Iba tri týždne pred premiérou filmu Ostrým nožom predstavuje Jana Kirschner emotívnu skladbu Dunaj, ktorá sa stala titulnou piesňou príbehu inšpirovaného nevyriešenou vraždou Daniela Tupého. Silný text, chladná nočná Bratislava, či dramatické filmové scény klipu dodali dychberúcu atmosféru, z ktorej miestami behá po chrbte mráz.

Dunaj nie je pesničkou na objednávku tvorcov filmu, ale intímnou reakciou speváčky na vážne témy a udalosti, ktoré v minulom roku zarezonovali Slovenskom. Ľudia, ktorí po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vyšli do ulíc, potrebovali vyjadriť svoju nespokojnosť a pohoršenie nad tým, ako u nás niektoré veci fungujú, resp. nefungujú.

Taký bol aj príbeh zrodu tejto piesne. Jana Kirschner pocítila silnú potrebu vyjadriť sa, ktorú jednoducho musela dať na papier. Urobila tak v texte, ktorý neodkazuje priamo na konkrétne udalosti, ale zachytáva emóciu a atmosféru spojenú s chladnokrvnou vraždou či inými neprávosťami. Preto sa dá, napriek tomu, že hybnou silou pre jej napísanie bolo rozčarovanie rokom 2018, spojiť aj s filmom, ktorý je inšpirovaný vraždou spred takmer 14 rokov.

Jana Kirschner, nakrúcanie videoklipu Dunaj Zdroj: Michaela Kostková

Pieseň, ktorá si našla cestu k filmu

"Pesničku Dunaj som nosila v hlave už veľmi dlho, no nemala som ju čas nahrať. Podarilo sa to uprostred jednej 'session', kedy nám v štúdiu zvýšil čas. Nahodili sme demo a za pár minút som napísala text. Okamžite nás prekvapilo, aká silná emócia z piesne išla. Zatiaľ som však nevedela, čo bude so skladbou ďalej," porozprávala o vzniku piesne Jana Kirschner, ktorá je nielen autorkou textu. Hudbu, v ktorej popri speve dominujú ťaživo pulzujúce tóny klavíra, skomponovala v spolupráci s gitaristom Tomášom Fuchsom. Výnimočná je najmä druhá polovica skladby, v ktorej speváčka ukazuje, kam sa hudobne posunula od čias Žienky domácej.

Mohlo by sa zdať, že pesnička vznikla priamo pre film Ostrým nožom, ale išlo o náhodu a vzácne zhodné načasovanie oboch diel. "Keď som ju nahrala, hovorila som si, že toto asi nie je pesnička na platňu. Cítila som však, že sa jedného dňa objaví film, na ktorý bude 'sedieť'. Asi týždeň po nahratí skladby som si v novinách prečítala, že Teodor Kuhn, ktorého poznám, dá sa povedať, od jeho detstva, točí film Ostrým nožom."

"Keď som čítala, o čom bude, okamžite som napísala Teovmu otcovi, môjmu dobrému priateľovi, nech mi pošle Teov email. Tak som mu poslala Dunaj a zrazu všetko do seba zapadlo. Bez toho, aby sme sa predtým stretli, som napísala text, ktorý presne sedí k jeho filmu. Je to zázrak. Pesnička, ktorá len tak 'plávala' v priestore, zrazu v spojení s týmto filmom prináša skutočný a silný odkaz," vysvetlila, ako sa z "nezaradenej" skladby stala filmová pieseň.


Videoklip v rukách filmového režiséra

Mladý filmový režisér bol nadšený hneď po prvom vypočutí skladby, pretože cítil, že dokonale vystihuje samotný odkaz filmu, ktorý sa snaží príbehom o nezmyselnej vražde mladého človeka poukázať na nefunkčný právny systém a vyvolať verejnú diskusiu. Dokonca sa pieseň Dunaj rozhodol netradične zakomponovať priamo do deja očakávanej snímky.

"Pieseň Dunaj má vo filme dôležité miesto a stáva sa súčasťou príbehu. Je umiestnená v scéne, z ktorej ma dodnes mrazí," vyjadril sa k piesni Teodor Kuhn. "Pesnička má v sebe zvláštnu nostalgiu. Akoby sa stalo niečo veľmi smutné, ale už dávno a ostala len matná spomienka a prázdno, ktoré sa už nikdy nezaplní. Zhrubnutá jazva. Myslím, že presne o tom je aj náš film," dodal režisér filmu Ostrým nožom.

Videoklip sa nakrúcal počas jedného studeného zimného večera na brehoch Dunaja pod bratislavskými mostami. Réžie sa ujal samotný Teodor Kuhn a jeho filmový štáb. Okrem Jany Kirschner sa v klipe objaví aj David Hartl, filmová postava tragicky zosnulého Davida. Klip je popretkávaný útržkami filmových scén, ktoré naznačujú, že ide o pálčivý príbeh otca (Roman Luknár), ktorému zavraždili syna a on bojuje za spravodlivosť.

Film Ostrým nožom prichádza do kín už 21. februára. Pieseň Dunaj možno vnímať ako pozvánku na sledovanie filmového (fiktívneho, resp. sčasti vymysleného) pohľadu na nedokončený tragický skutočný príbeh, ktorý sa začal písať pred viac ako trinástimi rokmi. Stále však zostal nedopísaný, lebo páchatelia vraždy Daniela Tupého dodnes neboli potrestaní.

Pozrite si trailer filmu Ostrým nožom:


Viac o filme

Film Ostrým nožom rozpráva fiktívny príbeh Ľudovíta, ktorému neonacisti zavraždia syna. Z útoku sú obvinení štyria páchatelia, pre chybné rozhodnutie sudkyne sa však dostanú na slobodu. Otec, odhodlaný odhaliť pravdu, sa púšťa do nevyrovnaného boja s nečinnou políciou, skorumpovaným súdnictvom aj vládnucou mafiou. Aká je však jeho šanca vyhrať nerovný boj s prehnitým systémom?

Hlavnú postavu filmového otca stvárnil Roman Luknár, matku zavraždeného chlapca si zahrala Ela Lehotská, v úlohe syna vystupuje David Hartl. V ďalších postavách sa predstavia aj Miroslav Krobot, Marián Mitaš, Táňa Radeva, Jana Oľhová či raperi Moloch Vlavo a Momo v rolách neonacistov.

Film Ostrým nožom produkuje spoločnosť nutprodukcia s.r.o. Jeho koproducentami sú Madness Productions s.r.o., Rozhlas a televízia Slovenska a nutprodukce s.r.o. Vznik a distribúciu tohto filmu finančne podporil Audiovizuálny fond. Film finančne podporili aj Státní fond kinematografie, Bratislavský samosprávny kraj a Ars Bratislavensis. Na spolupráci sa podieľa HomeMedia production s.r.o. Do slovenských kín ho prinesie Continental film.

Redakciu Hudba.sk informovala PR manažérka Ľuba Svatá z vydavateľstva Universal Music. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.

Foto: Michaela Kostková

Súvisiaci interpreti: Jana Kirschner