work When I Realized I Have No Job vyšla dnes o polnoci spoločne s videoklipom, ktorý si skupina natočila vo vlastnej produkcii. Skladba predznamenáva šiesty štúdiový album s názvom Life Is Random, ktorý vyjde už v máji tohto roka.

"Mám rád túto kapelu. Roky som čakal na ich novú skladbu a je tu!" s nadšením prijal novinku Kevin Cole z KEXP. "Páči sa mi, ako je až do konca vystavaná. Je to epický, transcedentálny math-rockový masterpiece!" dodáva legendárny DJ a moderátor, ktorý už čoskoro zavíta na Slovensko. Predstaví sa ako jeden z hostí hudobnej konferencie na festivale SHARPE.

Prvá po piatich rokoch

Skladba I Was Riding My Bike To Work When I Realized I Have No Job je po piatich rokoch prvou nahrávkou slovenskej post-rockovej stálice, ktorá strávila minulý rok intenzívnou prácou na novom albume. "Túto skladbu sme pôvodne volali Tearsforfearsáčka, keďže v nej trošku cítiť vplyv tejto pre mňa veľmi zásadnej formácie," hovorí gitarista Miroslav Luky. "Vznikla počas psychicky dosť náročného obdobia, kedy sme sa v čase zúriacej pandémie, ilegálne 'na tajňáša', stretávali už len v trojici. Frustráciu z ťažkých časov prebíjal alkohol, cigarety, dlhočizné rozhovory v skúšobni a pozitívny vibe vznikajúcich skladieb."

Po odchode pôvodného gitaristu Martina Krajčíra, ktorý sa naplno vrhol na svoj elektronický projekt Isobutane, rozmýšľali zostávajúci členovia, či to má ešte zmysel. Na nálade im nepridala ani pandémia, počas ktorej bolo takmer nemožné nájsť nového parťáka. "Ale uvedomili sme si, že by sme si chýbali ľudsky aj hudobne, a tak sme to nevzdali. Stretávali sme sa aj ďalej v skúšobni a nakoniec sme našli aj plnohodnotného štvrtého člena! Kubo je človek s odhodlaním venovať sa kapele naplno, ochotný investovať svoj čas a nakoniec aj svoje pocity," pochvaľuje si Miro nového gitaristu Jakuba Szatinského

Bez spevu, no s textami

Aj keď je The Ills inštrumentálna kapela, ich nový inštrumentálny singel má aj svoj text. Nikto zo štvorice nezačal spievať, vytvorili však sonety, ktoré majú podporiť atmosféru skladby. "Priznávame, že sme využili umelú inteligenciu, ktorá na základe názvu skladby vygenerovala základ pre texty. S nimi sme potom pracovali a vytvorili sme sonety, ktoré reflektujú náladu pesničiek. Nejde teda len o náhodné výmysly AI," vysvetľuje Jakub Szatinsky. "Koncept textov kapely bez vokálov je parádny nápad," pochvaľoval si aj Kevin Cole z KEXP.

Singel, rovnako aj celý album, sa nahrával v Pulp Studio pod taktovkou Jakuba HríbikaJakuba Spiszaka. Ako priznávajú členovia skupiny, bol to dlhý a náročný proces. "Dnes sme ale totálne radi, že pokračujeme v tom, čo bolo započaté v roku 2008, kedy The Ills vznikli. Nevieme sa dočkať, že opäť budeme mať možnosť rozšíriť naše fidlikačky do sveta. The Ills sú späť!"

Sonet ku skladbe I Was Riding My Bike To Work When I Realized I Have No Job:

In the grim dawn's embrace, a hangover's crown
I pedaled through the town, half-awake, forlorn
The streets, like old drunks, lay silent, worn
The wind a whisper of dreams that tumbled down

Tires spun tales of hope crumbled to dust
A ghostly memory of a desk, chair, and phone
Now shadows cast in a realm where light is overthrown
In the quiet, echoes of a life unjust

I paused at a light, where silence held its reign
No cars approached, just a void profound
The cosmic joke, a cruel, relentless bane

Pedaling hard, life's wheel shattered on the ground
No office, no boss, no race, all in vain
Just me and this bike making a tearful sound.

Redakciu Hudba.sk informoval Mário Gešvantner z agentúry Real Something. Správu sme upravili.