Okrem prvých slnečných lúčov na jar poteší návštevníkov Novej Cvernovky aj festival a konferencia SHARPE 2024. Necelé dva mesiace pred jeho konaním je už zverejnených viac ako 20 mien tohtoročného programu, v ktorom sú zaujímavé hudobné objavy z USA, Veľkej Británie a Írska, Libanonu, západnej a južnej Európy, aj susedných krajín. Konferenčná časť festivalu láka na legendárného dídžeja a moderátora rádia KEXP, kapacitu hudobnej žurnalistiky a známu tvár z IQ magazínu, či promotérku španielskeho festivalu Primavera Sound.

Od lokálneho rádia až po jednu z najvplyvnejších hudobných platforiem so silnou komunitou poslucháčov. Nezávislá rozhlasová stanica KEXP zo Seattlu je mnohým známa, a ak aj nie, určite ste minimálne videli niektoré z "Live on KEXP" videí na Youtube. Dlhoročný šéfdramaturg rádia Kevin Cole, ktorý sa okrem iného môže pochváliť aj osobným priateľstvom s Princeom a DJ-ovaním na jeho súkromných párty, mal prísť do Bratislavy už na SHARPE 2020. Ten však kvôli pandémii v tradičnom jarnom termíne neuskutočnil, a tak sa to podarí až tento rok.

"Teším, že sa nám podarilo potvrdiť účasť amerického dídžeja a šéfdramaturga Kevina Colea zo svetoznámej platformy KEXP. Kevin je úžasne inšpiratívny a pozitívny človek, rozprávač, ktorý vie hovoriť pútavo a nadšene celé hodiny nielen o hudbe, ale aj o ťažkých či dôležitých témach a vlastne o ľuďoch ako takých," hovorí dramaturgička a riaditeľka konferencie Táňa Lehocká.

Okrem Kevina Colea sa v programe konferencie predstaví aj pravidelný konferenčný hosť, hudobný novinár Gordon Masson ako aj promotéri významných európskych festivalov. "Sme hrdí, že nás svojou návštevou opäť poctí britský novinár Gordon Masson z hudobného magazínu IQ či konferencie ILMC. Prvýkrát na festival prídu aj dramaturgička festivalov Primavera Sound Ivone Lesan a Márcio Laranjeira z labelu a promotérskeho kolektívu Lovers & Lollypops, ktorý tiež stojí za nesmierne zaujímavým festivalom Tremor na Azorských ostrovoch," upresňuje Lehocká.

Dvanásť nových mien prinesie post-punk, experimenty aj hyperpop

Organizátori festivalu SHARPE, ktorý sa uskutoční od 25. do 27. apríla v Novej Cvernovke, minulý týždeň zverejnili dvanásť nových mien, ktoré doplnili program 6. ročníka. Šesťčlenná americká kapela The Drin hrá temný post-punk plný zvukových textúr. Ich albumu Today My Friend You Drunk the Venom venoval recenziu aj renomovaný Pitchfork. Z Glasgowa prídu energickí DOSS, ktorých živé vystúpenia sú jedinečným zážitkom, plným mohutných bicích, basových liniek a vtipnej aj kritickej lyriky, ktorou dôverne reflektujú škótsku kultúrnu identitu.

Multidisciplinárny britský umelec SWARMM vo svojom vystúpení zaujme elektronickým setom, ktorý prelína hrou na husle v spojení s 3D projekciou. Experimentálne španielske duo Los Sara Fontan spája hru na klávesy, husle a bicie vo vystúpeniach, ktoré sú plné polyrytmov a improvizácie.

Z berlínskej scény sa predstavia popoví Mink, ktorých hudbu možno opísať pocitom eufórie a melanchólie pri kráčaní domov po dlhej letnej noci. Zo susedného Poľska zavíta stálica varšavskej alternatívnej scény Julek Ploski. V tvorbe, ktorá pôsobí dojmom filmového soundtracku, spája barok, metal a hyperpop.

Ďalšou poľskou skupinou je maskované trio T'ien Lai, ktoré je inšpirované klubovými rytmami z Afriky a Južnej Ameriky. Produkuje industriálne techno prelínajúce sa so živými perkusiami. Minulý rok line-up postrádal žáner shoegaze, čo organizátori tento rok napravili éterickými Manon Meurt. Mladé české kvarteto si poslucháčov získalo prenikavými vokálmi speváčky Kateřiny Elznicovej a chytľavými melódiami.

