Veľa sa v poslednej dobe hovorí o hrozbách, ktoré predstavujú moderné technológie využívajúce tzv. umelú inteligenciu. Menej už o tom, ako vďaka nim kreatívni ľudia dokážu robiť veci, ktoré boli predtým nemožné alebo nepredstaviteľné. Dobrým príkladom jej využitia, ktoré neprináša ľuďom nič iné než radosť a krásny zážitok z nadčasovosti umenia, je posledný singel legendárnych The Beatles.

Za poslednú dobu sme o očakávanej skladbe a videoklipe zverejnili niekoľko článkov a dalo by sa o Now and Then popísať ešte viac. Dnes, keď je po včerajšej premiére pesničky už pár hodín vonku aj vizuál, však postačí aj kratší (ok, toto nevyšlo) subjektívnejší text.

Režisér Peter Jackson pred zverejnením klipu vyjadril svoje obavy z obrovskej zodpovednosti, ktorú mu zverili. Výsledok je však nádhernou poctou žijúcim aj nežijúcim členom The Beatles a celej ére jej vplyvu, ktorá ďaleko presahuje trvanie samotnej existencie kapely. Vidieť vedľa seba mladého Johna Lennona s Georgeom Harrisonom s osemdesiatnikmi Paulom McCartneym a Ringom Starrom (a tiež s ich mladými verziami) a ich vtipnú vzájomnú interakciu, je skutočným pohladením na duši. Aj keď viete, že ide len o filmové triky, nedá sa do týchto multigeneračných Beatles opäť raz nezamilovať.

Rovnako skvele funguje aj samotná skladba s nadčasovým textom, hrejivými harmóniami, nostalgickou atmosférou a citlivo vygradovanou kompozíciou. Pri jej počúvaní som si nevdojak spomenul na Mekyho – určite by sa mu to páčilo a tieto dni by si maximálne užíval. Z rôznych správ, ktoré sa za posledný týždeň o skladbe popísali, ma včera zaujala informácia, že hráči a hráčky, ktorí nahrávali orchestrálne party, vôbec netušili, že je to pre poslednú pieseň Beatles. O to viac ich muselo potešiť, keď sa dnes v klipe uvideli v spoločnosti rozjašeného Johna namiesto dirigenta.

V rozorvanom svete roka 2023 a dnešnom šedivom jesennom počasí pôsobia Beatles aj po vyše piatich dekádach od svojho rozpadu ako maják nádeje v lepšie zajtrajšky. A zostanú ním určite ešte dlho po vydaní poslednej skladby, na ktorej sa štvorica vďaka umelej inteligencii opäť spojila.

Nedá mi nepridať aspoň pár základných faktov o vzniku pesničky. Ak by vyšla v čase jej vzniku, možno by to ani nebola skladba The Beatles, ale sólovka Johna Lennona, ktorý ju nahral ako demo s klavírom na konci 70. rokov (rôzne zdroje uvádzajú roky 1977 a 1978).

McCartney sa k nej dostal v roku 1994 vďaka Yoko Ono, ktorá mu nahrávku dala spolu s ďalšími pesničkami z toho obdobia – Free as a Bird a Real Love. Tie vyšli ako single v rokoch 1995 a 1996 v rámci projektu The Beatles Anthology, ktorý zahŕňal sériu televíznych dokumentov, niekoľko nahrávok a knihu. Obe skladby boli dokončené tak, že k pôvodnému spevu z dema ostatní členovia kapely nahrali novú hudbu.

Podobne chceli v tej dobe dokončiť aj Now and Then, pri nej však spev od klavíra nebolo možné oddeliť v dostatočnej kvalite, a tak celý projekt zostal na ďalších takmer 30 rokov v šuflíku. Podarilo sa to až v roku 2022 vďaka technológii umelej inteligencie, ktorá bola využitá aj pri tvorbe seriálu The Beatles: Get Back (2021) režiséra Petra Jacksona. Ten sa napokon pustil aj do tvorby videoklipu, ktorý takisto vďaka dnešným technológiám kreatívne a osviežujúco spojil minulosť so súčasnosťou.

Pozrite si krátky dokument o vzniku piesne Now and Then:

Autor: Patrik Marflák