Hlavná stránka

>

Správy

>

Pohoda in the Air ukáže divákom aj miesta, ktoré počas festivalu nie sú prístupné

Pohoda in the Air ukáže divákom aj miesta, ktoré počas festivalu nie sú prístupné

30.06.2020 - 12:00 | redakcia

Online festival Pohoda in the Air v pondelok predstavil kompletný program, ktorý počas troch dní od štvrtka 9. júla do nedeľného (12.7.) vítania slnka ponúkne vyše 50 slotov, z toho 31 koncertov. Gro programu bude tvoriť živý prenos z letiska Trenčín, a to aj zo zaujímavých miest, ktoré nie sú návštevníkom Pohody bežne dostupné.


Fanúšikovia festivalu tak prostrednícvom live streamu Pohoda in the Air nahliadnu aj do letiskovej veže a na jej strechu, uvidia starú vojenskú techniku, hangár či požiarnu nádrž, v ktorej by malo byť tiež jedno z pódií "virtuálneho" festivalu.

Priamo na letiskovej ploche, kde sa festival koná od roku 2004, bude jediným pódiom Garáž, symbolicky postavená na mieste hlavného pódia. Podľa šéfa Pohody Michala Kaščáka to má reprezentovať ideu, že niekde v garážach možno práve teraz začínajú kapely, ktoré sa raz predstavia na veľkom festivalovom pódiu. Okrem domácich a českých kapiel, ktoré vystúpia v priestoroch trenčianskeho letiska, zahrajú exkluzívne pre Pohodu špeciálne pripravené koncerty umelci z celého sveta, pričom zastúpených je všetkých päť obývaných svetadielov.

Tím organizátorov Pohody a jej partneri koncept festivalu podrobnejšie predstavili v pondelok na tlačovej konferencii v Bratislave. "Nemal by byť náhradou klasickej Pohody, mal by to byť nový, svojbytný festival, ktorý sa prenáša do onlinového priestoru. Chceme tiež pripomenúť, čo sa počas tých troch dní deje, a že umenie má nejaké postavenie v spoločnosti," uviedol riaditeľ festivalu Pohoda. "Rozhodli sme sa, že prinesieme ľudom nielen pohľad na to, čo robia umelci a ako to robia, ale aj na to, ako letisko vyzerá bez návštevníkov."

Pohoda z Trenčína, Kábulu, Kinshasy aj San Francisca

Štvrtkový program otvorí koncert afganského ženského orchestra ZOHRA z Kábulu, po ktorom vystúpia na letisku Milan Lasica a Dorota Nvotová. V piatok bude hudobným otvorením koncert výnimočného ochestra The Tap Tap, ku ktorým sa na prázdnej letiskovej dráhe pridá v kilometrovom tanci Radoslav Piovarči z EnKnapGroup. Debutový generačný album V rohu predvedie skupina Veľká potreba, z Atén zahrá objav gréckej hudobnej scény Marina Satti & Fonés a svoj nový, v poradí už sedemnásty album predstaví "východoslovenský Frank Zappa" Raptor Koch.

Celoslovenský krst nového albumu si na letisku odbijú Billy Barman, mimoriadnu tvorivosť v hudbe a tiež v tvorbe hudobných nástrojov ukážu hudobné bojovníčky a bojovníci zo slumov Kinshasy - konžská zostava Fulu Miziki, ktorá je najnovším zahraničným objavom Pohody. Po dlhých sedemnástich rokoch hibernácie si naživo zahrá elektronicko-dychový orchester Neuropa. Po nich zahrajú skvelí belgickí Shht, zo svojho autobusu sa priamo na letisku opäť prihlásia Bazzookas a s prázdnotou letiska a svetlami sa pohrajú slovenskí Luvver. V Garáži po polnoci v nej zahrajú metalové kapely Besna a 7 minút strachu. V priestore vyradených vojenských zariadení odohrá svoj set Nina Pixel.


Sobotný program otvorí jediný verejný koncert festivalu - na trenčianskom námestí zahrá vo svetovej premiére Komorný orchester mesta Trenčín tvorbu Vrbovských víťazov v aranžmánoch Slava Solovica. Zo strechy letiskovej veže predstaví svoj nový album Stroon (prečítajte si aktuálny rozhovor), debutový album Puntičkár na vyradenom radare predvedie maďarsko-slovenská kapela Drť. V spoločnom sete sa stretnú špičkoví raperi Čavalenky a Gleb. Romantický koncert pri západe slnka odohrá a odtancuje festivalový obľúbenec Ventolin a zo sedemtisícového mestečka La Junta v Colorade pošle svoju tvorbu outsiderská americká hviezda The Space Lady.

Prekvapivý koncept prinesú Midi Lidi, krásny koncert z Tel Avivu pošle divákom iránska speváčka Liraz. Hru so svetlami a letiskovou dráhou ukáže Blikajúci orchester a zo Sydney sa s novým albumom predstaví Donny Benét. Program bude po polnoci opäť patriť tvrdším žánrom a elektronike. Album Epiphany v premiére odohrajú drtiví elektronici Tittingur, analógové majstrovstvo ukáže česká dvojica Oliver Torr & OGJ.

V Garáži sa predstaví aktuálne najlepšia domáca punková kapela The Wilderness a úplne nové tváre slovenskej scény - kapela Haďáci. V teplovzdušnom balóne nad letiskom vás prevezie "okolo sveta za 8 pesničiek" neuchopiteľný DJ Džbán. Hudobným vrcholom a zároveň bodkou za Pohodou in the Air bude Vítanie slnka s Kronos Quartet. Vďaka geografickej polohe a časovému posunu tak diváci uvidia nielen východ slnka nad trenčianskym hradom, ale aj jeho západ v San Franciscu.


Nebudú chýbať diskusie, film, literatúra a vizuálne umenie

Okrem hudby ponúkne Pohoda in the Air aj viaceré debaty, performance, literatúru, film a vizuálne umenie. Aj v tomto prípade bude festival využívať rôzne priestory letiska, inštalácie, ale aj lietadlo či balón. V predpremiére bude počas festivalu uvedený dokument Orchester z krajiny ticha o slovenskom turné orchestra ZOHRA, po ktorom bude nasledovať debata Frederiky Halászovej s režisérkou dokumentu Luciou Kašovou a s ombudsmankou Máriou Patakyovou.

V balóne prebehne debata Mária Šmýkala s Lukášom Filom a Michalom Kaščákom. V prázdnej trenčianskej synagóge sa bude Frederika Halászová rozprávať s Evou Mosnákovou. Organizátori pripravujú aj zaujímavé vedecké debat. Predstaví sa v nich astrofyzik Norbert Werner, zakladateľ platformy Vedatour Samuel Kováčik či vedec Pavol Čekan. O vplyve klímy od konkrétneho priestoru festivalu po celoplanetárny rozmer porozprávajú Paula Valová a Jozef Pecho v debate s Ladislavom Mikom.

Načo je nám kultúra sa budú pýtať a odpovedať Ilona Németh, Jana Močková, Štefan Polakovič, Olja Triaška a Paľo Čejka. V ďalších diskusiách sa objavia psychológovia Mária Tóthová Šimčáková a Marek Madro, moderovať budú Zuzana Kovačič Hanzelová, Andrea Ungvölgyi a Štefan Hríb. Piatkovú noc uzavrie nočným veštením z pexesa Hesso Jašterák. Celý festival ukončí priamo zo vzduchu debata o duchovných témach - pilot a zároveň moderátor Whisky bude v lietadle "spovedať" v Nedeľnej ne(kázni) Daniela Pastirčáka a Míšu Kapustina.

Výnimočný priestor na festivale Pohoda in the Air bude mať vizuálne umenie. V spolupráci so Slovenskou národnou galériou bude do centra letiska nainštalované dielo Stana Filka Oslava vzduchu - Dýchanie, na prázdnej dráhe bude umiestnený Pozdrav pre Neumana od Ilony Németh. V hlavnom vysielaní sa objaví viacero performeriek a performerov: Emília Rigó, Martin Toldi + Eleonóra Stanková, Martin Piaček + Matej Kaminský,  András Cséfalvay, Dano Dida, Oto Hudec, Peter Kalmus, Gabriel Sebö a Tereza Maco. V rámci programu trenčianskej Haly sa predstavia Katarína Karafová + Michal Huštáty, Gabriela Zigová + Lucia Kotvanová, Petra Fornayová + Vlado Zboroň, Viktor Fuček – Natália Okolicsányiová, Rudolf a Róbert Szilágy z Rumunska, dánsko-rakúska dvojica Mads Floor Andersen + Sara Lanner a Viktória Monhor + Zoltán Balla z Maďarska. Na námestí v Trenčíne bude inštalovaná Vlajka Zeme od Ota Hudeca, v centre mesta sa tiež objaví Potulná galéria.

V literárnom cirkuse KK Bagalu sa predstavia spisovatelia Balla, Vlado Janček a Laco Kerata, čítať budú Zuzana Fialová a Robo Roth. V Literaptúre budú zastúpení Fvck_Kvlt, Fejbs, Modré hory, IdeaStrýček Nicholas. Tri šachovo-literárno-filozofické partie s Jánom Markošom si zahrajú Jakub Jošt a Oliver Rehák.

Online ale interaktívne

Festival sa bude konať bez priamej účasti návštevníkov. Pre jednu výherkyňu alebo výhercu však organizátori pripravili možnosť pristáť na letisku v tandemovom zoskoku z lietadla. Na Pohode in the Air si budú tiež môcť zahrať traja vybraní návštevníci počas vítania slnka z piatka na sobotu. Diváci tiež môžu posielať 20-sekundové videá zo sledovania Pohody in the Air. Z tých najlepších spraví tím Pohody zostrih a ich autori budú odmenení aj lístkom na Pohodu 2021.

V paralelných streamoch v piatok a v sobotu bude bežať program Bezdymovej zóny 18+, súčasťou ktorého budú aj workshopy, talkshow a "stories" známych komikov s moderátormi Verou Wisterovou a Marcelom Forgáčom. Okrem toho budú fungovať aj ďalšie súbežné programy vrátane panorámy či prenosu zo života celoročných (zvieracích) obyvateľov letiska.

Festival je pre všetkých divákov zadarmo, a to aj vďaka partnerom, podľa ktorých sú pomenované jednotlivé pódiá. Partneri organizátorom pomáhajú aj svojím technickým know-how a kreatívnym spôsobom sa spájajú s divákmi. Slovenská sporiteľňa pripravila špeciálnu edíciu platobnej karty s pohodovým dizajnom, ako aj súťaž o prelet balónom nad letiskom počas festivalu. Orange zabezpečuje nevyhnutnú konektivitu pre najväčší streamovací maratón v dejinách Pohody a svojim zákazníkom poskytne na mesiac bezplatný "Data-pass" - neobmedzené dáta na sociálne siete, aby mohli bez prerušenia sledovať Pohoda in the Air kdekoľvek sa na Slovensku na nachádzajú. Súčasťou pódia ESET Science stage bude okrem debát aj inštalácia V Jadre poznania, ktorú vlani pre ESET Science Award pripravila dvojica slovenských umelcov Filip a Ján Šicko (mohli ste ju vidieť napríklad na bratislavskej Bielej noci, pozn. red.).

Kofola pripravila aplikáciu Voňavé pozdravy, vďaka ktorým môžu ľudia posielať Pohoda in the Air pohľadnice do všetkých kútov Slovenska zadarmo. Citroën pripravil limitovanú edíciu automobilov C3 Pohoda a C5 Aircross Pohoda, pivovar Urpiner zase ponúkne limitované balenie piva s festivalovým pohárom Pohoda In the Air Urpiner Stage box. Doručenie je vďaka spolupráci so Zásielkovňou v rámci všetkých jej odberných miest na Slovensku zadarmo. Značka CCC chystá súťaž o najpohodovejší outfit.

Pohoda in the Air bude bez návštevníkov, no na letisku sa za tri dni vystriedajú stovky ľudí, podieľajúcich sa na technickom zabezpečení streamu či samotnom programe. S ich občerstvením pomôžu spoločnosti Ryba Košice, dm, Rajo či Julius Meinl. Literatúru podporilo kníhkupectvo Martinus, inšpiratívne debaty budú súčasťou festivalu aj vďaka Zastúpeniu Európskej komisie na Slovensku, Nádácii Orange, Nadácii ESET, Curaproxu a festival podporilo aj mesto Trenčín.

Pohoda in the Air budete môcť sledovať na www.pohodafestival.sk, na facebookom profile a Youtube kanáli Pohody, ako aj v facebookových cross-streamoch mediálnych partnerov. Výber z koncertov prinesie v živom vysielaní z letiska Trenčín aj RTVS cez Rádio_FM.

Playlisty s tvorbou zúčastnených umelcov nájdete na Youtube a Spotify.

Redakciu Hudba.sk informoval PR manažér Pohody Anton Repka. Tlačovú správu sme upravili a doplnili o citácie z agentúry TASR a ďalšie info z tlačovej konferencie.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti