Hlavná stránka

>

Správy

>

Odkaz Mira Žbirku žije naplno ďalej. Poctu mu vzdali hudobné ceny aj premiér SR

Odkaz Mira Žbirku žije naplno ďalej. Poctu mu vzdali hudobné ceny aj premiér SR

Miro Žbirka - koncert 40 rokov na scéne, 5.12.2019
Zdroj: Martina Mlčúchová
31.03.2022 - 09:50 | redakcia

Prítomnosť Mira Žbirku na slovenskej hudobnej scéne je aj napriek jeho minuloročnému odchodu stále veľmi intenzívna. V roku jeho nedožitej sedemdesiatky dostáva ocenenia na rôznych hudobných a spoločenských udalostiach, čoskoro vyjde album jeho novej tvorby, na ktorej pracoval pred svojou smrťou, a uskutočnia sa aj veľké spomienkové koncerty.


Na udeľovaní hudobných cien Rádia_FM Radio_Head Awards dostal minulú sobotu Ocenenie za prínos do hudby. Od premiéra SR Eduarda Hegera zase získal in memoriam Cenu Alexandra Dubčeka spolu s Martou Kubišovou, novinárom Jánom Kuciakom a jeho snúbenicou, či ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Jeho hudbu si pripomenú aj na odovzdávaní českých cien Anděl, Žebřík a mnohých ďalších. Na jeho albumy Nemoderný chalan (1984), Chlapec z ulice (1986) a Zlomky poznania (1988) sa bude spomínať na otváracom koncerte festivalu Pohoda v Trenčíne.

Vrcholom osláv nedožitej sedemdesiatky československej hudobnej legendy budú koncerty Tribute to Miro Žbirka 70 v Londýne (24.9., 229 Venue), Bratislave (17.10., NTC Aréna) a Prahe (21.10., O2 Universum). Nezištnú účasť na spomienkových koncertoch už potvrdili David Koller, Katarína Knechtová, Michal Hrůza, Jana Kirschner, Adam Ďurica, Lenny, Slza, Jiří Macháček, Martha a ďalší slovenskí a českí interpreti. Ich mená budú zverejňované postupne. vždy s odkazom #MEKYNAVEKY, ktorý sa stal jednotiacim prvkom spomienok na výnimočného autora a speváka.

Katka Žbirková, Radio_Head Awards za rok 2021Zdroj: RTVS
"Meky by mal určite radosť zo všetkých ocenení a záujmu o jeho pesničky. Špeciálne by sa tešil z toho, že ho ocenili v Rádiu_FM, ktoré vysiela prevažne pre mladých poslucháčov. Vždy rád spolupracoval s mladými. Mňa teší, že na tribute koncerty povrdilo účasť množstvo umelcov, ktorí s ním spolupracovali a budeme tak môcť osláviť Mekyho hudbu a narodeniny vo veľkej muzikantskej spoločnosti. Meky často s humorom jemu vlastným hovoril, že by rád videl koncert, na ktorom by dobre zneli jeho piesne a on by nemusel byť na pódiu... Verím, že mu to teraz splníme,” povedala hudobníkova manželka Katka Žbirková.

Viac ako päťdesiatročnú autorskú cestu Mira Žbirku uzavrie album Posledné veci, ktorý je aktuálne v poslednej fáze dokončovania. Bude na ňom dvanásť autorských piesní legendárneho speváka a skladateľa, pričom štyri z nich sú zhudobnené texty básnikov Joža Urbana, Daniela Heviera a Václava Hrabě. Na obale albumu je fotka jeho priateľa a úspešného slovenského fotografa Petra Župníka, ktorú graficky spracoval Jiří Troskov. Vydanie albumu Posledné veci, z ktorého už v slovenskom a českom éteri boduje prvý singel Nejsi sám, je naplánované na máj 2022.


Na jeseň 2022 chystá vydavateľstvo Opus vydanie prvých siedmych albumov Mira Žbirku v špeciálnom vinyl boxe. Albumy Doktor Sen, Sezónne lásky, Roky a dni, Nemoderný chalan, Chlapec z ulice, Zlomky poznania a K.O. sú dostupné aj v CD reedícii. V predaji je aj DVD z poslednej série TV programu Doupě Mekyho Žbirky.

Všetky aktualizované informácie o novinkách a ďalších potvrdených interpretoch tribute koncertov sú dostupné oficiálnej stránke www.zbirka.cz na profiloch Mira Žbirku na sociálnych sieťach Facebook a Instagram.

Redakciu Hudba.sk informoval PR manažér Rado Mešša. Správu sme upravili a doplnili.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti