Hlavná stránka

>

Správy

>

Sisu Fehér a Vladka Mikláša na albume Bardo inšpirovala príroda aj Ivan Krasko

Sisu Fehér a Vladka Mikláša na albume Bardo inšpirovala príroda aj Ivan Krasko

31.05.2018 - 14:00 | redakcia

Slovenská speváčka a multiinštrumentalistka Sisa Fehér odkryla svoj talent už v projekte Fehero Rocher, kde okrem autorských jazzovo-bluesových skladieb v angličtine prezentovala aj vlastné interpretácie domácich ľudových piesní. Na novom albume Bardo sa posúva k vlastnej tvorbe so slovenskými textami a citlivými aranžmánmi s vplyvmi world music a jazzu.


Sisa Fehér novinku netvorila sama. Jej rovnocenným partnerom na pódiu aj v štúdiu je gitarista a skladateľ Vladko Mikláš, ktorý má výrazný podiel na tom, ako album Bardo znie. Aj v zdanlivo oklieštenom nástrojovom obsadení (gitara, kontrabas a spev) dokážu hudobníci vykúzliť mimoriadne pohlcujúcu atmosféru s unikátnymi a mrazivo krásnymi melodickými postupmi. 

"Mám veľmi rada tvorbu Ivana Krasku (predstaviteľ slovenskej básnickej moderny, pozn. red.). Prvú pieseň sme teda s Vladkom zložili na jeho báseň Dnes. Potom som napísala niekoľko ďalších básní, viacero z nich na horách, ktoré pôvodne nemali byť skladbami. Keďže sa nám ale spoločne darilo obsiahnuť atmosféru slovenských textov, napísali sme ďalšie pesničky," popísala Sisa Fehér v rozhovore pre Českú televíziu vznik spoločného hudobného diela.

Náladou album Bardo (z buddhizmu medzistav po smrti a pred znovuzrodením) miestami pripomína ľahkosť a šarm českého speváka Dana Bártu. Viacerí hudobníci a kolegovia tiež spomínajú stopu Deža Ursinyho. Sisa Fehér a Vladko Mikláš však rozhodne nikoho neimitujú. Kráčajú si svojou cestou a novú tvorbu stavajú na harmonicky zaujímavo navrstvených a špecificky zafarbených vokáloch, ku ktorým pridávajú silné a aktuálne poetické výpovede (Neberte lesy).


Album vychádza už zajtra, 1. júna, vo formátoch CD, FLAC a MP3 vo vydavateľstve Slnko Records. Jeho zakladateľka Shina prezrádza, čím ju mladá hudobníčka oslovila: "Sisa je schopná, ako máloktorá z našich speváčok, pohybovať sa vo viacerých žánroch s úplnou istotou. Nielen výrazovo a interpretačne, ale aj skladateľsky. Som veľmi rada, že môžeme uviesť jej nový album, ktorý je celý po slovensky, a zároveň sa veľmi jemne a len v náznakoch obtiera o náš folklór, ale vlastne nič si z neho priamo neberie. Pre mňa to znie veľmi originálne a vyzreto."

Nevšedné skladateľské nadanie mladého autorského dua ocenil aj producent a hudobník Jureš Líška z kapely Fallgrapp, ktorý časť albumu mixoval. "Pre mňa bola radosť pracovať na takej krásnej hudbe, ani som niekedy nevnímal čas... Sedel a pracoval som na tom od rána do večera, totálne som sa do toho zamiloval," hovorí Jureš, ktorý sa postaral o mix piesní JazeroHučí potokHučí vodaJelene a Ráno. Zvyšok albumu, vrátane skladby Zore, ktorá sa objavila na kompilácii Ostrov hudby 2 a zaznela aj naživo na festivale SHARPE, mixoval Jindřich Kravařík. Celý album si ešte pred vydaním môžete vypočuť TU.

Bardo zažije svoju plnú koncertnú premiéru na dvoch krstoch - 23. júna v bratislavskom .klube pod lampou a o deň neskôr v Prahe na streche Lucerny (24.6.). CD, FLAC a MP3 nového albumu nájdete od piatka na stránke slnkorecords.sk.

 


Redakciu Hudba.sk informoval Alexander Čerevka z vydavateľstva Slnko Records. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.

Foto: Samuel Novakovský


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti