Hlavná stránka

>

Správy

>

Zajtra štartuje Tatra Flowers, do hôr prinesie folklór, jazz, klasiku aj mladé talenty

Zajtra štartuje Tatra Flowers, do hôr prinesie folklór, jazz, klasiku aj mladé talenty

31.08.2017 - 13:00 | redakcia

Rozlúčka s letom bude tento rok vo Vysokých Tatrách výnimočná a iná než doteraz. Vystúpenia pestrého výberu domácich umelcov budú o to unikátnejšie, že budú upravené do špeciálnych verzií tak, aby citlivo a s rešpektom k prírode zapadli do jednotlivých lokácií. V prípade všetkých miest konania však ide o turisticky frekventované miesta.


Jedným z najvýznamnejších hudobných telies so silným zastúpením v programe je SĽUK (Slovenský ľudový umelecký kolektív), reprezentant folklórneho elementu Tatra Flowers. Súbor sa predstaví v sobotu 2. septembra na Štrbskom Plese so svojím hudobno-tanečným programom Krížom-krážom. Predstavenie pozostáva z ľudových piesní a tancov z viacerých regiónov Slovenska a je pohľadom mladej generácie tvorcov v strhujúcom naštudovaní profesionálnych tanečníkov, spevákov a muzikantov. Program plný energie, vtipu, krásnej hudby a vynikajúcich interpretačných výkonov predvedie spolu až 35 umelcov SĽUKu.


Samostatný koncert odohrá v ten istý večer na rovnakom pódiu speváčka Jana Kirschner. Na niekoľko skladieb počas jej vystúpenia sa pridajú i tanečníci a hudobníci zo SĽUKu. Štyri spoločné skladby zaznejú v špeciálnej úprave, ktorú skomponoval hudobný skladateľ Slavo Solovic. Počas Tatra Flowers sa SĽUK zapojí do programu taktiež v špeciálnom zoskupení s kapelou Billy Barman v piatok 1. septembra na Téryho chate. Pri tejto príležitosti s kapelou zaspieva päť speváčok zo SĽUKu. Nevšedný akustický koncert bez aparatúry má veľavravný názov "Billy Barman a dievčatá... potichu!".

Prečítajte si: Organizátori festivalu Tatra Flowers: Najdôležitejší "účinkujúci" sú Tatry a príroda

"Slovenský ľudový umelecký kolektív počas svojej bohatej histórie zažil už všeličo. Ponuka na účinkovanie v tomto projekte nás však oslovila ako máločo iné. Veľmi sa tešíme, že počas festivalu Tatra Flowers aj SĽUK rozkvitne medzi inými veľmi zaujímavými umelcami,“ pozýva riaditeľ umeleckej prevádzky SĽUKu, Maroš Červenák.

Čím vyššie, tým tichšie a komornejšie

Skupina Billy Barman nie je jediným predstaviteľom "mladej krvi" slovenskej hudobnej scény v programe Tatra Flowers. Nezabudnuteľným zážitkom budú bezpochyby koncerty veľkého objavu alternatívnej scény, hudobníčky Kataríny Málikovej. Tá vystúpi v nedeľu 3. septembra s celou svojou kapelou na Hrebienku a v sobotu 2. septembra v komornejšej zostave na Skalnatom plese.


Návštevníci Tatier budú môcť spoznať aj tvorbu mladého producenta Samuela Štefanca vystupujúceho pod pseudonymom Bulp v sprievode svojej sestry Jany Štefancovej (1.9., Štrbské Pleso - Filmové pódium) a Dalibora Kociana alias Stroona, známeho tiež z kapely Puding pani Elvisovej. Milovníci meditačnej hudby si iste zamilujú hang - švajčiarsky perkusívno-melodický hudobný nástroj, ktorý predstaví Juraj Raši 3. septembra počas svojho vystúpenia na Téryho chate. 

Ďalšia hudobná "one man show" sa odohrá 3. septembra na filmovom pódiu na Štrbskom Plese, kde vystúpi multiinštrumentalista Peter Luha, ktorý s použitím loopera, gitary, hlasu (beatbox, spev), flauty a perkusií dokáže vytvoriť celú kapelu, hoci je na pódiu sám. Indie/folkové sesterské zoskupenie Genius Locci spríjemní návštevníkom Tatier 1. septembra pobyt na Hrebienku a 2. septembra na Skalnatom plese.


Významne zastúpeným žánrom na prvom ročníku Tatra Flowers je jazz. Dramaturgom a "patrónom" jazzovej sekcie sa stal Boris Čellár, ktorý je okrem iného organizátorom každoročného odovzdávania hudobných cien Esprit a šéfredaktorom portálu Jazz.sk. Vďaka nemu nebude na festivale chýbať obľúbený swing, ktorý prinesie Marina Zettl z Viedne spolu s kapelou Marina & The Kats (2.9. Hrebienok).

"Muzikanti zvyčajne trávia veľa času na cestách, v autách, vlakoch, lietadlách a potom príde hotel a sála alebo klub. Takýto muzikantský život žije aj naša kapela Marina & The Kats. Práve preto sa už veľmi tešíme na festival Tatra Flowers, lebo na konci našej cesty tentokrát nebude sála alebo klub. Veríme, že si užijete náš sobotný koncert na Hrebienku," pozýva Thomas Mauerhofer z kapely Marina & The Kats.


Samotný Boris Čellár sa na chvíľu stane taktiež účinkujúcim spoločne so svojou formáciou
Woodpack Brothers (1.9. na Skalnatom plese a 3.9. na Téryho chate). Nestor slovenského jazzu Peter Lipa vystúpi v sobotu 2. septembra v Parku Tatranská Lomnica, kde sa o deň skôr predstaví aj Lucia Lužinská (vystúpi aj v 2.9. na Hrebienku). Jazzový program doplnia vystúpenia mladých objavov Valér Miko Trio (2. 9. Park Tatranská Lomnica), Paper Moon Trio (1.9. Hrebienok a 3.9. Skalnaté pleso) Carpet Cabinet (1.9. Park Tatranská Lomnica). 

Dokonalú symbiózu s prírodným prostredím vytvoria počas Tatra Flowers aj tóny harfy a sláčikových nástrojov. Pozvanie organizátorov prijali vzácni hostia, ktorí v tohtoročnom programe reprezentujú sekciu vážnej hudby - uznávaný slovenský harfista Michal Matejčík, ktorého preslávila spolupráca s Georgeom Michaelom či kapelou Depeche Mode (1.9. Kostol Tatranská Lomnica, 2.9. Kostol Tatranská Lomnica a 3.9. Grand Hotel Starý Smokovec), husľový virtuóz Dalibor Karvay (3.9.  Hrebienok) a sláčikové zoskupenie Mucha Quartet pod vedením Juraja Tomku (1. husle), ktoré vystúpi sólovo 2. septembra na Téryho chate a 3. septembra na Skalnatom plese spoločne s Ivou Bittovou.

"Po angažmánoch na Symphonica Tour s Georgeom Michaelom či pre Depeche Mode si človek s harfou len ťažko dokáže predstaviť výšiny znamenajúce návrat k sebe, návrat k prírode. Po stretnutí s organizátormi festivalu Tatra Flowers som opäť začal veriť, že sú miesta dosiahnuteľné len na krídlach anjelov. Pre mňa sú nimi naše Tatry, kde budem môcť odohrať počas Tatra Flowers pre mňa výnimočné koncerty," pozýva na svoje koncerty Michal Matejčík. Práve na jeho koncerty si kvôli obmedzenej kapacite miest treba vyzdvihnúť voľné vstupenky v infocentre na Štrbskom Plese od štvrtka do nedele. Jeden človek môže dostať maximálne dva lístky.


Nehudobnou súčasťou programu programu bude sekcia venovaná horskému filmu. Tatra Flowers osobne navštívia Peter Hámor a Pavol Barabáš so svojimi filmovými projekciami. Hámor sa predstaví v piatok 1. septembra na Štrbskom Plese s dvomi naživo komentovanými filmami. Jedným je Koruna Zeme - príbeh o výstupe na najvyšší kopec každého kontinentu, druhým novinka o tohtoročnom výstupe na siedmu najvyššiu horu sveta s názvom Himalayadventure MMXVII - Dhaulágirí.

Barabáš príde na Štrbské Pleso v nedeľu 3. septembra a taktiež predstaví dva svoje filmy. Stopy na hrebeni je napínavý a výnimočný príbeh dvoch mladých horolezcov, vďaka ktorým diváci spoznajú celé Tatry, a Sloboda pod nákladom, za ktorý získal filmár viacero prestížnych ocenení, je spoveďou najstaršej generácie tatranských nosičov.

Ďalšou nehudobnou sekciou Tatra Flowers bude edukatívno - zážitková zóna TANAPu, určená predovšetkým pre rodiny s deťmi, ktorá bude počas celého víkendu na Popradskom plese.   


Redakciu Hudba.sk za organizátorov festivalu informovala Adriána Čahojová z agentúry Soul for Show. Všetky potrebné informácie nájdete na www.tatraflowers.sk.


Zdielať na Facebooku

blog comments powered by Disqus
po ut st št pi so ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Najčítanejšie

Disqus

Najpopulárnejší hudobní interpreti