V roku 1972 vyšiel pesničkový album Pavla Hammela a Mariána Vargu Zelená pošta. Mimoriadne invenčná a originálna piesňová poetika bola protipólom k dobovému konvenčnému hlavnému prúdu populárnej hudby. Po 50 rokoch vychádza album opäť vo vinylovej podobe.


Nahrávka obsahuje piesne ako Tenis, Krajina bielych dievčat, Páví ples, Slnečnice, Nechtiac či nesmrteľná Smutná ranná električka. Ústrednú dvojicu hudobníkov a autorov sprevádzajú členovia skupiny Collegium Musicum, ktorým dominuje ako elitný hosť gitarista Radim Hladík.

"Táto platňa je akousi renesanciou Vargovej spolupráce so spevákom Pavlom Hammelom, textárom Borisom Filanom a básnikom Kamilom Peterajom. Citlivý hudobník nikdy nezúži svoj tvorivý priestor na jediný výsek hudobného umenia. Práve preto nie je táto platňa iba reminiscenciou, nie je iba zavŕšením snáh jedného obdobia. Je tvorivým vyznaním a súčasne i trvalým dokumentom vždy živého a každej hudbe prospešného muzicírovania," píše okrem iného v sprievodnom texte k albumu hudobný redaktor, publicista a skladateľ Ján Kovář.

"Je to úžasný pocit pre autorov a interpretov, že ich tvorba rezonuje u ľudí ešte stále aj po 50 rokoch. Teším sa z toho aj za svojich kamarátov spoluhráčov, ktorí spoluvytvárali tento výnimočný album, ale, žiaľ, už nie sú medzi nami. Teraz ho zahráme v koncertnej podobe spolu s ďalšími skladbami z tohto skvelého tvorivého obdobia aj po slovenských mestách od 17. do 23. septembra v podaní špičkových slovenských hudobníkov. Pošta je symbolom komunikácie a porozumenia medzi ľuďmi, čo nám tak teraz veľmi chýba. A ešte keď je aj zelená," hovorí Hammel.

Septembrové koncerty, ktoré budú v Trenčíne, Nitre, Banskej Bystrici, Košiciach, Prešove, Žiline a Bratislave, budú zároveň spomienkou na nedožitých 75 rokov Mariána Vargu a Fedora Freša, spolutvorcov albumu.

Na albume hrajú a spievajú: Marián Varga (organ, klavír, subharchord), Pavol Hammel (gitara, spev), Fedor Frešo (basová gitara, spev), Dušan Hájek (bicie nástroje), Rastislav Vacho (gitara), Radim Hladík (gitara), Bratislavské dychové kvinteto, Sláčikový orchester Československého rozhlasu v Bratislave.

Zoznam skladieb na vinylovom albume Zelená pošta:

A1 Domáca úloha
A2 Z ďatelín
A3 Tenis
A4 Smutná ranná električka
A5 Krajina bielych dievčat

B1 Páví ples
B2 Cesty bláznov
B3 Nechtiac
B4 Slnečnice
B5 Pošta

Nahrávku si môžete pripomenúť aj v streamovacích službách.

Redakciu Hudba.sk informovala PR manažérka Renáta Tomášová z vydavateľstva Warner Music. Správu sme upravili.

Súvisiaci interpreti: Marián Varga, Paľo Hammel