Keď si talentovaný víťaz Česko Slovenskej SuperStar Adam Pavlovčin pred viac než rokom a pol vyberal umelecké meno, voľba padla na postavu z gréckej mytológie. Stal sa z neho ADONXS (číta sa ako Adonis). Až teraz však spolu s posledným videoklipom zo svojho debutového albumu Age of Adonxs (2022) k skladbe OVRTHNKR (na albume vyšla pod názvom Overthinker), ponúka hlbšie vysvetlenie tohto pseudonymu.

Príbeh filmového videoklipu ukrýva tak vysvetlenie umeleckého mena, ako aj dôležitú a pre mnohých veľmi bolestivú tému. ADONXS v ňom odhaľuje zákutia svojej duše, priznáva sa k závislosti a chce poukázať na milióny mužov, ktorí majú podobný problém, tzv. Adonisov komplex. Ide o psychickú poruchu zvanú bigorexia alebo tiež muskulárna dysmorfia, ktorá je charakterizovaná ako nezdravá posadnutosť obrazom dokonalého mužského tela.

"Bez ohľadu na to, aké veľké sú vaše svaly, nikdy to nebude dosť. Táto obsesia fyzickej dokonalosti môže mať za následok zneužívanie steroidov, poruchy príjmu potravy, nadmerné budovanie svalov a tiež podstupovanie zbytočných kozmetických zákrokov. Porucha má tendenciu jedinca ovládnuť a podriadiť si celú jeho existenciu. V dnešnej dobe je navyše táto problematika ovplyvnená sociálnymi médiami a štandardmi, ktoré nám podsúvajú," hovoria odborníci z radov psychológov.

Videoklip k singlu OVRTHNKR, ktorý je novou verziou albumovej skladby Overthinker, je práve o tomto psychickom probléme. "Ide o príbeh mladíka, ktorý sa jednej noci stretne so svojím (vnútorným) démonom a idolom zároveň. Ako dopadne? Ako každý, kto dovolí parazitovi zvíťaziť," hovorí Adam Pavlovčin o pôsobivom klipe, ktorého režisérom je Jiří Horenský. Nakrúcal sa v bratislavskom Luna Bare a spevák v ňom dostal podobu odstrašujúceho svalovca.

Hľadanie zdravého prístupu k sebe samému

Nemenej dôležitú úlohu však stvárnil mladý slovenský umelec, výtvarník z Lučenca Brett Oláh. "Herca, ktorý v mojom klipe stvárňuje hlavnú postavu, sme dlho a starostlivo hľadali. Bolo pre nás totiž dôležité, aby spĺňal atribúty, v ktorých sa vidím ja sám. Chudší, šľachovitý typ, ktorý pre mnohých môže pôsobiť ako ideál krásy, ale pre mňa nie je dostačujúci. Vidíme teda chlapca, ktorý nie je spokojný so svojím fyzickým vzhľadom, najmä svalovým objemom a ktorý sa snaží priblížiť štandardom mužskej krásy, ktorým je vystavený a obklopený, a ktoré považuje za jediné správne. Len tieto atribúty ho v jeho očiach urobia dostatočne atraktívnym," vysvetľuje ADONXS.

"Ako som už naznačil, s týmto príbehom veľmi silno rezonujem a dotýka sa mojej vlastnej skúsenosti. Nemôžem povedať, že by som sa dokázal odpútať od týchto niekedy až nerealistických štandardov mužskej krásy, ale snažím sa nastaviť si balans medzi zdravou motiváciou k cvičeniu a jedálničku a stavom, kedy je to už niečo toxické, čo ovplyvňuje moje duševné zdravie, harmóniu a pokoj," dodáva spevák a autor.

Brett Oláh a ADONXS, videoklip OVRTHNKR, 2023 Zdroj: Welin Nagyová

30-kilogramový kostým

Pre tento videoklip sa vyrábala špeciálna protetická maska a 30-kilogramový "body muscle suit", ktorý je jedným z kľúčových elementov klipu. Ako prezrádza spevák, stráviť v ňom počas nakrúcania 14 hodín nebolo nič príjemné.

"Predstavujem v ňom úlohu démona a zároveň idola, ktorým je hlavný hrdina posadnutý, zbožňuje ho, a ktorý ho zároveň ničí. Keď som si pred rokmi vyberal umelecké meno, vychádzal som zo svojej bakalárskej práce, ktorá sa na jednej úrovni koncepčne zaoberala práve mojím sebavedomím, vystupovaním na verejnosti a Adonisovým komplexom. Vtedy práve vzniklo umelecké meno ADONXS – ktoré má v sebe X ako symbol neznámej, a to z toho dôvodu, aby si za tú neznámu mohol ktokoľvek čokoľvek predstaviť, a tak nájsť svojho Adonisa, svoju vnútornú silu a sebavedomie v akejkoľvek činnosti alebo odvetví. ADONXS sa pre mňa stáva realitou na pódiu a v tvorbe, kde som odvážny, sebavedomý a láskavý k svojmu zovňajšku, aj keď dennodenne bojujem s myšlienkou menejcennosti kvôli svojej postave," priznáva Adam.

ADONXS, videoklip OVRTHNKR, 2023 Zdroj: Shotby.us

Inšpirácia v sebe aj v starých filmoch

Overthinker je záverečnou skladbou na albume Age of Adonxs a je tiež poslednou, ku ktorej vyšiel videoklip. Ako hovorí autor, nejde o klasický rádiový singel. V tomto prípade cieľom nie je, aby sa pieseň stal hitom, drvila hudobné rebríčky a triafala sa do väčšinového vkusu. Overthinker je v rámci jeho tvorby tak trochu outsider, je to skladba temnejšia, nekompromisnejšia a žánrovo sa vymyká. Pre Pavlovčina je pri tomto singli dôležitejšia samotná téma a príbeh, ktorý chce rozprávať, resp. emócie, ktoré chce vzbudzovať.

Samotný názov skladby Overthinker reprezentuje človeka, ktorý prehnane premýšľa nad vecami, ktoré sú často len malichernosti odpútavajúce pozornosť od dôležitých vecí a rozhodnutí. V tej chvíli sa človek zbaví vlastného tela a prestane cítiť radosť zo života. Tento stav môže byť aj prejavom úzkosti či reakcií na traumu. Okrem vlastných negatívnych zážitkov speváka s neho tímom pri tvorbe klipu inšpirovala kinematografiu z prelomu 80. a 90. rokov, vďaka čomu má vizuál jemne hororové aspekty.

"Keď sme s režisérom Jiřím Hořenským premýšľali o koncepte videoklipu, rozhodol som sa vytiahnuť niečo zo seba. Príbeh, ktorý ukazujeme, je žánrový, ľahko štylizovaný a odohráva sa vo svete s vlastnými pravidlami. Mám obrovskú radosť aj z toho, že tentoraz sa mi podarilo pritiahnuť do môjho kreatívneho tímu aj veľké mená z brandže, tak napríklad farbením sa zaoberal človek (Joseph Bicknell, Company 3; pozn. red.), ktorý pracoval na videoklipoch Harryho Stylesa, Sama Smitha, Dua Lipy a Rosalíe," dodáva Adam Pavlovčin.

Zdroj: TS (Hudba.sk edit)