V rámci slovenského zastúpenia sa s premiérou svojho nového hudobného projektu predstaví R&B a popová speváčka Erika Rein. Spolu s producentom Jonatánom Pastirčákom tvoria hudbu, ktorá pop, experiment a alternatívu neškatuľkuje, ale prepája. Talentovaná hudobníčka a klaviristka Kriss Krimm sa predstaví spolu s kapelou a odpremiéruje jej nové projekty. Žánrovo fluidný set plný rytmických melódii zahrá etablovaná dídžejka TRANSmisia (SK). Originálnu inštrumentálnu hudbu, ktorá priťahuje pozornosť nadšencov prog-rocku, nu jazzu, alternatívy aj klasickej hudby, zahrá zoskupenie Trilobeat. 

Umelci s príbehom aj prehľad aktuálnej domácej scény

Medzi skôr potvrdenými menami v line-upe dominujú elektronické a alternatívne folkové fúzie s pozoruhodnými príbehmi umelcov. Hudobníčka a architektka Mayssa Jallad z Libanonu vytvára indie folk zaznamenávajúci historické udalosti libanonskej občianskej vojny. Jej zvuková cesta mestom Bejrút prispieva k dialógu o občianskom mieri a historickému porozumeniu.

Elektro-noisové kvarteto YARD z Dublinu ponúka intenzívny zmyslový zážitok s premostením medzi technom a noise-rockom. Prepotvrdené poľské duo Wczasy prinesie energickú kombináciu disco, elektroniky a folku, ktorá krotí depresívnu realitu smiechom. Česká kapela Ida The Young predstaví príjemnú fúziu indie a folku s osobným prejavom a podmanivými textami za doprovodu akustickej gitary. Temno-nežný česko-slovenský projekt Zaffer 9 prinesie kombináciu witch housu, hyperpopu, glitchcore a techna.

Z domácej scény vystúpi aj autentické duo East Side Sorry, spájajúce klubovú elektroniku s noisovými melódiami, tvoriac eklektický pop. Sú kritickí k svetu naokolo a ironickí sami k sebe. Inšpiruje ich nedokonalosť estetiky východného bloku a osud krajiny, ktorá namiesto príbehu ponúka (seba)ľútosť.

Dominik Prok zahrá svoj sólový projekt s pesničkárskym folkom, ktorý je slovenskou odpoveďou na tradíciu amerického a britského songwritingu. Prokyho album v sebe nesie kúsok nádeje v samovytvorenej dystopii. Fanúšikovia nekonvenčných kombinácií sa môžu tešiť na Slowlick, ktorí mixujú blues, rock, pop, indie a psychedelické harmónie prechádzajúce do tanečných beatov.

Zo slovenskej scény sa predstavia aj speváčka Blanch, talentovaná slovenská umelkyňa žijúca v Londýne Dasa a dídžej a producent Kodiki, ktorý minulý týždeň očaril medzinárodné publikum na slovinskom festivale MENT (reportáž).

Kompletný, priebežne dopĺňaný program a bližšie informácie o vystupujúcich nájdete na oficiálnom webe Sharpe.sk. Všetkých vystupujúcich umelcov môžu návštevníci počúvať v pravidelne aktualizovaných playlistoch na Spotify a Youtube.

SHARPE nie je len hudobný a spoločenský zážitok, ale aj vzdelávacia platforma, podporujúca medzinárodnú spoluprácu a cirkuláciu slovenskej nezávislej hudby. Festival bol za minulý rok zaradený do užšieho výberu na prestížne ocenenie European Festival Awards 2023 v kategórii Najlepší malý festival. Nominovaný bol spolu s ďalšími renomovanými podujatiami ako holandský Le Guess Who? či maďarský Inota Festival.

SHARPE vďaka podpore Fondu na podporu umenia, Bratislavského kultúrneho a informačného strediska, Rádia_FM, StartitUp, magazínu Full Moon, Rádia Wave a Rádia 1 sľubuje kvalitný, multižánrový hudobný a vizuálny zážitok. Pilsner Urquell bude na festivale dokonale čapovať hladinku či šnyt.

Vstupenky zakúpite exkluzívne v sieti Predpredaj.sk. Okrem klasických festivalových vstupeniek na hudobný program je v ponuke aj PRO PASS, ktorý zahŕňa aj konferenčnú časť programu.

Sociálne siete:

Redakciu Hudba.sk informovala PR manažérka festivalu SHARPE Linda Durkáčová. Správu sme upravili a doplnili.