Úspešná slovenská skupina Gladiator v roku 2021 oslávi tridsať rokov na hudobnej scéne. K tomuto jubileu pripravila pre fanúšikov novú kompiláciu s názvom Gladiator 1991-2021, ktorá v troch desiatkach skladieb zachytáva tvorbu pätice chlapcov z Alekšiniec pri Nitre od polovice 90. rokov až po súčasnosť.

Hoci podľa názvu výberovka naznačuje výber z diskografie od úplných začiatkov, skladby zo svojich najtvrdších, thrash/death metalových albumov Designation (1992) a Made of Pain (1993) skupina na výberovku Gladiator 1991-2021 nezaradila. Chýba dokonca i skladba Profitable Losses, ktorej videoklip bol prvým slovenským klipom odvysielaným v MTV. To isté sa kapele podarilo aj so singlom My World, ktorý uviedla aj nemecká Viva.

Nasledujúce obdobie, ktoré možno charakterizovať ako grungeové či hard-rockové, však formácia zdokumentovala hneď niekoľkými kúskami. Na prvom CD nájdu fanúšikovia piesne FreeIn Your Head z albumu Third Eye (1994) aj skladby Sweet Little MousePrayer z jeho nasledovníka Dogstime (1996). Piatou v poradí je prelomová skladba Slovenská z roku 1997, po ktorej kapela otvorila úplne novú kapitolu svojej tvorby.

"Nemali sme od Slovenskej žiadne extra očakávania. Jednoducho sme ju nahrali s tým, že uvidíme, ako na ňu fanúšikovia zareagujú. Na naše prekvapenie boli reakcie až také pozitívne, že pesnička získala ocenenie Skladba roka. To bol naozaj silný moment, ktorý nás nakopol nahrať celý slovenský album," zaspomínal si v nedávnom rozhovore pre Hudba.sk bubeník, skladateľ a textár Georgio Babulic. Tým albumom bol ... viem, kde boh spí (1999) a práve štyri skladby z neho (Raz tam v uličkách, Viem, kde boh spí, Divoký dážď a Nebeská linka) prvé CD uzatvárajú.


Druhé CD začína až piatimi skladbami z úspešného albumu Babylon hotel z roku 2000. Sú nimi Kúpim si pekný deň, Pieseň čiernych brán, Pesnička o Medulienke, Dnes je skvelý deňLáska. Fanúšikovia na ňom nájdu aj hity Nemôžem dýchať, Keď sa láska podarí (album Cesta do neba, 2014) či Bonboniéra (Mesto, 2016).

Tretí disk zase ponúka v úvode trojicu piesní z albumu Hlavu maj hore (2009), sú nimi Neviem ťa nájsť, Hlavu maj horeAk sa bez teba zbláznim. Celý set končí pesničkou Čas vianočný a aktuálnou novinkou Nechcem o teba prísť, ktorú zložil Georgio Babulic.

30 rokov na scéne chcú hudobníci osláviť spolu so svojimi fanúšikmi a podporovateľmi. Na rok 2021 chystajú klubové koncerty po celom Slovensku. Samozrejme veria, že to situácia dovolí. "Našu tridsaťročnú oslavu chceme spečatiť aj na koncertných pódiách, pripravujeme tridsať vystúpení," uviedol pre TASR líder Miko Hladký.


Zoznam skladieb na výberovke Gladiator 1991-2021:

CD1:

1. Free
2. In Your Head
3. Sweet Little Mouse
4. Prayer
5. Slovenská
6. Touch Me (The Doors cover)
7. Raz tam v uličkách
8. Viem, kde boh spí
9. Divoký dážď
10. Nebeská linka

CD2:

11. Kúpim si pekný deň
12. Láska
13. Pesnička o Medulienke
14. Pieseň čiernych vrán
15. Dnes je skvelý deň
16. Nemôžem dýchať
17. Keď sa láska podarí
18. Život pred sebou
19. Bonboniéra
20. Hodiny

CD3:

21. Neviem ťa nájsť
22. Hlavu maj hore
23. Ak sa bez teba zbláznim
24. Slovensko (hokejová republika)
25. Sám s ňou
26. Ty si tá
27. Zhora dole
28. Keď som s ňou
29. Čas vianočný
30. Nechcem o teba prísť 

Text: TASR + Hudba.sk
Foto: Dita Fiebigová - Leada PhotoStudio

Súvisiaci interpreti: Gladiator